Dovolenka Kuba

Kuba

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Dovolenka na Kube

Tam, kde sa stretávajú Severné Karibské more, Mexický záliv a Atlantický oceán, leží Kuba. Ťažko skúšaná krajina, ktorej temperamentní obyvatelia nedajú dopustiť svoju hudbu a tanec.

Typicky po karibsky sú jej najväčším lákadlom biele pláže a tyrkysové more. Zahanbiť sa nedá, hlavne ak si vyberiete vychytené letovisko Varadero, ani úžasnými službami

Vašu ideálnu dovolenku na Kube obohatí pastelová koloniálna architektúra, ktorá je neuveriteľne zachovalá v mestečku Trinidad aj v metropole Havane. Isto sa potešíte i možnosti vyskúšať unikátne produkty Kuby – rum a cigary, a radi odhalíte tajomstvá ich výroby na rozľahlých plantážach či vo fabrikách. 

Aké destinácie si na dovolenku na Kube vybrať?

Cayo Coco

Tropický ostrov patrí do súostrovia Jardines del Rey a leží pri severnom pobreží Kuby. Pre lokalitu sú typické pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, v ktorej nechýba bohatý podmorský život. Cayo Coco je obľúbený u turistov a láka ich dobre rozvinutou infraštruktúrou. Dá sa povedať, že sa život a infraštruktúra na ostrove celkovo točí okolo ubytovania, aktivít a iných služieb pre dovolenkárov. Na Cayo Coco nájdete predovšetkým all-inclusive rezorty a hotely s plážou a širokou škálou vybavenia – vodné športy, animácie, bary a diskotéky, reštaurácie, výlety napríklad do prírodnej rezervácie, na okolité ostrovy ako Cayo Guillermo či za potápaním a šnorchlovaním. Môžete si tiež zaplávať s delfínmi, alebo pozorovať ružové plameniaky

Cayo Santa Maria 

Ďalší z ostrovov súostrovia Jardines del Rey takisto láka plážami, morom, podmorským svetom a vynikajúcimi hotelmi. Ako súčasť biosférickej rezervácie Buenavista je rajom pre milovníkov prírody. Objaviť môžu lagúny i mangrovníky, ktoré sú domovom rôznych živočíchov. Aj na Cayo Santa Maria si zaplávate s delfínmi aj uškatcami. Pestrú ponuku aktivít v prírode doplnia vodné športy, lodné výlety či pozorovanie západu slnka. Atraktívne sú aj mestá na pevnine, s ktorou je ostrov Cayo Santa Maria prepojený cestou. Ideálna na objavovanie kubánskej kultúry a histórie je napríklad Santa Clara, úzko spojená s Che Guevarom a kubánskou revolúciou. 

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba, ktoré sa nachádza na juhovýchodnom pobreží, patrí k najstarším mestám krajiny. Turistov sem láka najmä bohatá história, architektúra a kubánske tradície. Na rozdiel od letovísk ako Varadero skôr ponúkne autentický zážitok. To však neznamená, že by tu návštevníkom niečo chýbalo. Ako druhé najväčšie mesto Kuby je dobre vybavené množstvom hotelov i reštaurácií pre každý rozpočet. Svoju „pobočku“ má aj slávny kabaret – Tropicana Santiago, úžasná šou s temperamentnou hudbou a farebnými kostýmami. Aj v meste Santiago de Cuba a jeho okolí nájdete pláže. Nie sú však také malebné ako vo Varadere či na ostrovoch. Ak je preto vašou prioritou kúpanie a relax pri mori, vyberte si iné letovisko. 

Cienfuegos 

Mesto Cienfuegos leží, ako jeho prezývka, Perla juhu, naznačí, na južnom pobreží Kuby. Podobne ako asi 73 kilometrov vzdialená Santa Clara, ani Cienfuegos nie je primárne plážovou destináciou. Okúpete sa i tu, no prostredie je menej malebné ako v iných častiach krajiny. Aj keď, krásna zátoka, pri ktorej sa mesto rozprestiera, ponúka možnosti na rôzne vodné aktivity. V rámci lodných výletov môžete preskúmať záliv a jeho okolie, kde nájdete aj rezerváciu plameniakov. Cienfuegos, ktorý patrí k lepšie vybaveným destináciám na Kube, vás očarí i krásnou a dobre zachovanou koloniálnou architektúrou

Holguín a Guardalavaca

Holguín je mesto a provincia vo východnej časti Kuby. Na jej severnom pobreží sa rozprestiera plážové letovisko Guardalavaca. Podobne ako Varadero sú jeho lákadlá úžasné pláže a krištáľovo čistá voda. Akurát je Guardalavaca a celá provincia zatiaľ ešte autentickou a tichou lokalitou. Nevyhľadáva ju toľko turistov, ani nemá rušný nočný život. Turistickou infraštruktúrou však nezaostáva. Je najmä v podobe množstva all-inclusive hotelov a rezortov, ktoré návštevníkom poskytujú širokú paletu služieb. Okrem klasík ako kúpanie či vodné športy budete mať možnosť vyraziť do prírody či za históriou. Gibara láka koloniálnou architektúrou, Loma de la Cruz panoramatickým výhľadom a Banes archeologickými náleziskami. Výlet si môžete spraviť aj na ostrov Cayo Saetía, a to za divou zverou vrátane zebier, jeleňov a antilop, alebo do Národného parku Bariay po stopách Krištofa Kolumba.

Trinidad

Trinidad v strednej časti krajiny patrí k najmalebnejším koloniálnym mestám nielen na Kube, ale aj v celom Karibiku. Jeho dláždené ulice, ktoré zdobia budovy hýriace všetkými farbami, si vyslúžili aj zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V Trinidade sa vrátite do 18. a 19. storočia, užijete si krásne pamiatky, architektúru, šarm a autentickosť Kuby. Mesto k tomu ponúkne oveľa viac. Kúsok od Trinidadu je krásna pláž Ancon s bielym pieskom s čistou vodou. V okolí sú aj možnosti na turistiku v pohorí Escambray i Valle de los Ingenios, údolí cukrovarov a historických cukrových plantáží, ktoré je takisto zapísané v Zozname UNESCO. Množstvo aktivít a fakt, že je Trinidad obľúbenou lokalitou, naznačí, že mu nechýba infraštruktúra na úrovni. Opäť je skôr z tradičnejšieho než rezortného spektra. 

Varadero

Varadero je dovolenkovou lokalitou, ktorú netreba príliš predstavovať. Je bez debaty najznámejším kubánskym letoviskom, jednou z najlepších turistických destinácií v Karibiku. Okupuje severnú časť Kuby, konkrétne polostrov Hicacos. Dovolenkári sem mieria najmä za viac ako 20 kilometrami pláží s jemným bielym pieskom. Obmýva ich teplé, plytké a tyrkysové more, v ktorom si užijete kúpanie aj pestrú paletu vodných športov. Lákajú lodné výlety i potápanie za farebnými koralmi a bohatým podmorským životom. Hlavne pri plážach vyrástli výborne vybavené all-inclusive rezorty a hotely na Kube. V letovisku si tiež zahráte golf, zaplávate s delfínmi, či sa dozviete, ako sa vyrába rum. Vyraziť môžete aj do prírody – do Parku Josone alebo ekologickej rezervácie Varahicacos. Až tak ďaleko nie je ani hlavné mesto Havana.

Havana

Havana je hlavné mesto Kuby, ktoré leží v severozápadnej časti krajiny. Bohatou históriou, kultúrou a temperamentom priťahuje státisíce návštevníkov. Počas dovolenky na Kube ich ohuruje pamiatkami ako El Capitolio či historická pevnosť Morro, uličkami štvrte Stará Havana, ktorá je na Zozname svetového dedičstva UNESCO, aj pastelovými klasickými kabrioletmi. Nechýba jej množstvo múzeí, hotelov a reštaurácií. Zabaví vás vo dne aj v noci. Hudba je neoddeliteľnou súčasťou kubánskej kultúry preto nielen v Havane nájdete množstvo podnikov, kde si môžete zatancovať v jej temperamentných rytmoch, alebo sa na vynikajúcich tanečníkov pozerať. Veľa je aj barov a diskoték, kde tečie potokom pravý kubánsky rum. Horšie dostupnejšie sú však pláže. Cestovať za nimi musíte za hranice Havany. Pekné sú napríklad Santa Maria del Mar alebo Playa Bacuranao na opačnej strane mesta.

Užitočné informácie a cestovateľské tipy na dovolenku na Kube

Základné informácie

Hlavné mesto: Havana 
Mena: kubánske konvertibilné peso (CUC) 
Menový kurz: 1 € = 1,10 CUC
Časový posun: na Kube je oproti Slovensku o 5 hodín menej, počas letného času o 6 hodín menej
Jazyk: španielsky
Dĺžka letu: cca 13 hodín a 25 minút (priamy) 

Počasie na Kube 

Podnebie Kuby sa síce mierne líši medzi regiónmi, no všeobecne môžeme povedať, že je tropické. V krajine sa strieda obdobie dažďov (máj až október) a sucha (november až apríl), ktoré je zároveň aj hlavnou turistickou sezónou. Návštevníci sa vtedy tešia z nižšej vlhkosti a príjemných teplôt od 20 do 28 °C. Obdobie dažďov je teplejšie, vlhšie a s vyšším rizikom zrážok. Vyskytnúť sa vtedy môžu aj hurikány. 

Očkovanie

Pri cestovaní na Kubu nie je povinné žiadne očkovanie.

Podmienky vstupu a víza 

Pri návšteve Kuby potrebujete cestovný pas platný aspoň 6 mesiacov. Nutné sú i víza, respektíve tzv. turistická karta (tarjeta del turista). Jej platnosť je 90 dní. Vybavíte ju na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave. Pri vstupe sa tiež musíte preukázať zdravotným poistením a spiatočnou letenkou.

Dovolenka na Kube a jej miestna kuchyňa

V kubánskej kuchyni sa mieša výrazný vplyv Španielska s africkými a karibskými chuťami. Krajina aj pre ťažkú dostupnosť množstva potravín nepatrí medzi vychýrené gastronomické raje, no aj z mála dokážu vykúzliť chutné jedlá. Základom sú dostupná a sýta ryža a fazuľa, nechýbajú ani morské plody

Čo musíte ochutnať na dovolenke na Kube:

  • Congrí – zmes ryže, čiernej fazule a bravčového mäsa, 
  • picadillo – mleté hovädzie mäso varené s cibuľou, paradajkami, hrozienkami alebo olivami (podľa toho, či chcete sladšie alebo slanšie jedlo), 
  • yuca con mojo – uvarený maniok s omáčkou mojo, ktorá je známa aj na Kanárskych ostrovoch,
  • arroz con pollo – jedlo z kuracieho mäsa a ryže so zeleninou, 
  • kubánsky sendvič – lokálna variácia sendviča so šunkou a syrom, býva s kyslými uhorkami, 
  • rum – jeden z najlepších rumov na svete sa podáva samostatne aj v osviežujúcich kokteiloch,
  • buñuelos – vyprážané guľky v cukrovom sirupe,
  • turrones – cukrovinky vyrobené z medu, cukru a mandlí.