Dovolenka Thajsko

Thajsko

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Dovolenka v Thajsku

Do Thajska, krajiny v juhovýchodnej Ázii, unikáme najmä v zime za teplom. Ako magnet vábia úchvatné pláže s jemným bielym pieskom a priezračné more, v ktorom to naozaj žije. Dovolenka v Thajsku však sľubuje oveľa viac než parádne kúpanie, šnorchlovanie a fantastické jedlo

Vo vnútrozemí aj na desiatkach rajských ostrovov, nedotknutých i tých s rozvinutou infraštruktúrou, sa rozprestierajú svieže dažďové pralesy s hučiacimi vodopádmi. Inde zase narazíte na pozoruhodné chrámy či tajuplné kmene, ktorých spôsob života fascinuje

Aké destinácie si na dovolenku v Thajsku vybrať?

Bangkok a okolie 

Hlavné a najväčšie mesto Thajska leží v jeho centrálnej časti, rozprestiera sa pozdĺž rieky Chao Phraya. S mrakodrapmi a modernou infraštruktúrou je živá metropola iná než zvyšok krajiny, ktorú skôr charakterizujú vidiecke oblasti, menšie dediny a príroda. Mesto ponúka návštevníkom širokú škálu služieb a zariadení. Týka sa to ubytovania, nakupovania aj stravovania. Okrem moderných reštaurácií nájdete v meste legendárny street food (pouličné jedlo). Veľkou výhodou je medzinárodné letisko, odkiaľ sa pohodlne presuniete aj na ostrovy s krásnymi plážami. Tie síce Bangkoku chýbajú, no mesto kontrastov, kde sa starodávne tradície prelínajú s modernosťou, vám to vynahradí mnohými úžasnými miestami ako Veľký palác, ikonický chrám Wat Arun, trh Chatuchak či plávajúce trhy. Skvelý je tiež nočný život
Juhovýchod a juhozápad Thajského zálivu
Pre provincie pozdĺž východného a západného pobrežia Thajského zálivu sú typické úžasné pláže, kultúrne dedičstvo, prírodné krásy, medzi ktorými nechýbajú jazerá, vodopády, horúce pramene a nedotknuté dažďové pralesy. Klenotom je najmä Národný park Khao Sok v provincii Surat Thani s dramatickými vápencovými krasmi. Kultúrou a históriou zase láka Chanthaburi, známa trhom s drahokamami, Nakhon Si Thammarat so starobylými chrámami, tradičnými trhmi či Songkhla a jej zmes thajskej a malajskej kultúry. Nejedna provincia pri pobreží, napríklad Chumphon alebo Surat Thani sľubuje parádne pláže a ešte lepšie potápanie a šnorchlovanie. Veľmi dobrý je aj prístup k tropickým ostrovom. Oblasť má dobre rozvinutú turistickú infraštruktúru, ktorá slúži širokému spektru cestovateľov. Treba však dodať, že jej úroveň sa naprieč provinciami líši

Vo východnej časti je skvele rozvinutá v Chonburi, najmä v okolí veľmi obľúbeného mesta Pattaya, ktorá je známa rušným nočným životom. Uniknúť od neho môžete kúsok na juh – do menšieho a tichšieho letoviska Jomtien. Na pokojnejšiu dovolenku v Thajsku pri krásnych plážach pozýva tiež Rayong

Na západe patria medzi populárne lokality na trávenie dovolenky v Thajsku Hua Hin s množstvom wellness centier, Cha Am pokojná a menej známa plážová destinácia, či Nong Kae a jej luxusné rezorty a golfové ihriská. 

Špecialitou oblasti je Kanchanaburi pri rieke Kwai. Ako jedna z mála nemá prístup k moru. Napriek tomu je malebná provincia vo veľkom vyhľadávaná turistami, ktorí tu ocenia najmä pokojné prostredie a prírodné krásy národných parkov Sai Yok a Erawan. Navštíviť môžete aj slonie rezervácie, kde pri sprístupnení zvierat a starostlivosti o ne volia etickejší prístup než tie v turistických oblastiach. Lákadlom sú aj pamiatky na výstavbu „Železnice smrti“ počas 2. svetovej vojny, ako sú most cez rieku Kwai, vojnový cintorín Kanchanaburi či Hellfire Pass Memorial Museum. 

Ostrovy Thajského zálivu

Z provincií juhovýchodného Thajska (najmä Trat, Chonburi, Surat Thani a Chumphon) sa na kúzelné tropické ostrovy dostanete loďou. Pre úchvatné pláže, priezračné vody, pestrofarebný podmorský život, fascinujúcu kultúru a veľa aktivít sú u turistov veľmi obľúbené. Každý z ostrovov má svoj jedinečný šarm, kým jeden sľubuje akčnú dovolenku v Thajsku, iný skôr prinesie relax. Na rôznej úrovni je tiež ich turistická infraštruktúra, ponuka služieb a zážitkov. 

Ktoré ostrovy v Thajsku môžete navštíviť? 

 • Koh Chang – Ako súčasť národného parku má svieže dažďové pralesy s hučiacimi vodopádmi, kde si vyskúšate množstvo dobrodružných aktivít. 
 • Koh Phangan – Ostrov, ktorý preslávil nočný život predovšetkým za splnu mesiaca. Konávajú sa tu legendárne Full Moon Party. 
 • Koh Lan – Destinácia je obľúbená najmä ako denný výlet z Pattaye za kúpaním, vodnými športmi a podmorským svetom. 
 • Koh Samet – Ostrov blízko Pattaye je pokojnejší a s krásnymi plážami s bielym pieskom a tyrkysovými vodami.
 • Koh Tao – Raj pre milovníkov potápania a šnorchlovania s peknými koralovými útesmi. 
 • Koh Kood – Relatívne zachovalý ostrovný raj s niektorým z najkrajších a nedotknutých pláží krajiny a krásnou tradičnou rybárskou dedinou.

Ostrov Koh Samui 

Koh Samui takisto leží v Thajskom zálive. Patrí k najobľúbenejším a najrozvinutejším ostrovom v oblasti aj celej krajine. Jeho veľkou výhodou je síce malé, ale dobre prepojené letisko, z ktorého sa lieta do metropoly Bangkok, na ostrov Phuket či do provincie Krabi. Relatívne jednoduché sú tiež presuny po Koh Samui. Odtiaľ sa zase loďami a lodnými výletmi dostanete aj na okolité ostrovy a za šnorchlovaním a potápaním. Samozrejmosťou je turistická infraštruktúra na vysokej úrovni s množstvom ubytovania od najlacnejšieho po luxusné. Na ostrove si nájde to svoje každý typ dovolenkára – rodina s deťmi, páry, milovníci pokojných i dobrodružných dovoleniek. Nechýbajú mu krásne pláže, príroda v podobe vodopádu Na Muang a jeho prírodných bazénov, Chrám Veľkého Budhu (Wat Phra Yai) a Wat Plai Laem, vodné športy, ani rušný nočný život. 

Pobrežné mestá a letoviská ostrova Koh Samui 

 • Chaweng – Najrušnejšia a najobľúbenejšia časť ostrova s krásnou plážou a najdivokejším nočným životom.
 • Lamai – Nie je taký divoký ako Chaweng, no stále sľubuje zábavu vo dne aj v noci a množstvo aktivít a atrakcií.
 • Bophut – Pokojnejšia lokalita s tradičnou rybárskou dedinou, ktorá umožní nahliadnuť do miestnej kultúry, a peknou plážou. 
 • Maenam – Obľúbená voľba pre cestovateľov, ktorí hľadajú tichú dovolenku. Je domovom niekoľkých wellness a joga centier. 

Krabi

Do provincie Krabi patrí západné pobrežie južného Thajska a viac ako stovka pobrežných ostrovov, ktoré obmýva Andamanské more. Typické sú pre ňu strmé vápencové útesy s hustými mangrovovými lesmi, ktoré v kombinácii s tyrkysovým morom vytvárajú nádherné scenérie. Samozrejmosťou sú neskutočné pláže s jemným bielym pieskom. Turistov láka Krabi nielen svojou krásou, ale i množstvom (adrenalínových) aktivít. Vyskúšať si môžete lezenie po skalách, šnorchlovanie, potápanie, kajak či turistiku. Hoci je Krabi už populárnou destináciou, sľubuje tichšiu a pokojnejšiu thajskú dovolenku než napríklad Patong, Pattaya či Koh Samui. Výhodou lokality je aj letisko, dobré prepojenie loďami, s ktorými spoznáte nejeden ostrov, a turistická infraštruktúra na úrovni. Tá však výrazne závisí od lokality, ktorú si vyberiete inak je vybavené mesto Krabi, inak niektorý z izolovanejších ostrovov. 

Dovolenkové lokality v Thajsku v provincii Krabi: 

 • Ao Nang – Jedna z hlavných turistických lokalít slúži ako východiskový bod na objavovanie provincie Krabi a jej úžasných ostrovov. 
 • Railay – Polostrov je známy svojimi dramatickými vápencovými útesmi, krásnymi plážami a jedinečnou atmosférou. Vyhľadávajú ho horolezci a dovolenkári, ktorí túžia po odľahlejšej lokalite. Railay je totiž pre okolité útesy prístupný iba loďou.
 • Nong Thale – Tichšia lokalita pri Ao Nangu so sviežou prírodou, ktorá je blízko niektorých z najznámejších atrakcií regiónu.
 • Koh Lanta – Skupina ostrovov láka pohodovou atmosférou a kúzelnými plážami. Vychýrené je tu šnorchlovanie či potápanie a západ slnka. 
 • Koh Phi Phi – Tvorí ho niekoľko ostrovov. Najznámejšie sú pokojný a neobývaný Koh Phi Phi Leh s krásnymi plážami, nad ktorými sa týčia vysoké útesy, a väčší a turistický Koh Phi Phi Don, preslávený aj nočným životom. 

Ostrov Phuket

Veľký ostrov v Andamanskom mori je pre mnohých synonymom slova Thajsko. Je bezpochyby lokalitou, ktorá má čo ponúknuť každému typu dovolenkára. Dovolenka v Thajsku ponúka pestré ubytovanie od najluxusnejších hotelov pozerajúcich na more po lacné hostely. Nechýbajú krásne pláže, nákupné možnosti či široký výber vodných aktivít. Okrem výletov za šnorchlovaním a potápaním sa loďou dostanete aj k ostrovom Krabi či do zátoky Phang Nga a k jej úžasným vápencovým útesom a skalným formáciám. Nedotknutú prírodu, vyhliadky a historické pamiatky nájdete aj na samotnom ostrove Phuket. Príchod a poznávanie ostrova uľahčí i medzinárodné letisko. Hoci sa môže zdať, že platí daň za popularitu a je príliš preplnený, neplatí to úplne. Na výber je stále niekoľko pokojných „letovísk“ ako Karon, Kamala, Bang Tao, Kata (populárne miesto pre surferov), Rawai či Sakhu. Ak túžite po živej dovolenke v Thajsku a poriadnej párty, ubytujte sa v Patongu alebo v meste Phuket. Metropola ostrova pridá k nočnému životu na vyššej úrovni aj úžasnú portugalskú koloniálnu architektúru

Sever Thajska

Dovolenkové lokality Thajska sa sústredia predovšetkým v jeho južných častiach, pri mori. Výnimkou je vnútrozemské severné Thajsko. Oblasť je chladnejšia a bez pláží, no napriek tomu tam strávite úžasnú thajskú dovolenku. Vydať sa môžete na turistiku cez bujnú džungľu a do odľahlých dedín obývaných horskými kmeňmi. Veľkým lákadlom sú chrámy s nádhernou a zložitou architektúrou, ktorými je oblasť posiata. V ponuke sú tiež dobrodružné aktivity ako zipline, rafting alebo lezenie. Severné Thajsko tiež nie je neprístupné, ako sa môže zdať. V Chiang Mai, centre oblasti, je letisko. Lokalite preslávenej batôžkármi a digitálnymi nomádmi nechýba ani infraštruktúra. Mesto, ktoré je zmesou starého a moderného, je tiež ideálnou základňou na preskúmanie oblasti. Chiang Rai, kde stojí ikonický Biely chrám, zase ponúka pokojnú dovolenku mimo najväčší turistický zhon.

 Užitočné informácie a cestovateľské tipy na thajskú dovolenku

Základné informácie

Hlavné mesto: Bangkok 
Mena: thajský baht (THB)
Menový kurz: 1 € = 38,25 THB
Časový posun: v Thajsku je oproti Slovensku v zime o 6 hodín viac a v lete o 5 hodín viac
Jazyk: thajský
Dĺžka letu: od asi 10 a pol hodiny (v závislosti od cieľovej destinácie) 

Počasie v Thajsku 

Thajsko má tropické podnebie, ktoré znamená vysoké teploty aj vysokú vlhkosť po celý rok. Krajina má tri obdobia – horúce, chladné a dažďové. Posledné menované prináša monzúnové dažde a výdatné zrážky (najmä od júla do septembra). Chladné obdobie (od novembra do februára) je ideálne na návštevu. Vtedy je menej dažďa a sú relatívne príjemné teploty 20 °C až 30 °C (v závislosti od lokality). Tie sú v horúcom období až nepríjemne vysoké, niekde dosahujú až 40 °C. Klíma sa však môže výrazne líšiť medzi regiónmi rozľahlej krajiny. Napríklad južné pobrežné oblasti nemajú také dramatické rozdiely.

Očkovanie

V Thajsku nie je povinné žiadne špeciálne očkovanie. Výnimkou je, ak prichádzate z oblasti výskytu infekčných chorôb. 

Podmienky vstupu a víza 

Dovolenka v Thajsku je bez nutnosti vybavovať si víza. Nepotrebujete ich v prípade, cestujete za účelom turistiky a maximálne na 30 dní. Na cestu sa pre dospelých aj deti vyžaduje cestovný pas, ktorý platí ešte najmenej 6 mesiacov. Mali by ste sa tiež preukázať dostatočným finančným zabezpečením pobytu, dokladom, že máte vybavené ubytovanie, a spiatočnou letenkou.

Dovolenka v Thajsku a jej miestna kuchyňa

Nejeden človek radí thajskú kuchyňu k tým najlepším na svete. Thajčania vo svojich jedlách v neuveriteľnej rovnováhe kombinujú sladké, kyslé, slané a korenisté chute. V kuchyni veľa využívajú čerstvé bylinky, koreniny a aromatické prísady, ako sú koriander, thajská bazalka, mäta, limeta, či rôzne omáčky. Nenahraditeľné miesto majú morské plody a ryby, no nevyhýbajú sa ani mäsu. Jedlo sa často podáva s jazmínovou ryžou. Vychýrené, lacné a veľmi chutné je pouličné jedlo (street food), a to najmä v metropole Bangkok. 

Čo musíte ochutnať na dovolenke v Thajsku:

 • Tom Yum Goong – pikantná krevetová polievka,
 • Pad Thai – pražené ryžové rezance s vajcom, fazuľovými klíčkami a mäsom (alebo tofu či krevetami), sú ochutené tamarindovou pastou a rybacou omáčkou, 
 • Som Tam – osviežujúci a pikantný šalát z nezrelej zelenej papáje, 
 • Gaeng Daeng – pikantné a aromatické červené kari s mäsom alebo zeleninou,
 • Tom Kha Gai – pikantná kokosová polievka,
 • Khao Pad – pražená ryža s rôznymi ingredienciami, 
 • Khao Niew Mamuang – dezert zo sladkej lepkavej ryže, plátkov manga a kokosového mlieka.