Váš obľúbený hotel si pridáte do zoznamu Wishlist jednoducho kliknutím na tlačidlo v tvare srdiečka:
Do Thajska, krajiny v juhovýchodnej Ázii, unikáme najmä v zime za teplom. Ako magnet vábia úchvatné pláže s jemným bielym pieskom a priezračné more, v ktorom to naozaj žije. Dovolenka v Thajsku však sľubuje oveľa viac než parádne kúpanie, šnorchlovanie a fantastické jedlo.
Vo vnútrozemí aj na desiatkach rajských ostrovov, nedotknutých i tých s rozvinutou infraštruktúrou, sa rozprestierajú svieže dažďové pralesy s hučiacimi vodopádmi. Inde zase narazíte na pozoruhodné chrámy či tajuplné kmene, ktorých spôsob života fascinuje.
Hlavné a najväčšie mesto Thajska leží v jeho centrálnej časti, rozprestiera sa pozdĺž rieky Chao Phraya. S mrakodrapmi a modernou infraštruktúrou je živá metropola iná než zvyšok krajiny, ktorú skôr charakterizujú vidiecke oblasti, menšie dediny a príroda. Mesto ponúka návštevníkom širokú škálu služieb a zariadení. Týka sa to ubytovania, nakupovania aj stravovania. Okrem moderných reštaurácií nájdete v meste legendárny street food (pouličné jedlo). Veľkou výhodou je medzinárodné letisko, odkiaľ sa pohodlne presuniete aj na ostrovy s krásnymi plážami. Tie síce Bangkoku chýbajú, no mesto kontrastov, kde sa starodávne tradície prelínajú s modernosťou, vám to vynahradí mnohými úžasnými miestami ako Veľký palác, ikonický chrám Wat Arun, trh Chatuchak či plávajúce trhy. Skvelý je tiež nočný život.
Juhovýchod a juhozápad Thajského zálivu
Pre provincie pozdĺž východného a západného pobrežia Thajského zálivu sú typické úžasné pláže, kultúrne dedičstvo, prírodné krásy, medzi ktorými nechýbajú jazerá, vodopády, horúce pramene a nedotknuté dažďové pralesy. Klenotom je najmä Národný park Khao Sok v provincii Surat Thani s dramatickými vápencovými krasmi. Kultúrou a históriou zase láka Chanthaburi, známa trhom s drahokamami, Nakhon Si Thammarat so starobylými chrámami, tradičnými trhmi či Songkhla a jej zmes thajskej a malajskej kultúry. Nejedna provincia pri pobreží, napríklad Chumphon alebo Surat Thani sľubuje parádne pláže a ešte lepšie potápanie a šnorchlovanie. Veľmi dobrý je aj prístup k tropickým ostrovom. Oblasť má dobre rozvinutú turistickú infraštruktúru, ktorá slúži širokému spektru cestovateľov. Treba však dodať, že jej úroveň sa naprieč provinciami líši.
Vo východnej časti je skvele rozvinutá v Chonburi, najmä v okolí veľmi obľúbeného mesta Pattaya, ktorá je známa rušným nočným životom. Uniknúť od neho môžete kúsok na juh – do menšieho a tichšieho letoviska Jomtien. Na pokojnejšiu dovolenku v Thajsku pri krásnych plážach pozýva tiež Rayong.
Na západe patria medzi populárne lokality na trávenie dovolenky v Thajsku Hua Hin s množstvom wellness centier, Cha Am pokojná a menej známa plážová destinácia, či Nong Kae a jej luxusné rezorty a golfové ihriská.
Špecialitou oblasti je Kanchanaburi pri rieke Kwai. Ako jedna z mála nemá prístup k moru. Napriek tomu je malebná provincia vo veľkom vyhľadávaná turistami, ktorí tu ocenia najmä pokojné prostredie a prírodné krásy národných parkov Sai Yok a Erawan. Navštíviť môžete aj slonie rezervácie, kde pri sprístupnení zvierat a starostlivosti o ne volia etickejší prístup než tie v turistických oblastiach. Lákadlom sú aj pamiatky na výstavbu „Železnice smrti“ počas 2. svetovej vojny, ako sú most cez rieku Kwai, vojnový cintorín Kanchanaburi či Hellfire Pass Memorial Museum.
Z provincií juhovýchodného Thajska (najmä Trat, Chonburi, Surat Thani a Chumphon) sa na kúzelné tropické ostrovy dostanete loďou. Pre úchvatné pláže, priezračné vody, pestrofarebný podmorský život, fascinujúcu kultúru a veľa aktivít sú u turistov veľmi obľúbené. Každý z ostrovov má svoj jedinečný šarm, kým jeden sľubuje akčnú dovolenku v Thajsku, iný skôr prinesie relax. Na rôznej úrovni je tiež ich turistická infraštruktúra, ponuka služieb a zážitkov.
Ktoré ostrovy v Thajsku môžete navštíviť?
Koh Samui takisto leží v Thajskom zálive. Patrí k najobľúbenejším a najrozvinutejším ostrovom v oblasti aj celej krajine. Jeho veľkou výhodou je síce malé, ale dobre prepojené letisko, z ktorého sa lieta do metropoly Bangkok, na ostrov Phuket či do provincie Krabi. Relatívne jednoduché sú tiež presuny po Koh Samui. Odtiaľ sa zase loďami a lodnými výletmi dostanete aj na okolité ostrovy a za šnorchlovaním a potápaním. Samozrejmosťou je turistická infraštruktúra na vysokej úrovni s množstvom ubytovania od najlacnejšieho po luxusné. Na ostrove si nájde to svoje každý typ dovolenkára – rodina s deťmi, páry, milovníci pokojných i dobrodružných dovoleniek. Nechýbajú mu krásne pláže, príroda v podobe vodopádu Na Muang a jeho prírodných bazénov, Chrám Veľkého Budhu (Wat Phra Yai) a Wat Plai Laem, vodné športy, ani rušný nočný život.
Pobrežné mestá a letoviská ostrova Koh Samui
Do provincie Krabi patrí západné pobrežie južného Thajska a viac ako stovka pobrežných ostrovov, ktoré obmýva Andamanské more. Typické sú pre ňu strmé vápencové útesy s hustými mangrovovými lesmi, ktoré v kombinácii s tyrkysovým morom vytvárajú nádherné scenérie. Samozrejmosťou sú neskutočné pláže s jemným bielym pieskom. Turistov láka Krabi nielen svojou krásou, ale i množstvom (adrenalínových) aktivít. Vyskúšať si môžete lezenie po skalách, šnorchlovanie, potápanie, kajak či turistiku. Hoci je Krabi už populárnou destináciou, sľubuje tichšiu a pokojnejšiu thajskú dovolenku než napríklad Patong, Pattaya či Koh Samui. Výhodou lokality je aj letisko, dobré prepojenie loďami, s ktorými spoznáte nejeden ostrov, a turistická infraštruktúra na úrovni. Tá však výrazne závisí od lokality, ktorú si vyberiete inak je vybavené mesto Krabi, inak niektorý z izolovanejších ostrovov.
Dovolenkové lokality v Thajsku v provincii Krabi:
Veľký ostrov v Andamanskom mori je pre mnohých synonymom slova Thajsko. Je bezpochyby lokalitou, ktorá má čo ponúknuť každému typu dovolenkára. Dovolenka v Thajsku ponúka pestré ubytovanie od najluxusnejších hotelov pozerajúcich na more po lacné hostely. Nechýbajú krásne pláže, nákupné možnosti či široký výber vodných aktivít. Okrem výletov za šnorchlovaním a potápaním sa loďou dostanete aj k ostrovom Krabi či do zátoky Phang Nga a k jej úžasným vápencovým útesom a skalným formáciám. Nedotknutú prírodu, vyhliadky a historické pamiatky nájdete aj na samotnom ostrove Phuket. Príchod a poznávanie ostrova uľahčí i medzinárodné letisko. Hoci sa môže zdať, že platí daň za popularitu a je príliš preplnený, neplatí to úplne. Na výber je stále niekoľko pokojných „letovísk“ ako Karon, Kamala, Bang Tao, Kata (populárne miesto pre surferov), Rawai či Sakhu. Ak túžite po živej dovolenke v Thajsku a poriadnej párty, ubytujte sa v Patongu alebo v meste Phuket. Metropola ostrova pridá k nočnému životu na vyššej úrovni aj úžasnú portugalskú koloniálnu architektúru.
Dovolenkové lokality Thajska sa sústredia predovšetkým v jeho južných častiach, pri mori. Výnimkou je vnútrozemské severné Thajsko. Oblasť je chladnejšia a bez pláží, no napriek tomu tam strávite úžasnú thajskú dovolenku. Vydať sa môžete na turistiku cez bujnú džungľu a do odľahlých dedín obývaných horskými kmeňmi. Veľkým lákadlom sú chrámy s nádhernou a zložitou architektúrou, ktorými je oblasť posiata. V ponuke sú tiež dobrodružné aktivity ako zipline, rafting alebo lezenie. Severné Thajsko tiež nie je neprístupné, ako sa môže zdať. V Chiang Mai, centre oblasti, je letisko. Lokalite preslávenej batôžkármi a digitálnymi nomádmi nechýba ani infraštruktúra. Mesto, ktoré je zmesou starého a moderného, je tiež ideálnou základňou na preskúmanie oblasti. Chiang Rai, kde stojí ikonický Biely chrám, zase ponúka pokojnú dovolenku mimo najväčší turistický zhon.
Hlavné mesto: Bangkok
Mena: thajský baht (THB)
Menový kurz: 1 € = 38,25 THB
Časový posun: v Thajsku je oproti Slovensku v zime o 6 hodín viac a v lete o 5 hodín viac
Jazyk: thajský
Dĺžka letu: od asi 10 a pol hodiny (v závislosti od cieľovej destinácie)
Thajsko má tropické podnebie, ktoré znamená vysoké teploty aj vysokú vlhkosť po celý rok. Krajina má tri obdobia – horúce, chladné a dažďové. Posledné menované prináša monzúnové dažde a výdatné zrážky (najmä od júla do septembra). Chladné obdobie (od novembra do februára) je ideálne na návštevu. Vtedy je menej dažďa a sú relatívne príjemné teploty 20 °C až 30 °C (v závislosti od lokality). Tie sú v horúcom období až nepríjemne vysoké, niekde dosahujú až 40 °C. Klíma sa však môže výrazne líšiť medzi regiónmi rozľahlej krajiny. Napríklad južné pobrežné oblasti nemajú také dramatické rozdiely.
V Thajsku nie je povinné žiadne špeciálne očkovanie. Výnimkou je, ak prichádzate z oblasti výskytu infekčných chorôb.
Dovolenka v Thajsku je bez nutnosti vybavovať si víza. Nepotrebujete ich v prípade, cestujete za účelom turistiky a maximálne na 30 dní. Na cestu sa pre dospelých aj deti vyžaduje cestovný pas, ktorý platí ešte najmenej 6 mesiacov. Mali by ste sa tiež preukázať dostatočným finančným zabezpečením pobytu, dokladom, že máte vybavené ubytovanie, a spiatočnou letenkou.
Nejeden človek radí thajskú kuchyňu k tým najlepším na svete. Thajčania vo svojich jedlách v neuveriteľnej rovnováhe kombinujú sladké, kyslé, slané a korenisté chute. V kuchyni veľa využívajú čerstvé bylinky, koreniny a aromatické prísady, ako sú koriander, thajská bazalka, mäta, limeta, či rôzne omáčky. Nenahraditeľné miesto majú morské plody a ryby, no nevyhýbajú sa ani mäsu. Jedlo sa často podáva s jazmínovou ryžou. Vychýrené, lacné a veľmi chutné je pouličné jedlo (street food), a to najmä v metropole Bangkok.
Čo musíte ochutnať na dovolenke v Thajsku: