Dovolenka Jamajka

Jamajka

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Dovolenka na celoročne slnečnej Jamajke

Celoročne slnečná Jamajka, tretí najväčší Karibský ostrov, najviac láka na dovolenku strávenú na pláži. Tie v krajine patria k najkrajším v Karibiku. Svedčí im biely piesok, tyrkysové more a palmy, ktoré sa hojdajú vo vetre.

Dovolenka na Jamajke však nemusí byť len plážová. Na spoznávanie, najmä v meste Kingston, pozývajú historické pamiatky ako Port Royal, či farebná kultúra večne usmiatych ľudí. 

Jamajka takisto prekvapí úžasnou prírodou, kúzelnými lokalitami, kde sa v sviežej džungli ukrývajú divoké vodopády. Nechýbajú jej ani vyššie hory, skvelé miesto na pestovanie vraj najlepšej kávy na svete

Aké destinácie si na dovolenku na Jamajke vybrať?

Ocho Rios

Ocho Rios leží na severnom pobreží Jamajky. Pri meste je síce len malé letisko, no inak je turistická infraštruktúra lokality veľmi dobre rozvinutá. Ocho Rios je obľúbenou zastávkou výletných lodí. Vyhľadávajú ho aj návštevníci, ktorí túžia po Last Minute dovolenke pri pláži doplnenej o adrenalínové zážitky v prírode. V eko-dobrodružnom parku Mystic Mountain, ktorý je uprostred džungle, si vyskúšate bobovú dráhu, inšpirovanú slávnym jamajským bobovým tímom, či zipline. Lákadlom je tiež výstup kaskádovým vodopádom Dunn's River Falls alebo vápencové jaskyne Green Grotto Caves. Populárne je takisto plávanie s delfínmi a Blue Hole – prírodné „bazény“ s krištáľovo čistou a modrou vodou. Tá obmýva aj jemný biely či zlatý piesok niektorých z najkrajších jamajských pláží ako Turtle Beach a Reggae Beach. Hoci Ocho Rios nemá vychýrený nočný život, patrí medzi rušnejšie a turistickejšie letoviská. Ak hľadáte pokoj a romantiku, stavte na zopár kilometrov vzdialené obce Mammee Bay a Tower Isle. Obe lákajú rezortmi na úrovni uprostred prírody či pri kúzelnej pláži. Poteší tiež ich poloha blízko Ocho Rios a jeho pestrej palety aktivít. 

Saint Ann's Bay

Mesto na severnom pobreží krajiny má veľmi dôležité miesto v jej histórii. Verí sa, že práve tam Krištof Kolumbus zakotvil, keď objavil Jamajku. Vznikla tu najstaršia španielska osada v krajine. Spomienkou na koloniálnu minulosť mesta je pevnosť Saint Ann's Bay Fort. Okrem histórie sa Saint Ann's Bay a okolie pýši prírodnými krásami a živou jamajskou kultúrou. Samozrejmosťou sú krásne pláže, nájdete ich napríklad v zátokách Discovery a Runaway, kde nechýbajú vynikajúce podmienky na preskúmanie farebného podmorského sveta so šnorchlom. V Runaway Bay už tiež vyrástlo niekoľko hotelov a mesto sa pomaly mení v letovisko. Na Jamajke však patrí medzi pokojnejšie. Rušné nie je ani samotné Saint Ann's Bay, no vďaka blízkosti Ocho Rios sa tam určite nebudete počas dovolenky na Jamajke nudiť. 

Montego Bay

Obľúbená turistická destinácia leží na severozápade krajiny, v okrsku alebo farnosti St. James. Letovisko spája so zvyškom sveta medzinárodné letisko Sangster, vďaka ktorému je Montego Bay i vstupnou bránou do krajiny. Najväčším lákadlom lokality sú krásne pláže, napríklad Cornwall či Doctor's Cave Beach. Nechýba ani široká škála ubytovania, vodné športy či možnosť zahrať si golf. Preskúmať môžete podmorský svet alebo miestnu kultúru a históriu – strašidelnými legendami láka Rose Hall Great House. Krásnym zážitkom počas dovolenky na Jamajke môže byť tiež splav rieky Martha Brae na drevených raftoch. 

Negril 

Dnes už svetoznáme a výborne rozvinuté letovisko sa nachádza na západnom pobreží Jamajky, asi 80 kilometrov od Montego Bay a jeho letiska. Najväčším lákadlom je jeho nádherná pláž Seven Mile Beach, ktorú neraz zaradili medzi najkrajšie pláže celého Karibiku. Sľubuje jemný biely piesok, krištáľovo čisté more a úžasné západy slnka. Okrem kúpania a opaľovania sa si tu užijete i vodné športy. Vyskúšať môžete šnorchlovanie, potápanie, parasailing, vodné lyžovanie, paddleboarding a windsurfing. Adrenalínoví nadšenci zase chodia do Rick's Café skákať z vysokých útesov. Negril pozýva aj do prírody, preskúmať jaskyne alebo aj sladkovodný mokraďový ekosystém Black River Morass. Na rozdiel od niektorých lokalít Jamajky je Negril živý aj noci. Rušný nočný život si vychutnáte v mnohých baroch či plážových kluboch, odkiaľ sa ozývajú tóny podmanivej reggae hudby.

Kingston 

Hlavné a najväčšie mesto Jamajky okupuje juhovýchodnú časť ostrova. Nebýva prvou voľbou dovolenkárov, pretože mu chýbajú piesočné pláže a klasické plážové aktivity. Nejaké možnosti na kúpanie, opaľovanie a vodné športy v okolí ponúkajú turisticky sa rozvíjajúce mestá Portmore a Bull Bay. Zaujímavým miestom na kúpanie sa v Kingstone je bazén s minerálnou vodou z neďalekého prameňa – Rockfort Mineral Bath. Mesto je tiež dobrou voľbou pre milovníkov kultúry a histórie. Je domovom mnohých múzeí a podobných inštitúcií. Medzi populárne patrí múzeum Boba Marleyho či Národná galéria Jamajky. Neďaleko mesta Kingston môžete tiež preskúmať Port Royal, kedysi neslávne pirátske útočisko

Užitočné informácie a cestovateľské tipy

Základné informácie

Hlavné mesto: Kingston
Mena: jamajský dolár (JMD)
Menový kurz: 1 € = 165,81 JMD
Časový posun: Na Jamajke je o 6 menej než na Slovensku v dobe zimného času a o 7 hodín menej počas letného
Jazyk: angličtina
Dĺžka letu: od 11 hodín a 20 minút 

Počasie počas dovolenky na Jamajke

Jamajka má tropické podnebie, pre ktoré sú typické vyššie teploty (okolo 30 ºC) počas celého roka. Mierne chladnejšie môže byť hornaté vnútrozemie. V krajine sa striedajú obdobia sucha a dažďa. Obdobie sucha trvá od decembra do apríla. Zrážky a búrky sa vyskytujú od mája do novembra. V tomto období sa môžu objaviť aj hurikány so silnými dažďami, silným vetrom a prívalovými vlnami.

Očkovanie

Na Jamajke nie je povinné žiadne špeciálne očkovanie. Výnimkou je očkovanie proti žltej zimnici, ak ste pricestovali z oblasti s potenciálnym rizikom nákazy týmto ochorením.

Podmienky vstupu a víza 

Pri cestovaní na Jamajku potrebujú všetci občania SR cestovný pas platný aspoň 6 mesiacov. Víza nepotrebujete v prípade, ak vaša cesta nepresiahne 30 dní a je za účelom turistiky a kultúrnej výmeny.

Miestna kuchyňa

Jamajská kuchyňa je mixom chutí a spôsobov prípravy z viacerých kútov sveta. Formovali ju africké, indické, čínske, španielske, francúzske či britské kulinárske tradície. Pri príprave jedál sa využíva tropické ovocie, zelenina a rôzne koreniny, ktoré pokrmom dodajú typickú výraznú chuť. Miesto v jedlách majú i ryby, morské plody a mäso.

Čo musíte ochutnať na dovolenke na Jamajke:

  • Mäso s „jerk“ korením – mäso (či ryba) sa marinuje v pikantnej zmesi korenia nazývanej jerk a pomaly sa varí na ohni alebo grile, 
  • ackee and saltfish – národné jedlo Jamajky pozostáva z ovocia ackee, ktoré orestujú so slanou treskou, cibuľou, paradajkami a rôznymi koreninami, 
  • curry goat – kozie mäso je marinované a pomaly varené s kari omáčkou, podáva sa s ryžou a hráškom,
  • bammy – jamajský chlieb z manioku, 
  • callaloo – zelená listová zelenina podobná špenátu sa pripravuje ako sýta polievka alebo príloha varená s kokosovým mliekom a rôznymi koreninami, 
  • escovitch fish – ryby marinované v pikantnej marináde a vyprážané.