Dovolenka Malta

Malta

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Malta – dovolenka

Malta sa nám vryla do pamäte ako miesto, kam sa chodí na kurzy angličtiny. Malý ostrovný štát v Stredozemnom mori, ktorý tvoria ostrovy Malta, Gozo a Comino, je tiež fantastickou dovolenkovou destináciou. 

bohatú históriu a kultúru, v ktorej sa miešajú vplyvy Feničanov, Rimanov, Arabov, Normanov i Britov. Po ostrovoch Gozo a Malta sú rozsypané staroveké chrámy a sem-tam sa objaví pamiatka zo Zoznamu UNESCO, Comino je zase prírodnou rezerváciou. 

Všetky tri sa pýšia ohromujúcim pobrežím či už s dramatickými útesmi alebo piesočnými plážami. Obmývané priezračným morom sú rajom pre milovníkov šnorchlovania i tých, ktorí chcú stráviť pohodovú dovolenku.

 
Aké destinácie si vybrať?

Cirkewwa


Malá dedina, ktorá je najsevernejším miestom ostrova Malta, leží ďalej od letiska a sľubuje skôr pokojnú dovolenku. Oblasť vyhľadávajú milovníci podmorského sveta, ktorí tu nájdu niekoľko atraktívnych lokalít. Nielen pre nich je obľúbeným letoviskom vďaka krásnemu pobrežiu s priezračným morom. Veľkým lákadlom Cirkewwy je najmä záliv Paradise Bay, ktorý má nádhernú piesočnatú pláž obklopenú útesmi. Ak by vám nestačila, stačí v prístave naskočiť na trajekt a vybrať sa na neďaleký ostrov Gozo

Mellieha


Melliehu tiež nájdete v severnej časti ostrova Malta. V porovnaní s Cirkewwou je oveľa rušnejším letoviskom. Živé mesto, ktoré vyrástlo na kopci s výhľadom na záliv Mellieha, poteší pestrou ponukou hotelov, obchodov, reštaurácií a barov. Hádam najvyhľadávanejšou „atrakciou“ lokality je pláž Mellieha (Ghadira). Patrí k najväčším, a vďaka pozvoľnému vstupu do pokojného mora a jemnému piesku, aj najobľúbenejším plážam ostrova. Pri letovisku ležia i ďalšie krásne pláže ako Golden Bay a Paradise Bay. Lokalita sa pýši i historickými pamiatkami. Navštíviť môžete Červenú vežu, strážnu vežu zo 17. storočia, či nádherný barokový kostol mesta. V okolitých kopcoch sa zase nachádza niekoľko turistických chodníkov, ktoré vám ukážu drsnú maltskú prírodu a dramatické útesy.

Saint Julian's


Na severe, akurát v jeho východnej časti, nájdete aj mesto Saint Julian's. Letovisko vyhľadávajú predovšetkým mladí, pretože ho preslávil šialený nočný život. Jeho epicentrom je najmä Paceville, rušná štvrť plná barov, nočných klubov a kasín. O niečo pokojnejšie posedenie si užijete v Spinola Bay, malebnom prístave obklopenom reštauráciami a kaviarňami. Letovisku nechýba ani pláž, najlepšie kúpanie v oblasti sľubuje Balluta Bay a St. George's Bay. Obe sú piesočnaté a lákajú aj vodnými športmi. Na rozdiel od iných oblastí Malty má Saint Julian's výrazne menej historických pamiatok. Ešteže je Valletta, kde história z ulíc priamo sála, na krátku jazdu autobusom. 

Valletta 


Vallettu, hlavné mesto Malty, nájdete na východnom pobreží. Destinácia je známa úžasnou architektúrou a bohatou históriou, ktorá ju doviedla až na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Asi najvýznamnejšou pamiatkou je baroková Katedrála sv. Jána, v ktorej interiéri môžete obdivovať aj slávne obrazy Caravaggia. Valletta je tiež domovom niekoľkých veľmi dobrých múzeí. V čarovných uliciach mesta sa okrem nich ukrývajú aj mnohé hotely či reštaurácie s nielen domácimi špecialitami. S kúpaním je to však vo Vallette a jej najbližšom okolí horšie. Za poriadnou plážou musíte ísť až do mesta Saint Julian's, no to nemusí byť problém. Valletta je dopravný uzol a autobusy z nej premávajú do mnohých kútov ostrova. Cestovať môžete aj loďami, ktoré vás dopravia do Sliemy alebo kúzelného Trojmestia – Birgu, Senglea a Cospicua.

Ostrov Gozo 


Gozo je v porovnaní s už veľmi obľúbeným ostrovom Malta pokojnejší a turisticky menej rozvinutý. Napriek tomu tam ľahko nájdete miesto, kde sa ubytujete, alebo výborne najete. Za lokálnou kuchyňou môžete vyraziť najmä do malebných a stále tradičných mestečiek a dedín ako Xlendi, Marsalforn a Victoria. Ostrov láka i historickými pamiatkami, chrámy Ggantija a Citadelu zapísali aj do Zoznamu UNESCO. Na milovníkov nedotknutej prírody zase čaká niekoľko prírodných rezervácií a chránených oblastí, ktoré lákajú na turistiku, cyklistiku i jazdu na koni. Gozo si užijete aj v prípade, že chcete dovolenku stráviť na pláži. Medzi plážové klenoty ostrova patrí piesočná Ramla Bay a Xlendi Bay s dramatickými útesmi, kde sa tiež úžasne šnorchluje a potápa. Na obe aktivity má Gozo vynikajúce podmienky. 

Užitočné informácie a cestovateľské tipy

Základné informácie

Krajina: Malta
Hlavné mesto: Valletta
Mena: Euro (EUR)
Menový kurz: rovnaká mena ako na Slovensku 
Časový posun: Malta je v rovnakom časovom pásme ako Slovensko
Jazyk: maltský, anglický 
Dĺžka letu: 2 a pol hodiny

Počasie na Malte

Mnoho najteplejších a najslnečnejších miest Európy sa nachádza v Stredomorí. Patrí medzi ne i Malta, kde slnko svieti viac ako 300 dní v roku. Letá má suché a horúce, teplota v júli, a najmä v auguste zvykne atakovať aj 40 a viac stupňov. Poteší, že príjemné počasie i teplota mora umožňujú dlhšie kúpanie, často až do konca októbra. Jesenné mesiace patria k vlhším, hlavne v októbri nie sú zriedkavé teplé dažde.

Očkovanie

Pri návšteve Malty sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie.


Víza a podmienky vstupu


Na Maltu môžete cestovať s platným občianskym preukazom (alebo pasom). Deti musia mať vlastný cestovný doklad.

Miestna kuchyňa


Malta leží na križovatke medzi Európou a Afrikou. Aj do kuchyne sa preto dostali vplyvy z Talianska, zvyšku Stredomoria a severnej Afriky. Malťania si zakladajú na lokálnych produktoch, čerstvosti a sezónnosti. Hoci sa veľká časť potravín musí dovážať, niečo si obyvatelia i dopestujú. Čo sa urodí, najmä zemiaky, fazuľu, olivy či paradajky, hojne využívajú. V pokrmoch majú tiež miesto klasické stredomorské ingrediencie ako morské plody, zelenina, cestoviny, mäso, chlieb, syry a olivový olej.

Odporúčame ochutnať:

  • Pastizzi – tučné, chutné a voňavé trojuholníčky z lístkového cesta, bežne plnené syrom ricotta a hrachovou kašou,
  • ravjul – maltské ravioli buď s trochou olivového oleja, jemnou paradajkovou omáčkou a parmezánom alebo plnené hráškom, mätou a ricottou, 
  • stuffat tal-fenek – guláš z králika, ktorý sa na Malte pripravuje na mnoho spôsobov, 
  • gbejniet – tradičný syr z kozieho alebo ovčieho mlieka, soli a syridla, 
  • bigilla – dip zo sušených fazúľ (ful tal-girba), olivového oleja, soli, korenia, cesnaku a byliniek, 
  • hobz biz zejt – lokálny chrumkavý chlieb, ktorý sa bežne jedáva len s olivovým olejom.