Dovolenka Grécko

Grécko

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Dovolenka - Grécko

Letná dovolenka v Grécku je fantastický nápad bez ohľadu na to, ktorú lokalitu si vyberiete. Veď krajina má všetko, po čom srdce dovolenkára zatúži. Tisícky kilometrov pobrežia, kde ležia pláže, ktoré patria k najkrajším na svete. Kamienkové, piesočnaté, korytnačie, hlučné a plné, aj dobre ukryté medzi majestátnymi útesmi.

Samozrejmosťou je more, priezračné, najmä v lete príjemne vyhriate, vo všetkých odtieňoch modrej. Dovolenkovú klasiku doplní krajina juhovýchodnej Európy neskutočne chutným jedlom aj parádne zachovalými pamiatkami, ktoré vám pripomenú, prečo Grécku hovoria i kolíska civilizácie. 

Aké destinácie si vybrať?

Kréta

Najväčší ostrov Grécka je aj jedným z najatraktívnejších pre turistov. Obľúbené letoviská ležia najmä v okolí najväčšieho mesta Heraklion, čoraz vyhľadávanejšie sú už aj tie na západe a juhu. Turisti cestujú na ostrov najmä za vynikajúcimi službami, množstvom atrakcií a nádhernými plážami, medzi ktorými vynikajú napríklad Balos, Vai či Elafonissi. Kréta je bohatá i na prírodné krásy. Sú v podobe planiny Lasithi, ležiacej vysoko v horách, či roklín lákajúcich na turistiku. Spoznávať môžete aj fascinujúcu históriu. Kréta bola centrom Minojskej civilizácie, po ktorej sa zachoval palác Knossos.

Zakynthos

Ostrov Zakynthos leží v Iónskom mori v pri západnom pobreží Grécka. Jeho najväčším lákadlom sú zlatisté pláže, kde zazriete aj korytnačky, a neskutočne krásne azúrové more. Z prírodných krás očaria Modré jaskyne, ktoré ležia v oblasti Keri na juhozápade. Hornatý a zelený ostrov je tiež príjemným miestom na turistiku. Za históriou sa zase oplatí vybrať do najväčšieho mesta Zakynthos, kde cítiť najmä vplyv Benátčanov. Zachovali sa po nich napríklad pozostatky starej pevnosti. 

Kos

Kos v Egejskom mori patrí medzi Dodekánske ostrovy. Vďaka jeho polohe a výborným lodným spojeniam môžete počas dovolenky navštíviť mnoho okolitých ostrovov aj turecké mesto Bodrum. Kos je rodiskom Hippokrata, otca medicíny. Chrámový komplex Asklépion, kedysi kúpele a lekárska škola, ktorú Hippokrates navštevoval, patrí k najvýznamnejším historickým pamiatkam ostrova. Atraktívne sú tiež termálne pramene, ktoré majú vraj liečivé účinky. Podobne ako na iných gréckych ostrovoch, aj na Kose nájdete výnimočné pláže. Medzi najkrajšie patria Tigaki, Kefalos či Agios Stefanos.

Kefalonia

Kefalonia, „plávajúca" v Iónskom mori, pre zmenu veľa historických pamiatok nemá. Mnohé, až na tie v dedine Fiskardo, zničilo zemetrasenie. Ostrov vám ich nedostatok vynahradí dedinami, učupenými medzi olivovníkmi, kde sa ponoríte do tradičného spôsobu života, a kúzelnými prírodnými kútmi. Nejeden sa ukrýva v Národnom parku Ainos s vzácnou gréckou jedľou, putujúcimi divokými koňmi a magickými výhľadmi na more a pláže.

Lefkada

Lefkada, ktorá taktisto leží v Iónskom mori, patrí medzi menej navštevované grécke ostrovy. Stále sa tu nájdu menej rozvinuté oblasti. Patrí medzi ne východné pobrežie, známe svojimi tradičnými dedinami. Západné pobrežie zase ponúka úžasné scenérie v podobe strmých útesov nad tyrkysovými vodami. Obmývajú napríklad i pláže Egremni a Porto Katsiki. Na kúpanie, a najmä na windsurfing láka tiež juh

Mykonos

Pre Mykonos, kykladský ostrov v Egejskom mori, je typické veľké množstvo turistov a rušný nočný život. Jeho milovníci sa zbiehajú na plážach Super Paradise a v meste Mykonos. Keď slnko začne vychádzať, ukáže ostrov i romantickejšiu stránku. Nájdete ju v úzkych uličkách medzi modro-bielymi domčekmi, aj pri veterných mlynoch zo 16. storočia. K nim, na kopec nad mestom Mykonos, sa určite vyberte za pozorovaním úžasného západu slnka.

Atény

Hlavné mesto Grécka má pre letných dovolenkárov jednu zlú správu - neleží priamo pri mori a krásnych plážach. Na druhej strane, v Aténach nájdete mnoho múzeí, galérií a úžasných pamiatok, medzi ktorými vyniká na kopci postavená Akropola. Navštíviť by ste tiež mali Panthenon, štvrť Plaka, grécku Agoru a Kráľovské záhrady. Z prístavu Piraeus, ktorý je z centra vzdialený asi 10 kilometrov, môžete loďou objaviť známe aj zabudnuté grécke ostrovy.

Užitočné informácie a cestovateľské tipy

Základné informácie

Hlavné mesto: Atény

Mena: Euro

Menový kurz: platí sa rovnakou menou ako na Slovensku

Časový posun: v Grécku je oproti Slovensku o hodinu viac 

Jazyk: grécky

Dĺžka letu: 2 a pol až 3 a pol hodiny v závislosti od ostrova

Počasie v Grécku

Veľká časť Grécka má stredomorské podnebie, pre ktoré sú typické mierne a daždivé zimy so suchými a horúcimi letami. Priemerné teploty sa v júli a auguste pohybujú okolo 30°C. Slnečné a teplé dni bývajú už v máji a trvajú až do októbra. Na niektorých ostrovoch sa okúpete ešte aj neskôr na jeseň.

Podmienky vstup a víza

Na vstup do krajiny stačí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Doklad musia mať aj deti.

Miestna kuchyňa

Grécka kuchyňa patrí k najlepším a najzdravším na svete. V jedlách sa bohate využíva najmä olivový olej a čerstvé bylinky. Fantastické sú pokrmy z rýb a morských plodov. Na mnohých miestach ochutnáte to, čo v ten deň ulovili.

Čo musíte ochutnať:

  • souvlaki - rôzne druhy mäsa napichnuté na špajdli a grilované
  • gyros - plátky mäsa, ktoré sa opekajú na zvislom grile, a podávajú sa v placke s omáčkou tzatziki, zeleninou i hranolkami 
  • mousaka - vrstvy mäsa a baklažánu preliate bešamelovou omáčkou a zapečené so syrom na vrchu
  • spanakopita - tenké cesto plnené špenátom a niekedy aj syrom feta
  • morské plody a ryby - čerstvé a pripravované na najrozmanitejšie spôsoby
  • grécky jogurt - v podobe tzatziki, dipu z nastrúhaných uhoriek, olivového oleja, cesnaku a citrónovej šťavy, a tiež lahodnej zmrzliny 
  • loukoumades - guličky z kysnutého cesta, ktoré sa vyprážajú v horúcom oleji a hotové polejú sirupom.