Bulharsko pláže

Pláže v Bulharsku: 6 tipov, kam sa vydať na rodinnú alebo párty dovolenku

Pláže v Bulharsku sú obľúbené najmä pre príjemný piesok a pozvoľný vstup do mora. Na svoje si tu prídu rodiny s deťmi, seniori aj mladí ľudia, ktorí hľadajú relax a zábavu v jednom.

Pláže v Bulharsku: 6 tipov, kam sa vydať

Pláže v Bulharsku sú obľúbené najmä pre príjemný piesok a pozvoľný vstup do mora. Nájdete na nich aj veľa zábavných atrakcií a širokú ponuku športových aktivít. Na svoje si tu prídu rodiny s deťmi, seniori aj mladí ľudia, ktorí hľadajú relax a zábavu v jednom.

Kedy je ideálny čas na dovolenku v Bulharsku? 

Ideálny čas na dovolenku v Bulharsku závisí od vašich preferencií a plánov. Ak si chcete užiť vysoké teploty, kúpať sa a opaľovať, vyberte sa v období od júna do septembra. Ide však o hlavnú sezónu, preto musíte počítať s množstvom turistov a vyššími cenami. 

Ak chcete skôr objavovať a vychutnať si niektorú z najkrajších pláží Bulharska bez hromady ľudí, vycestujete v apríli alebo v máji, prípadne na prelome septembra a októbra.  

 

Aké sú priemerné teploty počas sezóny?

Teploty sa v hlavnej sezóne pohybujú okolo 30 °C. Najteplejší býva júl a august.

Noci sú takisto príjemné, zvyčajne býva 17 až 20 °C. More má v priemere 25 °C.

 

Naše tipy na najkrajšie pláže v Bulharsku

  • Slnečné pobrežie
  • Zlaté piesky 
  • Albena
  • Irakli 
  • Ahtopol 
  • Duni 

Pripravili sme pre vás aj mapu s najkrajšími plážami v Bulharsku, vďaka ktorej sa zorientujete rýchlejšie: mapa

 

Najkrajšie pláže v Bulharsku: Kam sa oplatí ísť na dovolenku? 

1. Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie alebo Sunny Beach patrí k najobľúbenejším a najkrajším plážam Bulharska. Ide o jeden z najväčších turistických komplexov v krajine. Nachádza sa tu okolo 800 hotelov rôznych cenových kategórií a 10-kilometrová pláž s piesočnými dunami a čistým morom. Vstup na pláž je voľný, no nájdete tu aj viacero udržiavaných častí s množstvom slnečníkov a ležadiel, ktoré si môžete za poplatok požičať. 

Sunny Shore je časť Sunny Beach, kde sa zabavia rodiny s deťmi aj milovníci vodných športov. Vďaka hotelom priamo na pláži, plytkej zátoke s pozvoľným vstupom do mora 

a bezpečným morským dnom môžu rodičia pokojne oddychovať, zatiaľ čo sa ich deti budú kúpať alebo hrať na pláži. 

Geografické súradnice: 42.69515, 27.71042

Zdroj: Bigstock

Keďže v zátoke nie sú veľké vlny a voda je príjemne teplá, môžete si tu počas veternejších dní vyskúšať aj kitesurfing a windsurfing. Na bezpečnosť dohliadajú plavčíci, ktorí pravidelne informujú, či sa môžete, alebo nemôžete kúpať.  

Ak milujete vysoké teploty, príďte sem v hlavnej sezóne, teda v júli alebo v auguste. V tomto období je tu cez deň v priemere 30 °C. Ak sa horúčavám chcete vyhnúť, v pokoji si oddýchnuť a nepotrebujete sa kúpať alebo vám studené more nevadí, pricestujte v máji. Teploty sú oveľa príjemnejšie a turistov len hŕstka. 

 

2. Zlaté piesky

Medzi najkrajšie pláže v Bulharsku patria aj Zlaté piesky alebo inak Golden Sands Beach. Možno ste už počuli o legende, podľa ktorej piráti ukryli na tejto pláži poklady. Nikto ich však nezískal, pretože sa premenili na zlatý piesok

Plážová zóna na Zlatých pieskoch má okolo 3,5 kilometra a v niektorých úsekoch je až 100 metrov široká. Pohodlie zabezpečujú všadeprítomné sprchy, šatne, toalety, rôznorodé platené plážové vybavenie, dostupné masáže a tiež plavčíci.  

Neďaleký ihličnatý les vytvára na niektorých miestach prirodzený chládok, takže sa máte kam skryť pred páliacim slnkom. Oku lahodiace biele a slamené slnečníky zase navodzujú atmosféru horúcich trópov

Geografické súradnice: 43.28557, 28.04063

Zdroj: Bigstock

Na svoje si tu prídete, aj keď ste milovníci plážových klubov. Na jednej z najkrajších pláži Bulharska je množstvo barov a kaviarní, ktoré hlasnou hudbou zabezpečujú párty náladu počas celého dňa. 

Vyskúšať si tu môžete aj jazdu na koni, na bicykli, na vodnom skútri, no aj vodné športy ako parasailing, prípadne stráviť deň na jachte. 

Zlaté piesky ponúkajú skôr aktívnejšiu dovolenku. Aj preto sa zaraďujú medzi pláže Bulharska, ktoré vyhľadávajú ľudia neradi vylihujúci na pláži. 

 

3. Albena

Albena beach je rezortný komplex, ktorý má upravenú pláž, nádhernú okolitú prírodu a kopec služieb, ktoré zaručia pohodlný pobyt. Toto miesto je známe aj ako ekologicky čistý región, dokonca sa pýši Modrou vlajkou. Tá sa udeľuje len plážam a prístavom, ktoré spĺňajú prísne eko štandardy. 

Jemný piesok a pozvoľne sa zvažujúci breh, ktorý je dlhý až 5 kilometrov a široký až 150 metrov, z nej robia príjemné miesto na rodinnú dovolenku. More je pokojné a teplé, väčšinou s nízkymi vlnami. Morské dno je piesočnaté a bez morských rias, čo zaručuje pohodlné kúpanie. 

Na Albena beach nájdete aj šatne, toalety, sprchy, záchrannú stanicu, kaviareň a malú plážovú knižnicu.

Geografické súradnice: 43.36968, 28.08591

Zdroj: Bigstock

4. Irakli 

Pláž Irakli takisto patrí medzi najkrajšie pláže Bulharska. Nájdete na nej kombináciu najčistejšieho bieleho piesku a prímorskej divočiny. Má 3,5 kilometra a dostanete sa sem autom alebo bicyklom. 

Na udržiavanej severnej časti si môžete prenajať ležadlá a slnečníky, zahrať si volejbal alebo futbal v minifutbalovej aréne. Keď je veterno, dá sa dokonca aj surfovať. 

Južná časť bulharskej Irakli je divoká a má ideálne podmienky na pozorovanie vtákov a korytnačiek. Je tu aj kemp pre milovníkov stanovania pod holým nebom. 

Vstup do mora je plynulý, s kamienkami, ktoré sa postupne menia na jemný piesok. Ak hľadáte pokojné miesto na oddych, Irakli je na to ako stvorená. V oblasti nie je veľa hotelov a ani tak rozvinutá infraštruktúra. Ak chcete pláž zažiť takmer bez turistov, vycestujte mimo júla a augusta. 

Geografické súradnice: 42.75092, 27.88864

Zdroj: Bigstock

 

5. Ahtopol

Ahtopol, pobrežie, ktoré leží pozdĺž historického mesta s rovnakým názvom na južnom pobreží Čierneho mora, je romantické letovisko s divokými útesmi, zálivmi, panenskou prírodou a krásnymi plážami s tmavým pieskom. 

Vyhľadávajú ich najmä nadšenci potápania a šnorchlovania, pretože tu môžete vidieť niekoľko druhov zaujímavých rýb a iných morských živočíchov. Hlavná pláž má 2 kilometre a je plne vybavená. Prenajať sa tu dá aj rôzne športové vybavenie. 

Ahtopol je zatiaľ pomerne málo turistický, stretnete tu skôr domácich. Ak však hľadáte pokoj a priaznivé ceny, nevynechajte ho. 

Geografické súradnice: 42.10219, 27.93419

Zdroj: Bigstock

 

6. Duni beach

Pláž Duni (Dyuni) vďačí za svoj názov menším dunám, ktoré sa tiahnu pobrežím. Ide o pohodlné letovisko s dlhou piesočnou plážou, ktorá je takisto skvelá na dovolenku s deťmi. 

Priamo na Duni beach je množstvo hotelov, takže ak nechcete mať ubytovanie ďaleko od mora, toto miesto je ideálne. V areáloch hotelov je kopec barov, kaviarní, reštaurácií, obchodov so suvenírmi, ale aj predajní športového vybavenia. 

Aj na tejto pláži v Bulharsku sa dá jednoducho prenajať vodný skúter, loď alebo jachta. Môžete si tak spraviť príjemný výlet na more a spoznať okolie. More je tu čisté a pokojné, a to aj vďaka vlnolamu, ktorý pokrýva časť pláže. V okolí zátoky sú kopce a ihličnaté stromy, ktoré vytvárajú príjemný tieň a chránia pláž pred studeným vetrom. 

Geografické súradnice: 42.37044, 27.70507

Zdroj: Bigstock