Dovolenka Bulharsko

Bulharsko

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Rozmýšľate, kam tento rok na dovolenku? A čo takto staviť na rokmi overené Bulharsko? 

V krajine ruží na vás čakajú zlatisté piesočnaté pláže a čisté more, vysoké pohoria, historické pamiatky, vynikajúca bulharská kuchyňa aj milí a pohostinní ľudia. Našincov potešia aj príjemné ceny a porovnateľné so Slovenskom (a v niektorých prípadoch aj výrazne nižšie).

Aké destinácie si vybrať?

Bulharská riviéra - juh

Slnečné pobrežie

Najväčšie a najpopulárnejšie letovisko v krajine ponúka približne osem kilometrov dlhú pláž a nekonečné možnosti zábavy, oddychu a bohatý nočný život. Je tu viac ako stovka reštaurácií, barov a nočných klubov, ktoré smelo môžu konkurovať aj slávnej Ibize. Na svoje si však prídu aj rodiny s deťmi, ktoré sa dosýta vybláznia v aquaparkoch, na pláži či v hotelových detských kluboch.

Nesebar

Starobylé mesto Nesebar je obľúbenou turistickou lokalitou najmä vďaka množstvu dobre zachovalých pamiatok, ktoré sú zapísané aj na zozname UNESCO. Turisti môžu obdivovať dvanásť kostolov (pôvodne ich tu bolo až 40), časti mestského opevnenia, tradičné drevené domy a nespočetné množstvo úzkych dláždených ulíc, ktoré spoločne vytvárajú neopakovateľnú tajomnú atmosféru, ktorú si zaručene zamilujete.

Sozopol 

Sozopol je jedno z najstarších miest na bulharskom pobreží. Atmosférou je podobné známejšiemu Nesebaru. Počas prechádzky romantickým starým mestom narazíte popri malebných kamenných a drevených domoch na množstvo kaviarničiek, galérií a pouličných umelcov.

Bulharská riviéra - sever

Varna

Varna je tretím najväčším mestom Bulharska. Pravidelne sa tu konajú rôzne festivaly, koncerty i divadelné predstavenia. S deťmi určite navštívite miestnu zoologickú záhradu a delfinárium.

Varna však nie je len o zábave, ale aj o bohatej histórii. Nájdete tu ruiny rímskych termálnych kúpeľov a aj najstarší zlatý poklad na svete - takzvané Zlato Varny.

Významnou pamiatkou je aj kláštor Aladža, ktorý sa nachádza kúsok od mesta. Tvorí ho jedinečná sieť chodieb, miestností a kaplniek vytesaných do vápencových skál. 

Zlaté piesky

Približne dvadsať kilometrov od Varny sa nachádza svetoznáme letovisko Zlaté piesky, ktoré je považované nielen za jedno z najmodernejších, ale aj najkrajších v Bulharsku. 

K dispozícii vám sú štyri kilometre zlatistej pláže, ktorú lemujú promenády s kvetinovými záhonmi. Okrem kúpania môžete vyskúšať všemožné vodné športy ako parasailing, vodné bicykle, vodné lyže či jazdu na vodnom banáne.

Ak by sa vám stále málilo, určite navštívte neďaleký Aquapolis, ktorý jednoznačne patrí medzi najkrajšie aquaparky vo východnej Európe.

Albena a okolie

Albena patrí medzi pokojnejšie strediská, vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Výhodou letoviska sú čisté a pekné pláže, ktoré vďaka tomu, že sú naozaj široké (niekde aj sto metrov), väčšinou nebývajú plné. Stredisko je zároveň obklopené množstvom zelene a vďaka veľkému množstvu športovísk a športových podujatí si získala prestíž ako jedno z hlavných miesto športu.

Užitočné informácie a cestovateľské tipy

Základné informácie

Hlavné mesto: Sofia

Mena: bulharský lev (BGN)

Menový kurz: 1 € =1,96 BGN

Časový posun: v Bulharsku je o 1 hodinu viac ako na Slovensku

Jazyk: bulharčina 

Dĺžka letu: približne hodina a pol 

Počasie v Bulharsku

Najlepší čas na dovolenku v Bulharsku je od júna až do septembra, kedy je tu hlavná sezóna. Počas týchto mesiacov teplota vzduchu presahuje 30°C a teplota mora sa pohybuje okolo 27°C. 

Podmienky vstupu a víza

Pri cestovaní do Bulharska pre občanov SR víza nie sú potrebné. Postačí vám platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Miestna kuchyňa

Bulharská kuchyňa ponúka množstvo rybích špecialít, šaláty, rôzne polievky a mäso. Bulhari používajú baranie, bravčové, hovädzie, hydinové alebo kozie, ktoré sa griluje, melie alebo z neho vyrábajú klobásky. Dôležitou súčasťou veľkej časti jedál je aj jogurt, kyslé mlieko či bulharský syr sirene.

Čo musíte ochutnať:

  • Musaka - pomleté teľacie alebo bravčové mäso so zemiakmi zapečené v rúre podávané s hustým kyslým mliekom,
  • šopský šalát - zmes paradajok, papriky, uhoriek a balkánskeho syru,
  • tarator - osviežujúca letná polievka s jogurtom a uhorkami,
  • burek - zapečený pokrm z viacerých vrstiev lístkového cesta, preložených mäsovou, syrovou alebo inou náplňou,
  • baklava - sladkosť z niekoľkých vrstiev filo cesta s orieškami a medom,
  • rakija - tradičný destilát vyrobený z hrozna alebo jabĺk.