Orientálne Turecko

Orientálne Turecko

Nádherné pláže, historické pamiatky a špecifická kuchyňa. To všetko a oveľa viac je charakteristické pre Turecko. V dnešnom článku vám priblížime, čo všetko sa dá v Turecku vidieť.

 Orientálne Turecko

Táto krajina je skutočným rajom na zemi pre milovníkov orientu. Symbolizujú ju nádherné pláže, impozantná svetová metropola Istanbul, mešity, nezabudnuteľné ruiny Homérovej Tróje, ako aj jeden zo siedmych divov sveta - Efez. Toto všetko a ešte omnoho viac nájdete v tejto úchvatnej krajine, tak veľmi podobnej tej z rozprávok Tisíc a jedna noc. Dovolenka v Turecku patrí k obľúbeným stáliciam cestovného ruchu. Turecko obmýva niekoľko morí, pričom najvyhľadávanejšie je Stredozemné more a jeho Turecká riviéra. Druhou najnavštevovanejšou je Egejská riviéra. Turisti tam môžu obdivovať nádherné pláže a množstvo antických pamiatok. Turecko patrí medzi krajiny s najlepšími službami All inclusive na celom svete. Ročne tam zavíta viac ako 30 miliónov turistov a tento počet neustále stúpa.

Dovolenka Turecko

 

Dovolenka v Turecku - je tam čo obzerať

V rámci riviéry je najviac vyhľadávané letovisko Alanya - mesto preslávené pirátskou históriou. Určite netreba zabudnúť na Istanbul (mesto dvoch kontinentov) a prekrásnu Modrú mešitu, alebo známy chrám Božej múdrosti Haghia Sophia. Medzi najobľúbenejšie miesta Turecka tiež patrí Kappadokia, ktorá doslova oslní vaše oči. Lokalita láka na hneď niekoľko miest, a to buď starými príbytkami vytesanými do sopečného kameňa - jedinečná sieť tunelov, jaskýň a miestností siahajúca až do výšky 85 metrov, alebo komplex snehovo bielych vápencových terás s krištáľovo-modrými jazierkami, ktoré vytvorila sama príroda. Veľmi žiadaná je aj Trója, ktorú vyhľadáva ročne tisíce turistov. Nájdete tam historické múzeum, ako aj maketu Trójskeho koňa. Ak si počas dovolenky v Turecku budete chcieť pozrieť aj pozostatky jedného zo siedmych divov sveta - chrám bohyne Artemis, vyrazte do Efezu. Nechýba tu amfiteáter, niekoľko chrámov, alebo vyhľadávaná Celsova knižnica. História tohto starovekého mesta presahuje 4000 rokov.

 Dovolenka Turecko

Turecká kuchyňa

Turecká kuchyňa je veľmi rozmanitá a podľa mnohých najlepšia a najzdravšia na celom svete. Prevládajú v nej pokrmy z rýb, zeleniny a čerstvého ovocia. Tak, ako patrí k poznávaniu krajiny príroda či ľudia, patrí k tomu aj spoznávanie a ochutnávanie domácej kuchyne a neznámych chutí. Najviac sa používa hovädzie a jahňacie mäso, bravčové len veľmi výnimočne, keďže moslimovia ho majú zakázané. Špeciality z jahňacieho odporúčam ochutnať aj tým, ktorí ho veľmi radi nemajú. Turci ho vedia totiž výborne pripraviť. Turecká kuchyňa určite uspokojí aj chuťové poháriky vegetariánov so svojím ohromným množstvom zeleninových a ovocných šalátov s niekedy pre nás neobvyklými kombináciami. Čuchové bunky tiež príjemne podráždi vôňa rôznych morských rýb. K jedlu sa pije obyčajná voda a aj keď u nás si Turecko spájame hlavne s kávou, oveľa zaužívanejším nápojom je čaj. Turecké dezerty a sladkosti vôbec sú veľkou maškrtou. Najčastejšie ingrediencie sú orechy a med. Právom je táto kuchyňa jednou z najobľúbenejších. 

Cestujete do Turecka? VízaTravel.sk vám vo svojom krátkom článku radí, či pri ceste do Turecka potrebujete vízum.