Najkrajšie pláže v Európe

7 tipov na najkrajšie pláže v Európe

Letná dovolenka je najmä o mori a kúpaní. Chceme, aby naša pláž bola rajom na zemi s čistou vodou a úžasnými scenériami. Vybrali sme pre vás 7 lokalít, ktoré tieto kritériá spĺňajú.

Najkrajšie pláže v Európe: 7 tipov, kam sa vybrať k moru 

Letná dovolenka je najmä o mori a kúpaní, na ktoré nehľadáme len tak hocijaké miesta. Chceme, aby naša pláž bola rajom na zemi s čistou vodou a úžasnými scenériami. Vybrali sme pre vás 7 lokalít, ktoré tieto kritériá spĺňajú. Pozrite si, ako sa podľa nás volajú najkrajšie pláže v Európe. 

Ponta da Piedade, Algarve, Portugalsko

Keď sa povie Portugalsko, spomeniete si na historický Lisabon, rozkvitnutú Madeiru a zelené Azory. V krajine sú však aj nádherné pláže. Pýši sa nimi najmä región Algarve, ktorý Slováci zatiaľ obchádzajú. Jednou z nich je aj Ponta da Piedade, ktorá patrí medzi najkrajšie pláže v Európe. 

Leží pri meste Lagos, odkiaľ sa sem dostanete pešo po trochu dlhšej prechádzke. Priblížiť sa k nej ale môžete aj loďou. Z nej je na mohutné útesy, ktoré sa týčia vysoko nad priezračným morom, neskutočný pohľad. Naskytne sa vám aj z výšky, na dramatické pobrežie tvorené vápencovými skalami, medzi ktorými sa ukrývajú jaskyne a piesočnaté pláže. 

Zdroj: Pixabay/Metropolitaneando

Samotná Ponta da Piedade piesok nemá, nie je úplne o kúpaní. K vode sa totiž ide po dlhom schodisku, na konci ktorého je malá skalná terasa. Do mora sa z nej ide ťažko, najmä ak sa búri. To ale vôbec nie je prekážkou. Môžete chvíľu obdivovať kúzelné scenérie a rozbehnúť sa do vody o niekoľko desiatok metrov ďalej, napríklad z Praia da Balança

 

Zlatni Rat, ostrov Brač 

Jedna z najkrajších pláží v Európe leží na ostrove Brač, v Chorvátsku, pri meste Bol. Priamo k nej sa dostanete trajektom a autobusom. Z Bolu ale môžete vyraziť aj pešo, sú to len dva kilometre. 

Zdroj: Unsplash/Karolina Kołodziejczak

Zlatni Rat je legendou medzi najkrajšími chorvátskymi plážami. Na prvý pohľad, už na obrázku, vás upúta jej netypický vzhľad. Vďačí zaň vetru a morským prúdom, ktoré pláž v tvare rohu neustále menia. 

Patrí k tým miestam, kde sa do vody rozbehnete po kamienkoch, nie po piesku. To ale nevadí, sú veľmi jemné, navyše ich zlatá farba nádherne kontrastuje s tyrkysovým až tmavomodrým morom. Nádheru pláže ešte podčiarknu desaťročia staré borovice, ktoré vám poskytnú aspoň trochu ochrany pred páliacim slnkom. 

 

Oludeniz, Turecko 

Turecko patrí k naším najobľúbenejším dovolenkovým destináciám. Vyhľadávame ho najmä pre luxusné služby za nižšiu cenu. Pochváliť sa ale môže aj skvelými plážami. Medzi najkrajšie pláže v Európe sa radí viacero z nich. Jednou takou je Oludeniz pri letovisku na juhozápadnom pobreží Turecka. Najbližším letiskom je cca 60 kilometrov vzdialený Dalaman. 

Zdroj: Pixabay/nenadkostic1975

Pláž svojím zahnutým koncom trochu pripomína Zlatni Rat. Spoločné majú aj kamienky, orámovanie borovicami a popularitu. Preto je plne vybavená od ležadiel po bary a vodné športy. 

Úplne iná, takmer bez ničoho, je jej časť – Modrá Lagúna, ktorú od hlavnej pláže oddeľuje tenký pás piesku v plytkých vodách. Keď sa pozriete na vodu, kde sa neustále mení odtieň tyrkysovej a azúrovej, a jemný piesok, budete mať pocit, akoby ste sa zrazu ocitli niekde v Karibiku. 

 

Porto Katsiki

Balos a Elafonisi na Kréte či Navagio na Zakythose sú už medzi najkrajšími plážami v Európe stálicami. My sme pre vás preto vybrali jednu, o ktorej možno ani netušíte. Jej domovom je ostrov Lefkada, ktorý ešte nie je preplnený turistami do takej miery ako napríklad Santorini či Kréta.

Pláž Porto Katsiki leží neďaleko dediny Athani na južnom cípe ostrova Lefkada. Podobne ako mnoho iných krásnych pláží, aj táto je za odmenu. Na ceste k nádhernému tyrkysovému Iónskemu moru musíte zdolať okolo 100 strmých schodov. Prísť zhora sa však oplatí, pretože pláž sedí na spodku dramatického svetlého útesu, a výhľad z výšky vám vyrazí dych. Najmä pri západe slnka, keď sa útesy sfarbujú do oranžova.

Zdroj: Bigstock

K pláži s drobnými kamienkami sa ale dostanete aj loďou popri čarovnom pobreží. Že sa jej turisti nevyhýbajú najmä v lete, naznačí vybavenie pre nich. Na Porto Katsiki sú ležadlá a slnečníky, blízko pri nej sú bufety a kaviarne, na vrchu je zase parkovisko, ktoré sa ale v sezóne veľmi rýchlo zaplní. 

 

Cape Greco, Cyprus

Keď hovorí o najkrajšom mori v Európe, mnohí si spomenú aj na Cyprus. Ostrov s viac ako 300 slnečnými dňami má vskutku nádherné miesta na kúpanie. Napríklad je to je výbežok v juhovýchodnej časti ostrova, ktorý je známy ako Cape Greco. Leží medzi mestami, alebo skôr letoviskami, Ayia Napa a Protaras. 

Zdroj: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Pod borovicami tam vedie veľa náučných chodníkov, ktoré vás vezmú napríklad k morským útesom. Majú mnoho jaskýň a je z nich krásny výhľad na Stredozemné more. Útesy vyhľadávajú najmä milovníci šnorchlovania a potápania, domáci sem chodia loviť ryby. Odvážlivci tu často skáču zo strmých skál do mora. 

Kúpať sa dá aj v zálive Blue Lagoon, no i tam je prístup do mora zložitý. Našťastie je asi 2 kilometre od Capo Greco čarovná plážička so zlatým pieskom a úžasne modrými plytkými vodami. Volá sa Konnos, a hoci je odľahlá, je aj výborne vybavená, preto je veľmi populárna. 

 

Cala Goloritzé, Sardínia, Taliansko 

Veľký taliansky ostrov v Stredozemnom mori je plážovým kráľovstvom. Na dlhom pobreží je mnoho miest, ktoré patria medzi najkrajšie pláže v Európe. Tá úplne naj leží vo východnej časti Sardínie, blízko mesta Baunei. 

Zdroj: Pixabay/Dorisworld

Divoká pláž sa nachádza na úpätí hlbokej rokliny, preto sa k nej dostanete iba loďou zo Santa Maria Navarrese alebo po asi 45-minútovej prechádzke. Námaha, hoci aj v horúci deň, za to ale stojí. Pláž s hladkými bielymi kamienkami a tyrkysovou vodou je nádherná. Lemuje ju členité pobrežie, ktorému kraľuje 128-metrový vápencový útes Perda Longa. 

Na cestu si ale nezabudnite zobrať to najnutnejšie ako slnečník, vodu s jedlom, či výbavu na šnorchlovanie. Môžete tu pod hladinou preskúmať tzv. Piscine di Venere, Venušine bazény. Ich voda je taká priezračná, že uvidíte až na dno, a plná rýb. 

 

Playa de Illetes, Formentera, Španielsko 

Malorka, Kanárske ostrovy aj Menorka. Španielsko má nespočetne veľa destinácií, o ktorých sa hovorí, že majú najkrajšie more v Európe. My sme pre vás vybrali pláž Playa de Illetes na severnom cípe Formentery. Je to menší a menej známejší Baleársky ostrov, medzi ktoré patrí aj rušná Ibiza

Zdroj: Bigstock

Pláž samotná vyzerá ako kus karibského raja na európskom kontinente. Návštevníkov sem privábi jemný biely piesok, ktorý obmývajú pokojné, plytké, tyrkysové vody, a nádherné scenérie. Pri kúpaní, opaľovaní sa i prechádzkach sa vám naskytne pohľad na niekoľko kúzelných ostrovov plávajúcich na vode, ktorým vďačí za pomenovanie. 

Hoci je jedna z najkrajších pláží v Európe súčasťou národného parku, nedá sa povedať, že by bola nedotknutá. Je tu najmä pestrá ponuka vodných športov ako windsurfing, kitesurfing, plachtenie, pádlovanie alebo šnorchlovanie. Vyberiete si tiež z niekoľkých reštaurácií.