Dovolenka Taliansko

Taliansko

Cena od

* Informácie o krajine:

Doba letu
Teplota vzduchu a Teplota vody: Priemerné hodnoty v čase cesty.

Temperamentná krajina na juhu Európy patrí k najobľúbenejším dovolenkým destináciám Slovákov. Pri Jadranskom, Iónskom a Tyrhénskom mori, ktoré Taliansko obmývajú, leží nejedna z najkrajších pláží na svete. 

Taliansko je tiež kolískou umenia s neuveriteľnou bohatou históriou. Dokazujú to ikonické pamiatky v Ríme, ale tiež napríklad v Miláne alebo vo Florencii. Striedajú sa s kúzelnými prírodnými kútmi, medzi ktorými nájdete zelené národné parky i hrozivé sopky. A k tomu všetkému vám Taliani naservírujú fantastické jedlo.

Aké destinácie si vybrať?

Sicília

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori. „Obsluhujú" ho až 3 letiská, vďaka ktorým môžete stráviť dovolenku kdekoľvek na ostrove. Medzi najobľúbenejšie lokality patria Taormina, Trapani, Catania či Palermo. Ani jednému z letovísk nechýbajú pláže, kde si užijete spaľujúce slnečné lúče. Medzi najkrajšie pláže Sicílie patria Mondello, Lido Valdesi, Isola delle Femmine, Spiaggia di San Guliano, Cala dei Turchi, San Vito Lo Capo, La Playa či Aci Castello s Modrou vlajkou. Ostrov však nie je len o kúpaní a vylihovaní na pláži. Vďaka polohe na križovatke kultúr má veľmi bohatú históriu. Nasiaknuté ňou je najmä Palermo, kedysi mesto mafie, kde sa miešajú európske a africké vplyvy, či „grécke" Syrakúzy. Veľkým zážitkom je tiež výlet ku kráterom stále aktívnej sopky Etna.

Sardínia

Ostrov pri francúzskej Korzike je plážovým rajom, ktorý občas prezývajú aj stredomorský Karibik. Pre pobrežie Sardínie je typický jemný biely piesok, obmývaný priezračným smaragdovým morom. Najkrajšie pláže sa nachádzajú v časti Costa Smeralda, zvyšok ostrova však nezaostáva. Parádne kúpanie a dovolenku na pláži sľubuje tiež Alghero, Cagliari alebo Olbia. Pri všetkých troch mestách plných histórie je k tomu i letisko. Sardínia priláka aj tradičným spôsobom života, chutným jedlom a nedotknutou prírodou. Medzi najvýznamnejšie prírodné lokality patria jaskyne Grotta di Nettuno a Grotta Verde, planina La Giara di Gesturi či Parco Naturalle di Molentargius pri Cagliari, ktorý je domovom ružových plameniakov.

Apúlia 

„Opätok" talianskej čižmy v popularite za Sicíliou a Sardíniou zaostáva. Región je teda stále tradičnejší. Jeho centrami sú Bari a Brindisi, kde ležia aj medzinárodné letiská. Veľkým lákadlom Apúlie sú typické „biele mestá" na kopcoch, ktoré sú roztrúsené po celej oblasti. Ikonické je Alberobello a jeho trulli - obielené kamenné chatrče s kužeľovými strechami. Ani v Apúlii, ktorá je vďaka svojej polohe na juhu najmä v lete veľmi slnečná a horúca, neostanete bez kúpania. Veď región má prístup až k dvom moriam - Iónskemu a Jadranskému, a k tomu stovky kilometrov pobrežia. Je nielen členité a poriadne fotogenické, ukrýva tiež kúzelné pláže. Ak cestujete predovšetkým za kúpaním, vyberte sa blízko miest Gallipoli, Marina di Pescoluse, Vieste alebo Otranto.

Kalábria

Kalábria patrí, podobne ako Apúlia, k tradičnejším a menej navštevovanejším oblastiam Talianska. Život tu plynie pomalšie a v mnohých lokalitách vám ho ešte „skomplikuje" siesta. Miesto vychytených reštaurácií tu skôr nájdete malé trattorie s lokálnymi špecialitami. Špecialitou, hoci nie na zjedenie, sú po regióne roztrúsené stredoveké dediny. Medzi najkrajšie patria Gerace, Morano Calabro, Altomonte či Stillo. Kalábria má takisto prístup k dvom moriam. Tentoraz sú to Tyrrhenské a Iónske. Pre pobrežie, ktoré obmývajú, sú typické dramatické útesy, zátoky, a samozrejme, pláže. Karibik pripomenú tie v okolí mestečka Tropea, ktoré je blízko letiska v Lamezia Terme, či pri živom meste Reggio Calabria. Dôvodom na návštevu sú tiež národné parky, chrániace veľkú časť územia. Lákajú na turistiku hustými ledmi, v ktorých sa ukrývajú kaňony a vodopády.

Neapol a okolie

Tretie najväčšie mesto Talianska leží na juhu krajiny a je ľahko dostupné vďaka medzinárodnému letisku. Cieľom dovolenkárov je pre pôsobivú architektúru a bohatú históriu, ale tiež pre prírodné krásy a hrôzy. Oblasti dominuje aktívna sopka Vezuv, ktorá pochovala Pompeje, kedysi prosperujúce mesto Rimanov. Pri Neapole, rodisku slávnej talianskej pizze, nechýbajú ani pláže. Rátať však musíte s tým, že tie najkrajšie nie sú priamo v meste a treba za nimi chvíľu cestovať. Ešteže v Neapolskom zálive ležia i dva obľúbené dovolenkové ostrovy - Capri a Ischia. Oba sa pýšia dramatickým pobrežím a plážami. Ischia k nim pridá ešte termálne pramene s jódom a brómom. Liečivé procedúry absolvuje priamo v lone prírody. Capri, pre ktoré sú typické kotviace jachty, zase vďaka lepším hotelom sľubujú luxusnejšiu (a drahšiu) dovolenku.

Lago di Garda

Taliansko nie je len o plážach a mori. Predovšetkým sever krajiny okupujú majestátne hory, ktorých štíty obklopujú rozľahlé jazerá. Jedným z nich je tiež Gardské jazero. Leží medzi Pádskou nížinou a Alpami a je najväčším v Taliansku. Veľmi radi ho majú aj dovolenkári zo Slovenska, pretože je blízko, leží okolo 868 kilometrov od Bratislavy. Lákadlom však nie je len jeho poloha. V okolí sladkovodného jazera je veľmi príjemná teplota. Dovolenku preto môžete stráviť kúpaním či vylihovaním na piesočných plážach, ktoré ho obkolesujú. Voda je síce chladnejšia, no krv vám rozprúdia vodné športy ako windsurfing, kiting či vodné lyžovanie. Lokalita je tiež fantastická na turistiku. Do panenskej prírody talianskych hôr vyrazíte po niektorom z mnohých cyklo a turistických chodníkoch. Na horu Monte Baldo sa vyveziete lanovkou. Ďaleko k nej to nie je zo strediska Malcesine. Ďalším obľúbeným letoviskom je Limone sul Garda.

Rím a okolie

Metropola Talianska leží na rieke Tiber v centre krajiny. Je, samozrejme, ľahko prístupná vďaka blízkemu letisku. Rím netreba extra predstavovať. Mesto na siedmich pahorkoch je nabité najúžasnejšími pamiatkami. Nájdete tu jeden z divov sveta - Koloseum, Pantheon, Baziliku sv. Petra, fontánu di Trevi či Španielske schody. Mesto poteší najmä tých, ktorí radi cestujú za históriou a poznaním. Do dovolenkového mixu totiž prihodí nejedno prepracované múzeum, kde vám priblížia umenie či dejiny. Rím však tiež nadchne živou atmosférou v príjemných uličkách a veľmi chutným jedlom. A hoci si destináciu s kúpanim veľmi nespájame, ani tu vám úplne odopreté nebude. K plážam, napríklad Ostia či Fregene, sa dostanete aj vlakom. Rátajte však s tým, že nepatria k najvýnimočnejším v Taliansku.

Užitočné informácie a cestovateľské tipy 

Základné informácie

Hlavné mesto: Rím

Mena: euro

Menový kurz: platí sa rovnakou menou ako na Slovensku

Časový posun: Taliansko je v rovnakom časovom pásme ako Slovensko

Jazyk: taliančina 

Dĺžka letu: približne hodinu a pol až dve a pol hodiny v závislosti od destinácie

Počasie v Taliansku

Pre najväčšiu časť krajiny je typické stredomorské podnebie, to znamená mierne a daždivé zimy s horúcimi a často suchými letami. Ak cestujete do Talianska za slnkom, najlepší čas na jeho návštevu je v mesiacoch jún až september. Najhorúcejší je júl s priemernou dennou maximálnou teplotou 30 °C. Podobné teploty nie sú zriedkavé ani pri jazere Lago di Garda, kde je však v lete voda chladnejšia než v mori. 

Podmienky vstupu a víza

Na vstup do Talianska stačí platný občiansky preuzkaz alebo cestovný pas. Doklad musia mať aj deti.

Miestna kuchyňa

Kto by už len nepoznal slávnu pizzu alebo lahodné cestoviny. Krajina vám však naservíruje oveľa viac. Jej kuchyňa je naprieč regiónmi či na ostrovoch veľmi rozmanitá. Všade má svoje špecifiká a mierne sa líši potravinami, ktoré sa tam pestujú, alebo spôsobom prípravy pokrmov. Bez ohľadu na lokalitu, všade narazíte na chutnú, autentickú a zdravú kuchyňu, kde sa hojne využíva olivový olej a čerstvé suroviny. Jedlá sa pripravujú podľa tradičných receptúr, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.

Čo musíte ochutnať:

  • Pizza Napoletana - „pravá" pizza, ktorá pocháza z Neapolu, obsahuje mozzarellu bufallo, paradajky a čerstvú bazalku,
  • risotto alla Milanese - rizoto s poriadnou dávkou voňavého šafranu, 
  • fritto misto di mare - vyprážaný mix morských plodov, ktoré sú ľahko osolené a pokvapkané citrónovou šťavou, 
  • saltimbocca alla Romana - na panvici vyprážané teľacie mäso s plátkom prosciutta a lístkom čerstvej šalvie, dusené na bielom víne alebo masle, 
  • focaccia - plochý, kysnutý a v peci upečený taliansky chlieb,
  • arancini - ryžové guľky plnené rôznymi ingredienciami od mäsa po mozzarellu, obalené v strúhanke a vyprážané, 
  • gelato - typická talianska zmrzlina.