Dovolenka v krajine polmesiaca – dovolenka Turecko

Dovolenka v krajine polmesiaca – dovolenka Turecko

Premýšľate nad svojou ďalšou dovolenkou a neviete sa rozhodnúť, kde ju stráviť? Momentálne je veľmi obľúbená dovolenka Turecko a my vám ukážeme aj zopár dôvodov, prečo je to tak.

Tohtoročná dovolenková sezóna je za nami, no určite sa mnohí z vás už zamýšľajú, kde budú tráviť dovolenku budúci rok. Ak ešte stále nie ste pevne rozhodnutí, odporúčam vám navštíviť krajinu patriacu v posledných rokoch k najnavštevovanejším turistickým destináciám, odporúčam vám vyskúšať dovolenka Turecko.

dovolenka Turecko

Prečo práve dovolenka Turecko?

Skvelé podmienky v prímorských letoviskách s tyrkysovo modrým morom a takmer 8000 km dlhé pobrežie nie sú jediným lákadlom pre našinca. Turecko dovolenka so svojou zaujímavou polohou na hranici dvoch kontinentov tvorí bránu do orientu a má nielen bohatú históriu a zaujímavú kultúru, ale na svoje si tu prídu aj milovníci hôr, gurmáni či zberatelia orientálnych suvenírov. Dovolenka Turecko – odporúčam vám ju v neposlednom rade aj pre pomerne jednoduchú cestovnú dostupnosť a to nielen tú leteckú.

Čo by ste nemali vynechať na dovolenke v Turecku?

Aj u nás na Slovensku máme veľa príležitostí zrelaxovať sa v kúpeľoch či rozmáhajúcich sa wellness centrách, no ak ste sa rozhodli pre dovolenka Turecko, určite by ste si typické turecké kúpele Hammam mali dopriať. Vyhrievané kamene, horúca para v kombinácií s peelingom, mydlovými bublinami a k tomu horúci čaj a celotelová masáž – to všetko má blahodarné účinky nielen na telo, ale aj na myseľ.

Milovníci kultúry a histórie si v Turecku určite prídu na svoje. Krajina je doslova posiata antickými pamiatkami. Nájdete tu ruiny bájnej Homérovej Tróje, mramorové stĺpy Efezu, nádherný Pergamon, hrozivú pevnosť Alaharan, no aj dva zo siedmich divov sveta – mauzóleum v Halikarnasse a Artemidin chrám. Unikátne sú tiež travertínové kaskádové jazierka v Pamukkale.

Pobrežie obkolesujú bavlníkové, citrusové, banánové i avokádové plantáže a vo vnútrozemí môžete nájsť kresťanské kostolíky vytesané do skál v Kappadokii, antickú Cesareu a nad tým všetkým týčiacu sa biblickú horu Ararat.

Za návštevu stojí v neposlednom rade aj Istambul, ukrývajúci nielen mnohé historické skvosty ako Modrá mešita, palác Topkapi, palác Dolmabahce, mešita Sulejmana Nádherného, ale aj Veľký bazár, ktorý má 64 ulíc a 4000 obchodov a zaručene vás vtiahne do tradičného tureckého života.

Turecko dovolenka – čo ochutnať?

Ak ste sa rozhodli pre Turecko dovolenka, určite tu ochutnajte grilovanú baraninu kebab, baklavu či turecký med “lokum”.  Zapíjať môžete miestnym brandy “Raki”, alebo omamne voňajúcou tureckou kávou. 

turecko dovolenka