Dovolenka na jeseň

Dovolenka na jeseň: Kam sa vybrať v septembri?

Dovolenka na jeseň je medzi ľuďmi čoraz obľúbenejšou možnosťou. Dáme vám niekoľko tipov, kam sa na dovolenku v septembri pri mori vybrať. 

Dovolenka na jeseň: Kam sa vybrať v septembri? 

 

Dovolenka na jeseň je medzi ľuďmi čoraz obľúbenejšou možnosťou. Ak ste ju zatiaľ nevyskúšali, isto sa pýtate, či vám nebude zima alebo pršať. Preto vám prezradíme, aké sú jej výhody. Dáme vám tiež niekoľko tipov, kam sa na dovolenku v septembri pri mori vybrať. 

Prečo je dovolenka na jeseň, najmä v septembri, dobrý nápad? 

 

Dovolenka pri mori v septembri prináša so sebou množstvo výhod. Dokonca sa o tomto mesiaci hovorí ako o jednom z najlepších na cestovanie. S jeho príchodom sa vracajú deti do škôl a končí sa obdobie dovoleniek. Všade je menej ľudí, máte teda väčšiu šancu, že na v lete natrieskaných plážach nájdete kúsok priestoru. S odlivom návštevníkov klesajú aj ceny hotelov a leteniek. Na druhej strane sa ich v destináciách snažia privábiť zľavami. 

 

Destinácie ešte v septembri na sezónnu nezatvárajú, takže si stále dokážete vybrať z bohatej ponuky reštaurácií a výletov. Doprava, napríklad trajekty, tiež ešte premávajú v prázdninovom režime, teda častejšie. To si ale radšej overte priamo v mieste, kam sa chystáte na dovolenku na jeseň.

Zdroj: Unsplash/Eddy Billiard 

 

S príchodom jesene klesajú aj teploty. Počasie býva, najmä v destináciách ako Grécko či Taliansko, veľmi príjemné. Stále je teplo, no už nie tak horúco, že jediné, čo chcete, je ležať vo vode. Dovolenka na jeseň tak prináša aj možnosť pozrieť si obľúbené pamiatky. Je dostatočne teplo aj na kúpanie v mori, ktoré je stále celkom vyhriate. 

Kam ísť na dovolenku v septembri? 

Grécke ostrovy 

 

Dovolenka na jeseň v Grécku je proste výborný nápad. Celý september ostáva nebo bez mráčika a teplé počasie. Slnko ale pečie menej než uprostred augusta a aktivity ako bicyklovanie či návštevu archeologického náleziska si užijete vo väčšom pohodlí. Dosýta sa môžete aj kúpať, more je po lete za celý rok najteplejšie. 

 

Zdroj: Unsplash/Johnny Africa 

 

September ale môže byť v Grécku stále celkom rušný. Najmä populárne destinácie ako Kréta, Santorini či Mykonos sa začnú „vyprázdňovať“ až neskôr. Je to aj tým, že v krajine trvajú prázdniny dlhšie, asi do polovice septembra. Od toho momentu je už davov menej. 

Chorvátsko

 

Trochu slnka, mora a pláží si v septembri užijete aj v Chorvátsku. Naša obľúbená dovolenková destinácia „nevychladne“ ani na jeseň. Z tropických teplôt, ktoré často prekračujú 30 °C, sa stane znesiteľnejších 25 °C. Po horúcich dňoch ostane príjemne vyhriate aj more. 

 

Zdroj: Unsplash/Spencer Davis 

 

No na dovolenku pri mori v septembri v Chorvátsku si nebaľte len plavky. Hlavne večer, keď teplota klesne aj na 13 °C, využijete i teplejšie oblečenie. Ak sa chystáte do hôr, stavte aj na nepremokavé kúsky. Dážď a s ním spojené chladnejšie počasie vás môže prekvapiť aj pri mori. Neberte ho však ako nevýhodu. Ak nepečie slnko, vyrazte na turistiku či objavovať pamiatky z bohatej histórie a kultúry krajiny. 

Taliansko 

 

Krajina na Apeninskom polostrove patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám. V auguste sa v nej počet turistov ešte znásobí. V najhorúcejšom mesiaci s vysokou vlhkosťou totiž mieri väčšina domácich na dovolenky. Na dva týždne, niektorí dokonca na mesiac, zatvoria dvere svojich obchodíkov a utekajú na pláž.

 

Aj preto je dovolenka v septembri pri mori v Taliansku viac ako dobrý nápad. V polovici mesiaca sa deti vrátia do škôl, rodičia do práce a väčšina turistov tam, odkiaľ prišli. Je to ideálne obdobie na návštevu Cinque Terre, 5 mestečiek s farebnými domami na strmých kopcoch, či kúzelného, ale veľmi obľúbeného Amalfského pobrežia.


 

Zdroj: Unsplash/Jared Lisack

 

V Taliansku v septembri ostáva slnko a príjemné počasie, a tak tu dovolenka na jeseň môže znamenať aj kúpanie v mori. Vybrať sa môžete napríklad na ostrovy Sicília a Sardínia, ktorá sľubuje tie najkrajšie pláže na svete. 

Kanárske ostrovy 

 

Ostrovy patria k Španielsku, ale ležia veľmi blízko Afriky. Vďaka tomu si tu slnečné a teplé počasie užijete po celý rok. Aj zimy majú veľmi príjemné, preto sa stali útočiskom Európanov, ktorí utekajú pred snehom a mrazom. To ale znamená, že sú ostrovy aj v chladnejších mesiacoch plnšie a drahšie.

Zdroj: Unsplash/Marek Piwnicki

 

A tak sa dovolenka pri mori v septembri na Kanárskych ostrovoch veľmi oplatí. Teplota sa pohybuje medzi 22 a 27 °C, takže sa aj opálite a okúpete. Minimálne na Lanzarote, ktorý je najteplejším ostrovom.

 

Kanáre sú tiež destináciou so skvelými možnosťami na turistiku. Takisto sa pýšia unikátnou mesačnou a púštnou krajinou. Vysoké hory, vulkány či nekonečné piesočné duny, kde nie je kúsok tieňa, sa predsa len objavujú lepšie, ak je o niekoľko stupňov menej. 

Škandinávske krajiny 

 

Ak vám chladné počasie nevonia, veľa možností na návštevu Škandinávie nemáte. Ďaleko na severe Európy sa slnko často neukazuje, za to veľa prší a od morí fúka studený vietor. Preto nie je prekvapenie, že sem najviac turistov mieri v letných mesiacoch. Kodaň, Helsinki, Štokholm, aj mnohé nórske mestá, sú obľúbené prístavy výletných lodí, ktoré do ulíc prakticky denne „vypúšťajú“ tisíce turistov.

 

Zdroj: Unsplash/Julien Widmer

 

So skracujúcimi sa dňami ich, aj bežných turistov ubúda. Dovolenka na jeseň v Škandinávii je preto celkom dobrý nápad. Zvoliť by ste si mali skôr prvé septembrové týždne, kedy turistické atrakcie bežia a teploty sa držia na vyšších hodnotách. To ale závisí aj od destinácie, ktorú si vyberiete. V južnejšej Kodani bude isto príjemnejšie, než vo vysokých horách Nórska.

 

Výhodou neskorších septembrových dní sú zase nádherné farby jesene. Škandinávia je veľmi zelená, a jej metropoly nie sú výnimkou, preto je kúzelná, keď lístie stromov hrá všetkými farbami. Aby ste si ju užili, vhodne sa oblečte. Najlepšie je veci vrstviť a zobrať si niečo, čo nepremokne, ani neprefúka. A ak by vám počasie neprialo, bežte do niektorého zo skvelých múzeí, najmä v metropolách je ich dosť.