Váš obľúbený hotel si pridáte do zoznamu Wishlist jednoducho kliknutím na tlačidlo v tvare srdiečka:
Dovolenka – Omán
Tajomný Omán na juhovýchodnom pobreží Arabského polostrova pribudol na mapu dovolenkárov len nedávno. Patrí k destináciám, ktorých pohostinnosť, krásne pláže a atrakcie si môžete užívať celoročne. Niektoré z jeho oblastí lákajú dokonca aj v období dažďov, počas ktorých sa v plnej kráse ukáže ich kúzelná príroda.
Dovolenku v Ománe obohatí tiež fascinujúca história a kultúra. Objavíte ju na rušných trhoviskách, v starobylých mestách aj uprostred púštnych dún.
Aké destinácie si vybrať?
Mascat
Hlavné a najväčšie mesto Ománu leží na severe krajiny. Za chrbtom má hory a púšť, pred sebou more, preto je príjemnou lokalitou aj pre plážovú dovolenku. Na území mesta nájdete niekoľko pekných pláží s jemným pieskom a pokojnou a čistou vodou. Môže sa však stať, že niektoré, najmä tie patriace rezortom, budú mať obmedzenia či poplatky za vstup. Okrem kúpania ponúka Maskat pestrú paletu aktivít. Milovníkov aktívnej dovolenky potešia vodné športy či možnosti na výlety do púšte alebo za turistikou. Mesto je navyše príjemným mixom moderného a historického s tradičným ománskym šarmom a úžasnými pamiatkami ako Veľká mešita sultána Qaboosa, Kráľovská opera a trh Mutrah Souq.
Nizwa
Nizwu nájdete, podobne ako Maskat, v severnej časti krajiny. Nie je letoviskom v pravom slova zmysle. Mestu chýba prístup k moru, ani nemá typické rekreačné vybavenie, ako je bežné v pobrežných oblastiach. Historické a kultúrne mesto však sľubuje dobrú turistickú infraštruktúru a autentický ománsky zážitok. V samotnej Nizwe môžete navštíviť ikonickú pevnosť s panoramatickým výhľadom, rušný trh Nizwa Souq či niektorý z tradičných festivalov. Nizwa je výbornou základňou na objavovanie okolitých atrakcií. Zážitkom je malebné pohorie Jebel Akhdar (Zelená hora), kde sú možnosti na turistiku, objavovanie tradičných horských dedín a úžasné výhľady na drsnú krajinu. Vyraziť za nimi môžete aj z menšej obce Saiq, ktorá pomaly láka nejakou tou turistickou infraštruktúrou.
Sohar
Sohar na sever Ománu nepatrí k najznámejším turistickým destináciám. Pozdĺž pobrežia má niekoľko pláží, ktoré však nie sú rozvinuté do takej miery ako v iných pobrežných oblastiach Ománu. Vedie pri nich príjemná promenáda až k pevnosti, ktorá bola kľúčová pri obrane dôležitého prístavného mesta. Pri pobreží vyrástlo i viacero hotelov a reštaurácií. Konáva sa tu aj rybí trh, kde sa ponoríte do miestnej rybárskej kultúry.
Al Wasil
Al Wasil je malá dedina na severe. Leží vo vnútrozemí, preto tu nie sú pláže hneď pred dverami hotelov. Láka však turistov, ktorí chcú preskúmať ománske púšte a wadi (suché korytá riek). Je vstupnou bránou do rozľahlej púštnej oblasti Wahiba Sands. Zažijete tu poriadny adrenalín v podobe jazdy terénnymi vozidlami cez piesočné duny. Takisto sa zoznámite s beduínskou kultúrou alebo si vychutnáte západy slnka či noci v púšti. Al Wasil je tiež blízko Wadi Bani Khalid, smaragdovo zeleným prírodným bazénom a prameňom, ktoré sľubujú úžasné kúpanie s nádhernými scenériami.
Khasab
Prístavné mesto Khasab nájdete na polostrove Musandam v najsevernejšej časti Ománu. Čoraz viac turistov sem mieri hlavne za prírodnými krásami. Pre dramatické fjordy so skalnými útesmi, medzi ktorými preteká priezračná voda, oblasť prezývajú aj Nórsko Arábie. Okrem výletov fjordmi, ktoré absolvujete aj na tradičných plavidlách dhow, si tu užijete návštevy odľahlých zátok a rybárskych dedín, šnorchlovanie, potápanie a pozorovanie delfínov. Za kultúrou a históriou zase vyrazíte do historických pevností, ako je hrad Khasab s panoramatickým výhľadom či na mestské trhy. A hoci Khasab nemá rozsiahle piesočnaté pláže, aj tu si vychutnáte relax pri vode a kúpanie v pokojnom a krásnom prostredí. K dispozícii sú aj vodné aktivity, ako je jazda na kajaku alebo paddleboard.
Salalah
Salalah na juhu krajiny je najznámejším letoviskom Ománu. Je veľmi dobre vybavené. Vyberiete si z mnohých možností bez ohľadu na to, či hľadáte ubytovanie alebo miesto, kde sa najesť. Veľkým lákadlom sú úžasné pláže. Za kúpaním nemusíte cestovať, dlhý úsek piesočnatého pobrežia je blízko centra mesta. Na dosah ruky máte aj top pláže Ománu – Al Mughsayl, Al Fazayah, Eftalqout, Al Haffa, Fazayah, Dahariz a Shaat Hidden Beach. Svedčí im tyrkysová voda, biely piesok a orámovanie útesmi. Niektoré lákajú na vodné športy, v oblasti sú napríklad vynikajúce podmienky na šnorchlovanie a potápanie. Salahah očarí aj históriou. Ak by ste jej v meste mali málo, navštívte blízky archeologický park Al Baleed, zapísaný na Zozname UNESCO. Milovníkov prírody zase nadchne Wadi Darbat, tropické zelené údolia s vodopádmi, prírodnými bazénmi a divou zverou. Na turistiku aj za krásnymi výhľadmi pozýva i prírodná rezervácia Jebel Samhan.
Sur
Prístavné mesto Sur nájdete vo východnej časti krajiny. Kedysi ležalo na križovatke obchodných ciest v Indickom oceáne a spájalo Omán s inými regiónmi a civilizáciami. Preto je jeho návšteva najmä o histórii a tradíciách. V jeho lodeniciach ešte vyrábajú dhow – drevené plavidlá, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v námornej minulosti Ománu. Viac sa o nej dozviete v námornom múzeu. Očarí vás aj niekoľko historických pevností ako Sunaysilah či hrad Al Ayjah a budovy s typickou ománsku architektúrou. Sur síce nie je klasická plážová destinácia, no o kúpanie a vodné aktivity neprídete ani tu. Vyskúšať si môžete napríklad šnorchlovanie a potápanie. Čaro podmorského sveta odhalí aj korytnačia rezervácia Ras Al Jinz, kde môžete pozorovať hniezdenie korytnačiek. Ak k nim chcete byť bližšie, môžete stráviť dovolenku priamo pri rezervácii – v obci Al Haad. Blízko k nej a mestu Sur je i zelené údolie Wadi Bani Khalid, závrt Bimmah (Bimmah Sinkhole), starobylé mesto Qalhat alebo Wadi Shab, neskutočné členité údolie s prírodou vytvorenými bazénmi.
Duqm
Duqm na východe je známy ako priemyselné a prístavné mesto. Pomaly sa tu rozvíja aj turizmus. Rastie počet hotelov, kam sa návštevníkov snažia prilákať aj netradičnejšími zážitkami. Je to napríklad návšteva jedných z najväčších lodeníc na opravu lodí na Blízkom východe, púštne safari alebo rybárske výlety v Arabskom mori. Duqm sa tiež môže pochváliť nedotknutými plážami, kde síce chýba vybavenie, ale nadchne jemný biely piesok a tyrkysová voda.
Užitočné informácie a cestovateľské tipy
Základné informácie
Hlavné mesto: Mascat
Mena: Ománsky rial
Menový kurz: 1 € = 0,42 OMR
Časový posun: v Ománe je oproti Slovensku o 2 hodiny viac
Jazyk: arabský
Dĺžka letu: cca 6 hodín
Počasie v Ománe
Podnebie Ománu je predovšetkým púštne. Celoročne má málo dažďa a vyššie teploty. Navštíviť ho môžete prakticky kedykoľvek. Aj zima býva mierna, akurát rátajte s výraznejším ochladením v noci, a to najmä v púštnych oblastiach. Leto je extrémne horúce, často s teplotami nad 40 °C. Pri pobreží bývajú vďaka moru miernejšie teploty, no stále môže byť poriadne horúco a vlhko. Neplatí to celkom o južnej oblasti Dhofar, kam patrí aj letovisko Salalah. Lokalita zažíva od júna do septembra tzv. sezónu Khareef. Prináša monzúnové vetry a osviežujúce mrholenie, čo znamená nižšie teploty a sviežu zelenú krajinu. Návšteva oblasti je v tomto období neskutočný zážitok.
Očkovanie
Pri cestovaní do Ománu nie je nutné žiadne povinné očkovanie.
Podmienky vstupu a víza
Pri cestovaní na dovolenku do Ománu potrebujú dospelí i deti cestovný pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Krajina má tiež vízovú povinnosť. Ak sa nezdržíte viac ako 14 dní, máte rezerváciu hotela a spiatočnú letenku, môžete víza získať bezplatne pri prílete. Pri pobyte dlhšom než 14 dní je nutné vybaviť si elektronické vízum. Víza nepotrebujete, ak Omán navštívite výletnou loďou. Platí to pre pobyty do 48 hodín.
Miestna kuchyňa
V ománskej kuchyni, kde sa mieša indický vplyv s arabským, majú dôležité miesto koreniny. Nešetria nimi pri príprave mäsa, najčastejšie kuracieho, jahňacieho alebo ťavieho. Na tanieri sa často objavujú ryby a morské plody. Z príloh je veľmi obľúbená ryža a chlebové placky.
Čo musíte ochutnať: