Váš obľúbený hotel si pridáte do zoznamu Wishlist jednoducho kliknutím na tlačidlo v tvare srdiečka:

Nepál je jedinečná krajina nachádzajúca sa medzi Indiou a Čínou. Preslávila ho predovšetkým jeho fascinujúca príroda: vrcholky Himalájí a rozmanité národné parky a údolia, pričom je tiež domovom bájneho Mount Everestu – najvyššieho vrcholu na Zemi.
Počas dovolenky vám Nepál poskytne nespočetné možnosti na horskú turistiku, dobrodružné športy, ako je rafting na divokých riekach, či pokojné meditácie v kláštoroch. Môžete prebádať rodné mesto Budhu, historické skvosty v údolí Káthmandu, mystické stúpy v Patane či tiché chrámy v Bhaktapure.
Káthmanduské údolie, zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je podmanivý kút sveta, kde sa prelína starobylá história, umenie a kultúrne tradície. Táto neobyčajná lokalita zahŕňa tri významné mestá – Káthmandu, Patan a Bhaktapur. Každé z nich je bohaté na architektonické poklady a kultúrne skvosty, ktoré vás vtiahnu do ich jedinečnej atmosféry.
V Káthmandu, hlavnom meste Nepálu, sa nachádza ikonické námestie Durbar Square, ktorému kraľuje Kasthamandap, drevený chrám postavený z jediného stromu, od ktorého je odvodený aj samotný názov mesta. Neďaleko sa týči hinduistický chrám Pashupatinath, jedno z najposvätnejších miest hinduistov, kde môžete byť svedkami tradičných rituálov na brehu rieky Bagmati.
Medzi ďalšie pamiatky patrí majestátna stúpa Boudhanath, jedna z najväčších svojho druhu na svete, ktorá zároveň obsahuje relikvie a pozostatky Budhu. V jej blízkosti je stúpa Swayambhunath – má 13 poschodí, z ktorého každé predstavuje jeden stupeň na ceste k nirváne.
Patan, označovaný aj ako Lalitpur, je známy svojím umením a remeslami. Najvýznamnejšou pamiatkou je Zlatý chrám – kláštor zdobený zlatými reliéfmi a sochami, ktoré oslavujú Budhu. Okrem toho sa Patan môže pochváliť Patanským múzeom plným artefaktov, ktoré ilustrujú bohaté dejiny a umeleckú precíznosť newarskej kultúry.
Bhaktapur si uchováva stredoveký šarm – privíta vás úzkymi dláždenými uličkami a námestiami, kde akoby zastal čas. Bhaktapurské námestie zdobené majestátnymi chrámami a palácmi patrí medzi najmalebnejšie miesta v celom údolí. Mesto je vychýrené aj vďaka tradičným hrnčiarskym dielňam, kde môžete sledovať miestnych remeselníkov pri práci.
Hoci Káthmanduské údolie dnes tvoria zaľudnené mestá, jeho história siaha tisícročia do minulosti. Stále tu nájdete staroveké chrámy a paláce, ktoré striedajú moderné budovy. Ak chcete údolie počas svojej dovolenky v Nepále spoznať čo najlepšie, ubytujte sa v Dom Himalaya Hotel, kde si môžete zacvičiť jogu alebo ísť do sauny či na masáž.
Nepál je domovom najvyššieho vrchu sveta – majestátneho Mount Everestu, ktorý sa nachádza v Národnom parku Sagarmatha založenom v roku 1976 a v roku 1979 zapísanom na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Národný park Sagarmatha sa rozprestiera na ploche 1 148 km² v oblasti Khumbu, približne 150 km vzdušnou čiarou od Káthmandu. Jeho nadmorská výška sa pohybuje od 2 845 metrov v Jorsalle až po 8 849 metrov na vrchole Mount Everestu. Park je povestný svojou bohatou biodiverzitou – môžete tu vidieť snežného leoparda, pandu malú či tahra himalájskeho.
Počas dovolenky v Nepále sa môžete vydať na trek do základného tábora Everestu, odkiaľ sú naozaj fascinujúce výhľady na okolité vrcholy, ako Lhotse, Nuptse či Ama Dablam. Cestou prechádzate cez tradičné šerpovské dediny, ako je Namche Bazaar, kde môžete spoznať pestrú kultúru a pohostinnosť miestnych obyvateľov.
Pre tých, ktorí nemajú dostatok času alebo fyzickej kondície na dlhší výstup, sú k dispozícii scénické lety, ktoré garantujú úchvatné pohľady na Himaláje a samotný Mount Everest.
Dobrodružnejšie povahy sa počas dovolenky v Nepále môžu ubytovať v hoteli Dusit Princess Kathmandu. Ten ponúka možnosti turistiky a raftingu či let nad horami, ale aj kurzy varenia, keramiky alebo výroby kobercov.
Táto suchá, vetrom ošľahaná krajina leží na okraji Tibetskej náhornej plošiny a je rozdelená na Dolný a Horný Mustang. Dolný je dostupný aj bez špeciálnych oprávnení, zatiaľ čo vstup do Horného Mustangu je možný iba so sprievodcom a vyžaduje povolenie.
Prístup do tejto oblasti vedie cez dramatickú roklinu Kali Gandaki, ktorá patrí k najhlbším roklinám sveta.
Nezabudnuteľným miestom v Mustangu je dedina Marpha, známa jabloňovými sadmi a výrobou jablčného destilátu. Táto idylická dedinka s tradičnými kamennými domami, úzkymi uličkami a kláštorom je zdrojom jedinečnej atmosféry a čarovných výhľadov na krajinu.
Nemenej pozoruhodnou lokalitou je dedina Kagbeni, vstupná brána do Horného Mustangu, kde sa stretáva tibetská a nepálska architektúra. Preslávila sa hlavne svojimi mlynmi a starobylými chrámami a je situovaná neďaleko posvätného chrámu Muktinath, ktorý je významným pútnickým cieľom hinduistov aj budhistov. Chrám sa nachádza vo výške približne 3 800 metrov a je chýrny svojimi večnými plameňmi, ktoré horia už viac ako 2 000 rokov.
Opevnené mesto Lo Manthang je pokladnicou tibetskej kultúry. Jeho úzke uličky, stredoveké chrámy a palác kráľovskej rodiny poskytujú autentický pohľad na život v tomto regióne. Palácový komplex pozostáva z niekoľkých vzájomne prepojených budov, nádvorí a miestností s nádhernými nástennými maľbami a dekoratívnymi motívmi. Zdobený je tiež obradnými artefaktmi, náboženskými relikviami a starodávnymi obrazmi thangka. Palác má síce nesmierny historický a kultúrny význam, je však dôležité poznamenať, že nie je prístupný širokej verejnosti – prezrieť si ho môžete iba zvonku.
V Mustangu na vás nečakajú len zaujímavé dediny a pamiatky, ale aj množstvo aktivít, pričom turistika patrí medzi tie hlavné. Vyraziť tu môžete na okruh Annapurna alebo i na menej frekventované trasy. Originálnym spestrením je tiež jazda na koni, ktorá umožňuje preskúmať drsnú, no nádhernú krajinu.
Najlepší čas na návštevu Mustangu je od marca do mája a od polovice septembra do novembra. Počas monzúnu (jún – začiatok septembra) sú cesty často neprejazdné a lety bývajú zrušené.
Počas dovolenky v Nepále nevynechajte Lumbini. Je to miesto narodenia Budhu a predstavuje výnimočnú destináciu ako pre pútnikov, tak i cestovateľov z celého sveta. Nachádza sa v západnej časti Nepálu a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Najdôležitejšou pamiatkou mesta je chrám Maya Devi, kde sa podľa tradície narodil princ Siddhártha Gautama Buddha. Archeologické nálezy v okolí chrámu vrátane starobylého kameňa, ktorý má označovať miesto Budhovho narodenia, dodávajú tomuto komplexu mimoriadnu autenticitu. Chrám je obklopený pokojnými záhradami a pozostatkami antických kláštorov.
V chrámovom areáli Maya Devi sa navyše nachádza i posvätný rybník Puskarini, v ktorom sa podľa legendy vykúpala matka Budhu Maya Devi pred jeho narodením. Rybník je obkolesený tichými záhradami, ktoré sú ideálne na meditáciu.
V blízkosti chrámu stojí Ašókov stĺp, jeden z niekoľkých, ktoré nechal postaviť indický cisár Ašóka počas svojho panovania v 3. storočí pred naším letopočtom. Tento kamenný monument s vyrytými nápismi pripomína panovníkovu konverziu na budhizmus a jeho snahu šíriť Budhovo učenie.
Okrem obdivovania historických a duchovných pamätihodností sa môžete zúčastniť meditácií vedených budhistickými mníchmi, ochutnať tradičné nepálske jedlo v miestnych reštauráciách alebo navštíviť okolité dedinky a spoznať skromný život miestnych obyvateľov.
Hlavné mesto: Káthmandu
Mena: nepálska rupia (NPR)
Kurz: 1 € = 142,92 NPR
Časový posun: o 4 hodiny a 45 minút viac ako na Slovensku
Jazyk: nepálsky
Dĺžka letu: približne 10 hodín
Najvhodnejším obdobím na dovolenku v Nepále je jar a jeseň. Jarné mesiace – od marca do mája – sú optimálne na objavovanie krajiny vďaka príjemným teplotám pohybujúcim sa medzi 22 až 30 °C.
Leto, ktoré trvá od júna do augusta, je charakteristické horúcim a suchým počasím, pričom teploty na severe často presahujú 30 °C. S postupujúcimi mesiacmi však prichádza monzúnové obdobie, ktoré prináša pravidelné zrážky. Neprší síce nepretržite, no dážď sa môže objaviť niekoľkokrát denne, najmä podvečer a v noci. Napriek tomu, že obdobie monzúnov býva turistami menej vyhľadávané, ponúka pokojnejšiu atmosféru a príjemnejšie teploty.
Jesenné mesiace, teda september až november, patria k najpopulárnejším. Toto obdobie je šité na mieru najmä priaznivcom turistiky, pričom október je považovaný za vrchol sezóny v súvislosti so známymi trekingovými trasami, ako sú Everest Base Camp či Annapurna Circuit.
Zima trvajúca od decembra do februára prináša nižšie teploty – hlavne v horských oblastiach je okolo 10 – 14 °C. Oproti tomu majú južné regióny, ako napríklad Terai či Národný park Chitwan, v januári okolo 20 °C.
Pred cestou potrebujete očkovanie proti žltej zimnici, brušnému týfusu a žltačke typu A a B.
Slovenskí občania musia mať platný cestovný pas a víza udelené podľa účelu pobytu. Získate ich na príslušnom Veľvyslanectve Nepálu v Berlíne alebo na konzulátoch Nepálu (Mníchov, Frankfurt, Stuttgart či Viedeň).
Vybaviť si ich môžete aj na letisku v Káthmandu alebo na pozemných hraničných prechodoch, pre ušetrenie času si však predtým urobte online registráciu.
Vzhľadom na to, že Nepál leží medzi Indiou a Čínou, nesie jeho kuchyňa prvky oboch týchto veľmocí, no súčasne si zachováva svoj jedinečný charakter.
Základom nepálskej gastronómie sú jednoduché a výživné suroviny, ktoré odrážajú dostupnosť lokálnych potravín. Medzi najčastejšie používané patria ryža, šošovica, múka (predovšetkým jačmenná a pšeničná), zelenina a zemiaky. Šošovicová polievka, známa ako dal, a varené ryžové zrno, označované ako bhat, sú hlavnými prvkami každodenného menu. Tento základ sa často dopĺňa pikantným zeleninovým kari, nakladanou zeleninou (achar) a občasným prídavkom mäsa, najčastejšie kuracieho alebo kozieho.
Nepálska kuchyňa je tiež povestná využívaním rôznych druhov korenín, ako sú kurkuma, koriander, zázvor, cesnak či rímska rasca, ktoré pokrmom dodávajú výraznú chuť a arómu. V chladnejších horských oblastiach, kde ryža nemusí byť vždy dostupná, ľudia konzumujú jačmenné alebo pohánkové kaše a chlebové placky (roti).
K jedlu v Nepále neodmysliteľne patrí aj pitie čaju, najmä masala chai. Typické sú tradičné sladkosti, ako sel roti (sladké ryžové šišky) alebo lal mohan (guľôčky z cesta namočené v sirupe).
Čo musíte ochutnať počas dovolenky v Nepále: