Váš obľúbený hotel si pridáte do zoznamu Wishlist jednoducho kliknutím na tlačidlo v tvare srdiečka:

Martinik, ktorý je známy aj ako „ostrov kvetov“, je zámorským územím Francúzska a dovolenka na ňom vám ponúka jedinečné spojenie európskych štandardov s exotickou karibskou atmosférou.
Pôvodnými obyvateľmi Martiniku boli karibskí indiáni. V roku 1502 však priplával k brehom ostrova Krištof Kolumbus so svojou posádkou. V nasledujúcich rokoch začali prichádzať francúzski poľnohospodári, ktorí tu zakladali osady a rozvíjali túto exotickú destináciu.
Počas dovolenky na Martiniku určite navštívte hlavné mesto Fort-de-France, ktoré je plné historických pamiatok, trhov a reštaurácií. Príroda ostrova zase láka svojimi nádhernými dažďovými pralesmi, majestátnymi vodopádmi a impozantným vrcholom sopky Pelée.
Fort-de-France je hlavné mesto s bohatou históriou a kultúrou. Nájdete tu množstvo múzeí, pamiatok a reštaurácií.
Najživším miestom je 5-hektárový mestský park La Savane, v ktorom je hromada miestnych reštaurácií, kaviarní a predajní suvenírov. Nachádza sa tu aj bezhlavá socha cisárovnej Jozefíny, manželky Napoleona Bonaparta. O hlavu prišla v roku 1991, kedy ju skupina ľudí symbolicky popravila a postriekala červenou farbou.
Medzi významné historické pamiatky patrí neogotická katedrál St-Louis, ktorú navrhol slávny inžinier Gustave Eiffel. V jej interiéri nájdete fascinujúce vitráže, železné zábradlie a kryptu s hrobkami guvernérov Martiniku. Neďaleko katedrály stojí knižnica Schoelcher, nádherná budova s mozaikami v žltých a červených odtieňoch. Obsahuje cenné dokumenty o histórii ostrova a zbierku starých západoindických kníh.
Pre milovníkov nakupovania je povinnou zastávkou trh Grand Marché, ktorý sa nachádza v centre mesta. Známy je svojím bohatým výberom korenín, čerstvého ovocia a miestnych špecialít, ako je bois bandé, kôra stromu richeria grandis, ktorá je v Karibiku známa ako afrodiziakum.
Severne od hlavného mesta, v mestečku Balata, je obľúbená botanická záhrada Jardin de Balata. Nájdete v nej nielen kľukaté cestičky a majestátne stromy, ale aj rastliny z Brazílie, Indie, Mexika či Madagaskaru.
Mestečko Les Trois-Îlets je vďaka svojim nádherným plážam, ktoré lemujú jeho pobrežie, ideálnou základňou pre vašu dovolenku na Martiniku. Medzi tie najznámejšie pláže patrí Plage de l'Anse Mitan, ktorá má klasicky „gýčovo“ jemný piesok a tyrkysovú vodu. Je ideálna na opaľovanie aj vodné športy. Ďalšou je Plage de la Pointe du Bout, na ktorej je veľa reštaurácií aj obchodov. Pre tých, ktorí hľadajú skôr pokojnejšie miesto bez turistov, sa hodí pláž Anse à l'Ane.
Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí skanzen Savane des Esclaves, kde sa nachádza starobylá indiánska dedina s tradičnými chatkami, v ktorých nájdete podrobné informácie o každodennom živote v minulosti, starožitné predmety a nábytok. Ak chcete históriu ostrova spoznať ešte viac, vyberte sa do prvej továrne na keramiku na ostrove. Založená bola v 18. storočí a vyrábali sa v nej tehly a dlaždice.
Pre milovníkov prírody je tu tiež možnosť vyraziť na skupinový výlet loďou, ktorý vás zavedie na severné pobrežie Martiniku. Počas plavby budete pozorovať delfíny a užijete si nádherné výhľady na pobrežie.
Mesto, ktoré bolo kedysi známe ako „perla Malých Antíl“, bolo v roku 1902 zničené tragickým výbuchom sopky Pelée. Dnes môžete v meste navštíviť pozostatky bývalých budov, ktoré svedčia o ničivej sile prírody. Pre ešte hlbší pohľad na tento historický moment navštívte múzeum Mémorial de la Catastrophe de 1902. To ponúka rôzne interaktívne prezentácie a exponáty, ktoré detailne zobrazujú priebeh výbuchu a jeho vplyv na mesto a obyvateľov.
Počas dovolenky na Martiniku navštívte aj katedrálu Notre-Dame de l’Assomption, ktorá bola po výbuchu sopky prestavaná a na jej výstavbu sa použila pôvodná fasáda katedrály. Nemenej zaujímavá je aj ulica Rue Mont-au-Ciel, ktorá zostala po katastrofe nedotknutá.
Okrem historických pamiatok ponúka okolie mesta aj rôzne prírodné krásy. Populárnou je pláž Anse Couleuvre, ktorá sa nachádza 30-minút severne od mesta. Turisti ju obľubujú najmä pre jej divokú prírodu, výhľad na sopku a čierny piesok.
Ak máte dobrodružného ducha, určite sa vyberte aj na samotnú sopku. Tá je najvyšším bodom ostrova a od mesta Saint-Pierre sa nachádza len pár kilometrov. Na jej vrchol vedú tri hlavné turistické trasy. Najpopulárnejšiu trasu prejdete približne za 8 hodín. Začína sa v Le Morne-Rouge a je obľúbená najmä pre svoje úchvatné výhľady na ostrov a Karibské more. Pre tých, ktorí sa chcú o sopke dozvedieť viac, je odporúčané ísť na túru so sprievodcom. Práve ten vám poskytne cenné informácie a zabezpečí bezpečný zážitok. Pamätajte tiež, že podnebie na ostrove je daždivé, čo spôsobuje, že chodníky môžu byť často veľmi šmykľavé. Dobrá obuv je tak základ.
Le Diamant je malebné mesto na Martiniku, ktoré dostalo svoj názov po diamantovej skale sopečného pôvodu, ktorá je vysoká 175 metrov a vzdialená približne 4 kilometre od pobrežia. Ocenia ju hlavne milovníci potápania, ktorí môžu v jej okolí pozorovať jedinečné koraly, korytnačky, kraby a tiež objavovať početné podmorské jaskyne.
Mesto je okrem skaly známe aj svojou plážou Anse Diamant, ktorá je lemovaná kokosovými palmami a mandľovými stromami. Pláž je dlhá viac ako 3 kilometre a svojimi vysokými vlnami láka hlavne surfistov.
Neďaleko mesta môžete navštíviť pamätník Anse Cafarda. Ide o súbor 15 sôch znázorňujúcich afrických otrokov hľadiacich na oceán. Tento pamätník pripomína námornú tragédiu z roku 1830, keď portugalská otrokárska loď „La Roxelane“ narazila na skaly pri Anse Cafarda a to viedlo k smrti mnohých otrokov.
V okolí mesta sa týči aj známy kopec Morne Larcher s výškou 478 metrov. Pre milovníkov turistiky ponúka rôzne trasy, pričom tá najzaujímavejšia vedie z pamätníku Anse Cafard cez les na vrchol, odkiaľ sa budete mať nádherný výhľad na záliv a jeho okolie.
Hlavné mesto: Fort-de-France
Mena: euro
Časový posun: v porovnaní so Slovenskom je na Martiniku o 5 hodín menej v zimnom čase a o 6 hodín menej v letnom čase
Jazyk: francúzština
Dĺžka letu: približne 14 hodín
Martinik má tropické podnebie s obdobím dažďov od júna do novembra. Toto obdobie je známe ako hurikánová sezóna. Obdobie dažďov sa strieda s obdobím sucha od decembra do mája. Teploty sa pohybujú od 25 °C až 30 °C počas celého roka. Ak si plánujete cestu na Martinik, najlepšie obdobie na návštevu je práve v období sucha, kedy je počasie najstabilnejšie a najpríjemnejšie.
Pred cestou na Martinik nie sú povinné žiadne špecifické očkovania.
Pri cestovaní na dovolenku na Martinik musia mať všetci občania SR platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate z cesty.
Počas svojej dovolenky na Martiniku môžete očakávať širokú paletu chutí a vôní, ktoré sú charakteristické pre tento ostrov. Miestna kuchyňa je zmesou francúzskej, indickej a karibskej. Medzi základné suroviny patria ryby a morské plody ako mahi-mahi, snapper, makrela, krevety, langusty a chobotnice. Na grile alebo v omáčkach sa často pripravuje aj kuracie a bravčové mäso.
Dôležitú úlohu v miestnej kuchyni hrajú aj tropické ovocie a zelenina. Banány, mango, papája, kokos, ananás a guava sú bežné rovnako ako batáty, chlebovník, yam a rôzne druhy fazule. Ďalším charakteristickým prvkom je pikantná omáčka, ktorá sa pripravuje z cibule, cesnaku, papričiek, limetkovej šťavy a oleja.
Čo musíte ochutnať na Martiniku: