Váš obľúbený hotel si pridáte do zoznamu Wishlist jednoducho kliknutím na tlačidlo v tvare srdiečka:

Najväčšia a najjužnejšie položená pobaltská krajina, Litva (Litovská republika), ponúka pestrú prírodu aj bohatú históriu. Počas leta vás prekvapí príjemnými teplotami okolo 20 ℃.
S najvyšším pahorkom Aukštojas (293,8 m n. m.) je skôr rovinatou krajinou. Aj napriek tomu oplýva nespočetným množstvom prírodných krás. Nájdete tu slnečné pobrežie, malebné zátoky, národné parky a dokonca i piesočné duny.
Litva je originálnou destináciou na príjemnú letnú dovolenku, ale smelo si sem môžete zaletieť aj mimo letnej sezóny a objavovať malebné litovské mestá a dediny nielen vo vnútrozemí. Počas svojej dovolenky v Litve určite navštívte hlavné mesto Vilnius, druhé najväčšie mesto Kaunas či jediné prístavné mesto Klaipeda.
Hlavné mesto Litvy - Vilnius patrí medzi najstaršie v Európe. Jeho historické centrum je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, takže o architektonické pamiatky tu nie je núdza. Nenechajte si ujsť prekrásny kostol sv. Anny postavený v 14. storočí v gotickom štýle. Navštívte tiež Bránu úsvitu, Katedrálu sv. Stanislava a Vladislava či Gediminasov hrad.
Umelecká štvrť Užupis je zase plná malých podnikov, kaviarní a galérií a má svoje jedinečné čaro. Ak si chcete užiť prírodu a panoramatické výhľady, vydajte sa na Horu Troch krížov, ktorá je súčasťou mestského lesoparku, alebo na televíznu vežu, ktorá je najvyššou budovou v Litve. Aby ste to všetko stihli, môžete prejsť mesto na bicykli. Z Vilniusu sa ľahko dostanete na rôzne jednodňové výlety, napríklad do národného parku Aukštaitija, ktorý je plný lesov a malebných jazier.
Jediné prístavné a tiež najstaršie mesto na území dnešnej Litvy, Klaipeda, láka všetkých, ktorí chcú načerpať silu z príjemného morského vzduchu alebo sa ponoriť do tajov námorníckej histórie. Kľukaté uličky mesta priamo lákajú na preskúmavanie a popíjanie drinkov v početných podnikoch. Je tu tiež niekoľko menších múzeí, napríklad Litovské letecké múzeum či Litovské morské múzeum s delfináriom. Úchvatná je aj návšteva Kuršského zálivu (Kurské zátoky), ktorý je ohraničený pevninou a tenkým polostrovom Kurská kosa. Táto biosférická rezervácia je zaradená na zoznam prírodného dedičstva UNESCO. Priamo na polostrove Kurská Kosa sa neďaleko dediny Nida nachádzajú aj nádherné piesočné duny.
Druhé najväčšie mesto Litvy, Kaunas, má jedinečnú životom pulzujúcu atmosféru. Tú môžete pocítiť predovšetkým na triede Alej Svobody (Laisvés aléja), na ktorej sa nachádza množstvo obchodíkov, kaviarní, reštaurácií a ďalších podnikov. Po celý rok to v Kaunase žije koncertmi, festivalmi aj výstavami. V historickom centre zase nájdete množstvo pamiatok. Objavte napríklad Kaunaský hrad, kostol sv. Juraja či mestskú radnicu. Nachádza sa tu aj Národné múzeum M. K. Čiurlionisa. Z vyhliadky na Katedrále svätých apoštolov Petra a Pavla môžete obdivovať panorámu mesta. Užite si tiež prechádzku okolo rieky Němen a vydajte sa pozdĺž nej až k sútoku s riekou Neris.
Hlavné mesto: Vilnius
Mena: euro (EUR)
Menový kurz: platí sa s rovnakou menou ako na Slovensku
Časový posun: v Litve je o 1 hodinu viac ako na Slovensku
Jazyk: litovčina
Dĺžka letu: približne 2 – 2,5 hodiny v závislosti od destinácie
Krajina sa nachádza v miernom podnebnom pásme a strieda sa tu kontinentálna a oceánska klíma. Vhodný čas na návštevu Litvy je tak od júna do septembra, kedy je slnečné počasie, minimum zrážok a priemerná letná teplota sa pohybuje okolo 20 ℃. Nižšie teploty ocenia predovšetkým ľudia, ktorí sa vyhýbajú horúčavám alebo sa chcú venovať cyklistike či pešej turistike.
More má v lete priemernú teplotu 18 ℃. Ak by ste chceli navštíviť Litvu na jar alebo na jeseň, pripravte sa na premenlivé počasie s teplotami okolo 10 až 15 ℃ a s častými a silnými dažďami. Určite si so sebou zbaľte napríklad dáždnik alebo vodeodolné vrchné oblečenie a obuv. V zime tu teploty klesajú pod bod mrazu, ale celkovo sú zimy miernejšie ako na Slovensku.
Na dovolenku do Litvy nie je potrebné žiadne špeciálne očkovanie.
Na dovolenku v Litve vám stačí občiansky preukaz. Cestovať môžete aj s cestovným pasom. Doklad musia mať aj deti (viac informácií tu).
Litovská kuchyňa je veľmi chutná, no aj relatívne sýta a kalorická. Často sa tu totiž do jedál pridáva smotana a maslo. Obľúbené sú aj ďalšie mliečne výrobky ako syry, tvarohy či kefíry. Základom mnohých jedál sú zemiaky a vo veľkom sa tu tiež jedia marinované ryby. Nenechajte si ujsť ani ochutnávku tmavého ražného chleba, ktorý sa podáva ako príloha k mnohým pokrmom. Litovská kuchyňa má množstvo vynikajúcich tradičných pokrmov.
šaltibarščiai (studená cviklová polievka) – osviežujúci letný pokrm sýto ružovej farby vyrobený z cvikly, uhoriek, vajec a kefíru a dochutený kôprom;
juka – polievka z hydinovej krvi;
cepelinai (zeppeliny) – zemiakové knedle plnené mäsom a slaninou podávané so smotanou a vyprážanou cibuľkou;
kugelis – zemiakový nákyp pripravený zo zemiakov, slaniny, cibule, mlieka a vajec;
kibinai – špeciálne pečivo plnené mäsom, cibuľou či kapustou, vhodné ako rýchly obed či sýta desiata, často sa podáva s kávou alebo čajom;
koldunai – malé knedličky plnené mletým mäsom, klobásou, syrom alebo dokonca hubami sa podávajú s kyslou smotanou a vyprážanou cibuľkou;
sakotis – tradičná litovská torta s cukrovou polevou v tvare valca s radom vrstiev sa pečie na špeciálnom rotačnom grile a podáva sa so sladkou omáčkou ako čokoláda či karamel;
blinay – tenké placky podobné palacinkám podávame s rôznymi náplňami na sladko aj na slano.