Dovolenka Irán

Kritériám nevyhovuje žiadny výsledok.

Dovolenka v nezvyčajnom Iráne

Irán je obľúbenou destináciou tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a menej známe miesta. Aj keď sa môže zdať, že je táto nezvyčajná krajina neprístupná, pravda je iná. V posledných rokoch sa otvorila turistom viac než kedykoľvek predtým. Aby ste si svoj pobyt mohli naplno užiť, pred dovolenkou v Iráne sa informujte o aktuálnych bezpečnostných podmienkach a rešpektujte miestne zvyky a pravidlá.

Irán vám ponúka nezabudnuteľné zážitky, ktoré kombinujú jeho bohatú históriu s fascinujúcim kultúrnym dedičstvom. Na dovolenke sa tak môžete tešiť na majestátne ruiny, nádherné jazerá, živé bazáre a ohromujúce horské scenérie.

Čo vidieť na dovolenke v Iráne?

Mašhad

Mašhad je významným duchovným centrom Iránu. Je to tak z toho dôvodu, že sa tam nachádza známe pútnické miesto Svätyňa imáma Rezu, kde je pochovaný ôsmy šiitský imám (predstavený moslimskej náboženskej obce). V tomto rozsiahlom komplexe uvidíte majestátnu modlitebnú halu, zlaté kupoly a nádherné mozaikové obklady. 

Mesto ponúka zaujímavé pamiatky pre milovníkov architektúry. Mešita Goharshad postavená v 15. storočí ohromuje svojimi modrými kupolami a jemnými ornamentmi. Historický dom Darougheh, ktorý patril poslednému šerifovi Mašhadu, vám zas predstaví to, ako sa žilo v Iráne v minulosti, pričom v jeho dvore uvidíte krásny rybník a dve malé záhrady. 

Počas dovolenky v Iráne nezabudnite na múzeum Mehdi Gholi Beyg, kúpeľný dom, ktorý má na svojich stropoch jedinečné maľby. V Mašhade stojí za to aj miestny bazár, kde si môžete kúpiť kvalitné ručne vyrábané koberce rôznych vzorov.

Teherán

Teherán, hlavné mesto Iránu, je fascinujúcim miestom, kde sa moderné mestské prostredie snúbi s bohatým historickým dedičstvom. Jednou z jeho najvýraznejších pamiatok je Golestánsky palác, ktorý je zaradený na zoznam UNESCO a ktorý pozostáva z impozantných budov, rozľahlých záhrad a historických fontán. Najznámejšou je Budova slnka, majstrovské dielo perzskej architektúry, na ktorého hornom poschodí je kupolová hala s panoramatickým výhľadom na mesto. 

Ďalšou významnou pozoruhodnosťou je Veľký bazár, ktorý je srdcom obchodného života Teheránu. Tento rozsiahly trh je jedným z najväčších a najstarších bazárov v meste, prechádzka labyrintom uličiek vám teda umožní zažiť tú pravú atmosféru tradičného obchodovania.

Ak si chcete oddýchnuť, zamierte na ulicu Valiasr, ktorá je najdlhšia na Blízkom východe. Prechádza cez celé mesto a pozdĺž nej nájdete množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. 

Behom dovolenky v Iráne nevynechajte ani fascinujúce teheránske múzeá zhromažďujúce rôzne aspekty kultúrneho a historického dedičstva. K najznámejším sa radí Múzeum Qasr Prison situované v bývalých väzniciach. Za návštevu tiež stojí Národné múzeum Iránu, v ktorom je zdokumentovaný prehľad iránskej histórie od prehistorických čias až po islamské obdobie, a nájdete tam aj vzácne archeologické nálezy.

Kašan

Kašan je vychýrený svojimi tradičnými domami a historickými záhradami, ktoré poskytujú pohľad do bohatej kultúry a architektúry regiónu. Počas návštevy mesta sa rozhodne zastavte pri známych domoch Ameri, Tabatabaee a Borujerdi, ktoré sú ukazovateľom bohatého životného štýlu Kašanu. Jedinečné sú svojou veľkosťou, iránskou architektúrou, nádvoriami a fontánami. 

Rovnako pútavé sú aj historické kúpele Sultan Amir Ahmad. Nachádzajú sa len kúsok od slávneho domu Borujerdi a majú rozlohu 1 000 metrov štvorcových. Ide o tradičný iránsky kúpeľný dom v minulosti používaný miestnymi. Vďaka sofistikovaným stropom, nádherným mozaikám a maľbám patria tieto historické kúpele k najkrajším a najzachovalejším v Iráne.

Na neďaleký výlet sa môžete vybrať niekoľko kilometrov od Kašanu do malej dedinky Fin, kde vás záhrada Bagh-e Fin uchváti ohromujúcimi fontánami, záhonmi kvetov, starými stromami a dláždenými chodníkmi. V záhrade natrafíte takisto na Národné múzeum Kašanu. Obsahuje viac ako 400 vystavených artefaktov, predislamskú a postislamskú keramiku, bronzové predmety, odevy, kaligrafiu, knihy a rôzne textílie. 

Isfahán 

Isfahán je jedným z najkrajších miest v Iráne. Jeho hlavnou atrakciou je 2. najväčšie námestie na svete Naqsh-e Jahan zaradené na zoznam UNESCO. 
Najvýznamnejšou pamiatkou na námestí je palác Ali Qapu. Môžete v ňom vidieť maľby so zvieracími a rastlinnými motívmi a jeho súčasťou je aj terasa, z ktorej máte výhľad na celé námestie. 

Neďaleko paláca sa týči Šáhova mešita bohato vyzdobená mozaikami. Jej zaujímavosťou je, že ak sa postavíte do stredu jednej z jej hál a niečo poviete, ozvena vaše slová niekoľkokrát znásobí. 

Okrem paláca a mešity by ste v Isfaháne v žiadnom prípade nemali vynechať most Si-o-se-pol prechádzajúci cez rieku Zayandeh Rud a ponúkajúci nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Pri Isfaháne leží Varzaneh, starobylé mesto obklopené veľkolepou púšťou. Čakajú vás tam rôzne zážitky, ako napríklad návšteva soľného jazera alebo skúška sandboardingu na piesočnatých dunách. 

Užitočné informácie a cestovateľské tipy na dovolenku v Iráne

Základné informácie

Hlavné mesto: Teherán
Mena: iránsky rial (IRR) 
Menový kurz: 1 € = 45849.883 IRR
Časový posun: v Iráne je o 4 a pol hodiny viac ako na Slovensku 
Jazyk: perzský
Dĺžka letu: približne 6 hodín

Počasie počas dovolenky v Iráne

Iránska klíma sa výrazne líši v závislosti od regiónu. Na severe sú zimy chladné s teplotami pod bodom mrazu, zatiaľ čo letá sú horúce s teplotami často nad 30 °C. Na juhu, okolo Perzského zálivu, sú zimy mierne a príjemné, letá zas extrémne horúce – nezriedka tu býva aj viac ako 40 °C.

Dovolenku v Iráne je najlepšie načasovať na jar alebo jeseň, keď sú teploty príjemné a podmienky ideálne na objavovanie krajiny.

Očkovanie

Pred vycestovaním do Iránu nie je povinné žiadne očkovanie. 

Podmienky vstupu a víza

Než sa vyberiete do Iránu, potrebujete iránske vízum aj cestovný pas, ktorý musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po vašom návrate z krajiny.

Víza do Iránu si môžete vybaviť na ambasáde vo Viedni alebo o ne môžete požiadať online a prevziať si ich po prílete do krajiny. O online víza však požiadajte niekoľko dní vopred. Stačí vám vyplniť online formulár a všetky ostatné náležitosti vybavíte na letisku v Iráne – trvá to približne 60 až 90 minút.

Ak však na dovolenku do Iránu nejdete lietadlom, musíte mať víza hotové ešte predtým, než tam dorazíte. 

Miestna kuchyňa počas vašej dovolenky v Iráne

Iránska kuchyňa patrí medzi najstaršie a najrozmanitejšie na svete. Je povestná jedlami, ktoré kombinujú sladké, kyslé, slané a korenisté chute.

Pri príprave pokrmov sa v Iráne využívajú rôzne ingrediencie, ako sú šafran, granátové jablko či basmati ryža. Na dochutenie sa používa petržlen, koriander, mäta a kurkuma. Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí kebab a polievky fesenjan či ghormeh sabzi.

Čo musíte ochutnať v Iráne:

  • Chelo kebab: grilované mleté mäso (jahňacie alebo hovädzie) s ryžou basmati, grilovanými paradajkami a chlebom;
  • ghormeh sabzi: iránsky guláš z jahňacieho alebo hovädzieho mäsa, čiernych fazulí a zeleniny, ako je petržlen, koriander a pór;
  • fesenjan: guláš z kuracieho mäsa, mletých vlašských orechov a granátového jablka;
  • tahdig: chrumkavá ryžová kôra, ktorá sa vytvára na dne hrnca pri varení ryže;
  • samosa: fritované taštičky plnené zemiakmi, mäsom alebo zeleninou;
  • falafel: chrumkavé guličky z cíceru a byliniek;
  • jujeh kebab: marinované kuracie kúsky grilované na špízoch a podávané s čerstvým chlebom a zeleninou;
  • doogh: nápoj vyrobený z jogurtu, vody a byliniek, často mätových listov;
  • zoolbia a bamieh: malé fritované kúsky cesta podávané s čajom.