Váš obľúbený hotel si pridáte do zoznamu Wishlist jednoducho kliknutím na tlačidlo v tvare srdiečka:
Divoké a tajomné Albánsko nebýva prvou voľbou, keď sa rozhodujeme o dovolenkovej destinácii. Krajina však zapracovala na svojej povesti a bezpečnosti, vďaka čomu ju postupne objavujú turisti. Vracajú sa nadšení, pretože im dych vyrazia nádherné prírodné scenérie národných parkov Llogara, Butrint či Prokletije.
Nielen v nich sa ukrývajú historické mestá a pamiatky, ktoré to dotiahli až do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Albánsku nechýba ani najväčšie lákadlo letných dovoleniek – krásne piesočnaté pláže. Za všetky stačí spomenúť Gjipe, Drymades a Ksamil. V ich okolí aj inde pozdĺž pobrežia vyrástli letoviská s turistickou infraštruktúrou, ktorá je každým rokom na vyššej úrovni.
Rôzne zdroje sa celkom nezhodnú, čo všetko sa skrýva pod názvom Albánska riviéra. Pre väčšinu je to pobrežie na juhu krajiny, ktoré ohraničujú mestá Vlorë a Konispol pri hranici s Gréckom. Faktom ostáva, že oblasť sa pýši niektorými z najkrajších pláží Albánska. Môžete tu navštíviť aj historické mestá, ako je napríklad Butrint, zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na dosah ruky máte tiež kúzelnú prírodu, ktorá je v krajine stále relatívne nedotknutá. Letoviská riviéry sú ideálnym východiskovým bodom na cestou k horským hrebeňom a úchvatným výhľadom z nich. Návštevníkov tiež poteší, že infraštruktúra v oblasti je na dobrej úrovni. Nájdete tu mnoho možností ubytovania, od luxusných hotelov až po jednoduché apartmány a kempingy, a takisto reštaurácie a obchody.
Mesto na juhozápade je vstupnou bránou do Albánskej riviéry. Zároveň patrí k najvýznamnejším a najväčším mestám v krajine. Z jednej strany ho ohraničuje Jadranské more, z druhej krásna príroda a vysoké hory. Mesto a jeho okolie má tiež má dlhú históriu, ktorá siaha až do antických čias. V samotnom Vlorë nájdete pestrú zmes pamiatok, kúsok za mestom sa zase týči hrad Kanina. Výlet si môžete spraviť aj na ostrov Zvërnec s malým kláštorom. Z prístavu sa zase dostanete loďou na ostrov Sazan či k obciam Dhermi a Himarë, ktoré sa pýšia parádnymi plážami.
Dve susedné dediny či už pobrežné mestečká rastú v populárne turistické letoviská. Ich najväčšou doménou sú úžasné pláže, krištáľovo čisté vody a malebné okolie. Plávať, opaľovať sa a užívať si vodné aktivity, ako sú šnorchlovanie, paddleboarding a jazda na kajaku si môžete na plážach Gjipe, Drymades či Jale. K dovolenkovej pohode prispeje pestrá ponuka lodných výletov, možnosť vyraziť na turistiku – napríklad ku kaňonom Gjipe, či nočný život v podobe plážových barov a klubov.
Pobrežné mesto v južnej časti Albánska, a predovšetkým jeho promenáda, sľubuje pulzujúcu atmosféru s množstvom kaviarní, barov a reštaurácií. Atraktívne je tiež centrum mesta, ktoré ponúka zmes moderných budov a historických pamiatok i rušný trh. Navštíviť sa oplatí aj hrad Lekursi. Nachádza sa na kopci a očarí panoramatickým výhľadom na mesto, Iónske more a neďaleký grécky ostrov Korfu, kam premáva aj trajekt. Letovisko do mixu prihodí i krásne pláže Mirror, Mango či Pasqyra. Je východiskovým bodom na výlety do Národného parku Butrint či ostrovom Ksamil, ktoré prezývajú albánsky Karibik.
S rastúcim počtom turistov sa začala rozvíjať aj malá dedina Ksamil. Leží blízko hranice s Gréckom a jej najväčším lákadlom sú krásne pláže a priezračná voda. Dominujú najmä rovnomenným ostrovom, ktoré sú z obce naozaj kúsok. Dostanete sa na ne lodnými výletmi, ktoré pozdĺž pláže ponúkajú domáci, kajakmi či na paddleboarde. Tí zdatnejší i doplávajú. Ksamil a ostrovy sú predovšetkým o zábave pri vode. Tyrkysové more je plné života a má aj výborné podmienky na šnorchlovanie a potápanie. Lokalita však nie je veľmi živá po zotmení, nočný život je tu tichší. Infraštruktúra v podobe ubytovacích a stravovacích zariadení mu nechýba a každým rokom sa viac rozvíja. Poteší aj blízkosť Národného parku Butrint.
Durrës, dovolenka na západe Albánska, obmývaný Jadranským morom, patrí medzi najvýznamnejšie mestá krajiny. Výhodou je jeho poloha. Počas pobytu môžete navštíviť aj metropolu Tiranu, ktorá je vzdialená len asi 33 kilometrov. Atraktívne je aj samotné mesto s bohatou históriou a pamiatkami doslova ukrytými medzi panelákmi. Dovolenkárov poteší predovšetkým okolo 10 a pol kilometra dlhá pláž. Lemuje ju nábrežie s hotelmi, reštauráciami a barmi. S pohľadom na more si tam užijete koktejl vo dne aj v noci. Dlhé letné večery nejeden podnik oživí vystúpením DJa alebo kapely.
Pobrežné mesto na severozápade krajiny je rýchlo rastúcim letoviskom. Turisti sa sem len hrnú a vďaka tomu v Shëngjine pribúda hotelov a reštaurácií. Vyrástli okolo krásnej piesočnatej pláže s jemným pieskom. V porovnaní napríklad s Durrësom je letovisko pokojnejšie. Nočný život ovplyvňuje turistická sezóna, viac aktivít a podujatí vás čaká v letných mesiacoch. V Shëngjine síce niet významnejšej pamiatky, milovníkov histórie však pozvú na návštevu mestá Lezhë či Skadar.
Hlavné mesto: Tirana
Mena: Albánsky lek (ALL)
Menový kurz: 1 EUR = asi 112,79 ALL
Časový posun: V Albánsku nie je oproti Slovensku časový posun
Jazyk: albánsky
Dĺžka letu: asi 2 hodiny a 15 minút
Na letnú dovolenku si vyberáme predovšetkým pobrežné oblasti. Pre ne je typické stredomorské podnebie s horúcimi a suchými letami. Počas letnej sezóny, ktorá trvá od júna do septembra sa teploty pohybujú od 25 do 30 °C. Vo vnútrozemí môže byť i horúcejšie. Ak sa chystáte navštíviť aj horské regióny krajiny, rátajte s chladnejším počasím.
Pri cestovaní do Albánska nie je nutné žiadne povinné očkovanie.
Na cestu do Albánska nie sú potrebné víza, ak dĺžka pobytu za 180 dní nepresiahne 90 dní. Je možné cestovať na občiansky preukaz aj cestovný pas. Platnosť dokladov musí byť minimálne 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu v krajine. Ak ostávate dlhšie ako 30 dní, musíte nahlásiť plánovanú dĺžku a miesto pobytu na hraničnej a cudzineckej polícii.
Albánsku gastronómiu ovplyvnili okolité krajiny, najmä to boli Taliansko, Grécko, Turecko či zvyšok Balkánu. Zakladajú si na prírodných ingredienciách a v kuchyni hojne využívajú najrôznejšie druhy čerstvej zeleniny a ovocia. Obľúbenou surovinou je tiež olivový olej. Podobne ako zvyšok Balkánu majú radi mäso, predovšetkým baraninu, ktoré väčšinou grilujú. Keďže je Albánsko prímorskou krajinou, pochutíte si tu aj na rybách a morských plodoch.