Vianočné trhy

Najkrajšie vianočné trhy na tradičných i netradičných miestach

Vianočné obdobie patrí k tomu najkrajšiemu v roku. Ešte týždne pred tým, než sa s blízkymi stretneme pri vianočnom stromčeku, sa isto vyberieme do ulíc na varené víno či iné pochúťky. Totiž hádam v každom menšom i väčšom meste vyrastú vianočné trhy. Odkiaľ k nám prišli a kde nájdete tie najkrajšie vianočné trhy?

Najkrajšie vianočné trhy na tradičných i netradičných miestach

Vianočné obdobie patrí k tomu najkrajšiemu v roku. Ešte týždne pred tým, než sa s blízkymi stretneme pri vianočnom stromčeku, sa isto vyberieme do ulíc na varené víno či iné pochúťky. Totiž hádam v každom menšom i väčšom meste vyrastú vianočné trhy. Odkiaľ k nám prišli a kde nájdete tie najkrajšie vianočné trhy?

Najkrajšie vianočné trhy dávno nie sú len v Nemecku

Tradíciu vianočných trhov môžeme sledovať až do stredoveku, do 15. až 16. storočia. Zrodila sa na území súčasného Nemecka. Za najstaršie trhy sa považujú tie v Drážďanoch, ktoré v roku 1434 otvorili na jediný deň, na ten predvianočný. Stromčeky, betlehemy či ozdoby na stromček by ste tam hľadali márne, skôr to bolo o remeselných výrobkoch, mäse, sladkostiach či pečive. Vianočný trh to bol jednoducho preto, lebo sa konal na Vianoce. 

Zdroj: Unsplash/cmophoto.net

O stovky rokov neskôr sa zdá, že trhy sú úplne všade. Odhaduje sa, že len v Nemecku ich každoročne vyrastie od 2500 od 3000. A to ani nehovoríme, akým spôsobom sa rozšírili za hranice krajiny. Dnes ich dokonca objavíte aj na miestach, kde sa Vianoce neoslavujú, nepatria k tradíciám. Na vianočné trhy si tak môžete zaskočiť do Japonska či do Alžíru, hlavného mesta moslimského Alžírska. ň

 

Ktoré sú tie najkrajšie vianočné trhy?

Norimberg, Nemecko

Zoznam najkrajších vianočných trhov by nebol kompletný bez podujatia v Nemecku. V stredovekom Norimbergu, ktorý leží blízko hraníc s Českou republikou, siaha tradícia vianočných trhov zrejme až do čias Martina Luthera. Hoci, písomné záznamy ich zaraďujú do 17. storočia. 

Ich dejiskom býva Hauptmarkt, kúzelné námestie v srdci starého mesta Norimbergu, a ulice, ktoré z neho vybiehajú. V sviatočne vyzdobených uličkách s kúzelnou atmosférou stoja jeden vedľa druhého drevené stánky, ktorým svedčia červené a biele plátené strechy. 

Zdroj: Bigstock

Rozvoniavajú z nich tradičné pochúťky ako slávny norimberský perník, norimberské klobásy či lahodné varené víno v originálnych hrnčekoch. Na pamiatku z jedných najkrajších vianočných trhov si môžete odniesť aj niektorú z krásnych, ručne vyrobených vianočných ozdôb.

 

Štrasburg, Francúzsko 

O titul jedného z najstarších a aj najkrajších vianočných trhov sa bije i mesto na rieke Rýn. Nemecko je k nemu veľmi blízko, preto niet divu, že sem kúzelná tradícia prenikla tak skoro. Aj v Štrasburgu sa trhy konávajú v magickom stredovekom centre mesta. Vo vianočnom období ho osvietia rozprávkové svetlá a zaznejú ním tóny vianočných kolied. 

Drevené stánky zaplavia labyrint uličiek aj veľké i malé námestia. Srdce trhov bije pod majestátnou gotickou katedrálou, ktorá, vysvietená farebnými svetlami, ešte podčiarkne sviatočnú atmosféru.

Zdroj: Bigstock 

Všetky pohľady na seba strháva aj vianočný stromček. Je majestátny, trblietavý a s 30 metrami jeden z najvyšších ozdobených prírodných vianočných stromčekov v Európe. 

Okrem stromčeku patria k autentickým alsaským Vianociam i tradičné lahôdky ako praclíky, alsaská pizza – Tarte Flambée, sladké Beignet, ktoré pripomínajú šišky, či Mannele, briošky pečené do tvaru postavičiek.

Záhreb, Chorvátsko

Krajinu pri Jadranskom mori si tradične spájame so slnkom, letom a kúpaním. Posledné roky však začína lákať aj cez sviatočné obdobie. Cieľom je v tom čase predovšetkým metropola Záhreb. Vianočné trhy sa tu síce konajú len od začiatku nového tisícročia, no za posledné roky narástli do obrovských rozmerov. Chorvátska metropola za ne zbiera jedno ocenenie za druhým a pravidelne sa o nich hovorí ako o najkrajších vianočných trhoch v Európe.

Zdroj: Bigstock  

V meste pravidelne nájdete viac ako 25 rozličných trhov, každý so svojou unikátnou témou a atmosférou. Vyrastajú na nich tradičné vianočné chatrče, do ktorých vás prilákajú trblietavé ozdoby, drevené hračky, ale najmä voňavé varené víno či rakija v rôznych príchutiach.  

Na zahryznutie k tomu Chorváti podávajú kobasice, bravčové klobásy, či sarmu, teda kapustové listy naplnené mletým mäsom a ryžou. Sladkou bodkou za nimi môžu byť napríklad fritule, malé vyprážané guľôčky cesta, ktoré posypú práškovým cukrom. 

Burgenland, Rakúsko 

Aj v susednom Rakúsku majú vianočné trhy dlhú a bohatú tradíciu. Slováci mieria najmä do Viedne, ktorá sa v zimnom období mení na vianočnú rozprávku. Za pozornosť ale stoja aj iné lokality blízko našich hraníc. Čarovné vianočné trhy sa konajú napríklad v známej vinárskej oblasti Burgenland. 

Zdroj: Bigstock

 

Hostí ich hneď niekoľko magických mestečiek a dediniek. Napríklad je to metropola Burgenlandu – Eisenstadt. Na jeho pešej zóne vyrastá zopár stánkov vianočných trhov. Tie ale nie sú hlavnou atrakciou. Tou sú, síce často len na jeden víkend, vianočné trhy vo veľkolepých priestoroch Esterházyho paláca. Tradične sa zameriavajú najmä na ľudové umenie, no nechýba im ani varené víno.  

Jedny z najkrajších vianočných trhov v Burgenlande hostí aj Halbturn, kde krásne remeselné výrobky, kulinárske špeciality a varené víno nájdete takisto pri zámočku.

 

Madeira, Portugalsko 

Madeira je ostrov v Atlantickom oceáne. Prezývajú ju ostrov večnej jari. Počasie má ako na jar ešte aj v decembri, preto si miesto len málokto spája s Vianocami. Avšak, tieto sviatky majú domáci veľmi radi a každoročne si i obdobie pred ich príchodom veľmi užívajú. A tak hádam jediné, čo na Madeire k rozprávkovej vianočnej atmosfére chýba, je sneh.

Zdroj: Bigstock

V decembri sa všade rozsvietia tisíce svetiel. Za každým rohom stojí betlehem alebo sa ozýva hudba. Cestu si sem našli aj jedny z najkrajších vianočných trhov. Stánky vyrastajú najmä v hlavnom meste Funchal. Ukrátení v nich nebudete ani o varené víno. Veď hrozno sa na ostrove vo veľkom pestuje a vyrábajú sa z neho ozaj lahodné vína. Ochutnať by ste tiež mali tradičný nápoj z citrusovej šťavy, medu a rumu, ktorý sa volá poncha.

 

Budapešť, Maďarsko  

Ak sa vám viac páči, keď vo farebných svetlách a okolo drevených stánkov poletujú snehové vločky, skúste šťastie v Budapešti. Maďarská metropola vám ponúkne nielen väčšiu šancu na bielu snehovú pokrývku, ale aj jedny z najkrajších vianočných trhov v Európe. 

Zdroj: Bigstock

Stánky už tradične od konca novembra okupujú nejednu ulicu či námestie. Najväčšie a najúchvatnejšie trhy bývajú na námestí Vörösmarty a priamo pred honosnou Bazilikou sv. Štefana. K vianočnej atmosfére tu prispieva svetelná šou na jej fasáde či ľadová plocha, kde „vybeháte“ predvianočné hodovanie. Ochutnávať nielen maďarské špeciality isto budete mať kde, veď iba pri bazilike býva viac ako 100 stánkov.