Spoznajte Kapverdy

Spoznajte Kapverdy

Ostrovy Sal a Boa Vista na Kapverdských ostrovoch vyzerajú spočiatku, že na nich nie je čo vidieť a čo objavovať. Nehostinná vyprahnutá krajina a všade kam len dovidíte nájdete len piesok. Mnohí dovolenkári sa preto uchýlia do veľkorysých areálov hotelov s ponukou all inclusive služieb, čo im nemožno vyčítať. Ale pokiaľ sa pozriete bližšie, predsa je čo objavovať.

Spoznajte Kapverdy s našimi výletmi a objavte, čo v sebe skrývajú!

Ostrovy Sal a Boa Vista na Kapverdských ostrovoch vyzerajú spočiatku, že na nich nie je čo vidieť a čo objavovať. Nehostinná vyprahnutá krajina a všade kam len dovidíte nájdete len piesok. Mnohí dovolenkári sa preto uchýlia do veľkorysých areálov hotelov s ponukou all inclusive služieb, čo im nemožno vyčítať. Ale pokiaľ sa pozriete bližšie, predsa je čo objavovať.

Dokonca ponuka výletov TUI na Kapverdských ostrovoch je taká široká, že je rozdelená do troch kategórií, aby si každý našiel ten správny.  „go DISCOVER“ pre typické miestne, kultúrne zážitky,  „go RELAX“ pre tých, ktorí hľadajú pokoj pre telo a myseľ a „go ACTIVE“ pre tých, ktorým aj na dovolenke chýba adrenalín a hľadajú akciu.

Sal a Boa vista

My sme pre Vás na Kapverdských ostrovoch testovali:

„go RELAX“ – Beach BBQ Odjo D´Agua ****+

Ostrov Sal ponúka nekonečné množstvo fantastických piesočnatých pláží, tak niet divu, že väčšina ostrovného života sa odohráva práve tu - na pláži. A tento večer nebol žiadnou výnimkou. Na pláži boutique hotela Odjo D Agua už pri príchode rozvoniavala naša večera. Neostávalo nič iné len si vyzuť topánky a pousádzať sa k bielym stolom pod slnečníkmi. Najväčší záujem bol samozrejme o miesta s výhľadom na more. Malé vatry s ohňom spríjemňovali atmosféru tohto čarovného miesta, zatiaľ čo miestni športoví nadšenci sa predbiehali v mori pod nami, aby si uchmatli tú správnu vlnu pre svoj stand up paddle. Príjemná chill out živá hudba a miestna gastronómia s portugalskými, kreolskými a africkými chuťami splnili naše očakávania do poslednej bodky a tanečný pár nám predviedol pravý tanec „funana“ a kto mal záujem si ho mohol aj sám vyskúšať. Príjemný večer pri západe slnka so šumom mora odporúčame každému kto rád vyskúša niečo nové a nebojí sa netradičných chutí a rád strávi jeden večer pod holým nebom počas svojho pobytu v malej skupinke mimo hotelový areál.

hotel Odjo d´Agua Sal Kapverdy

„go DISCOVER“ – Postcards of Sal ****

Vďaka tomuto celodennému výletu máte možnosť prakticky spoznať celý ostrov Sal od juhu na sever od východu na západ. Na začiatok budete mať možnosť obdivovať umenie kite surfingu na vyhľadávanej Kite Beach, kde sa tento šport praktizujú nielen miestny, ale aj mnohí turisti. Na pláži zároveň dobrovolníci z projektu Biodiversity  vytvorili tzv. inkubátor pre vajíčka korytnačky kareta, aby ochránili tento ohrozený druh.

Ďalej pozdĺž pobrežia navštívite malebnú zátoku Murdeira s výhľadom na protiľahlý ostrov, Palmeira a modrú jaskyňu v Buracona. Po obede budete mať možnosť si zaplávať v soľnom jazere – tzv. kapverdské mŕtve more. Cestou k hlavnému mestu Espargos s obchodíkmi a reštauráciami, uvidíte naozajstnú fatamorgánu.  A keďže tento zážitok môže byť pre niektorých naozaj vyčerpávajúci, preto ďalšia cesta vedia do botanickej záhrady – zelený fliačik na celkom vyprahnutom ostrove s mnohými druhmi zvierat. Príjemný záverom celého dňa je cocktail na v beach clube na pláži Ponta Preta s piesočnou dunou, ktorá je ideálne miesto pre fotografie.

„go ACTIVE“ – Katamarán ****

Po príchode do prístavu v poobedných hodinách, kde neustále prichádzajú miestni rybári so svojimi čerstvými úlovkami, medzi ktorými najčastejšie nájdete tuniaka, Vás bude čakať biely katamarán. Počas plavby pozdĺž pobrežia jazdu spríjemňuje príjemná hudba, na ktorú sa obzvlášť teší personál plavidla. Ak budete mať šťastie uvidíte aj lietajúce ryby dokonca aj  korytnačku alebo delfíny. Po príchode k skalnému výčnelku s majákom prichádza možnosť ísť šnorchlovať v krištáľovo čistej vode. Po malom občerstvení sa katamarán vydá nazad, zatiaľ čo personál Vás bude zabávať tanečnými kreáciami a tí odvážnejší dostanú aj možnosť si zakormidlovať. Zo západom slnka vchádza katamarán do prístavu a príjemná jazda sa končí.

„go DISCOVER“ – Turtle Walk *****

V mesiacoch jún-september vo večerných hodinách majú dovolenkári možnosť vidieť prírodné divadlo - korytnačky kareta, ktoré sem prichádzajú klásť vajíčka na pláže. Dobrovoľníci z projektu Biodiversity Vám vysvetlia celý proces a život tohto ohrozeného druhu. Počas nočného pozorovania, ak budete mať šťastie uvidíte obozretné korytnačky vychádzať na pláž a pokiaľ budete mať veľké šťastie od júla do októbra je možnosť vidieť aj liahnuce sa korytnačky, ktoré utekajú do mora a vydávajú sa na púť smerom na Floridu. Z 1000 kusov prežije len jedna. TUI v spolupráci s projektom Biodiversity pracujú na záchrane tohto ohrozeného druhu.

Na spoznávanie oboch ostrovov má TUI k dispozícii viac ako 20 rôznych výletov.

A pre tých, ktorí by mali záujem spoznať viaceré Kapverdské ostrovy máme k dispozícii poznávaciu cestu  Kapverdy - 5 svetov.

 

Travel Expert Katarina