Sardínia - Pláže

7 najkrajších pláži Sardínie: Nájdete tu ružovú pláž, Malé Tahiti aj lagúnu s plameniakmi

Poďte s nami spoznať najkrajšie pláže Sardínie, ktoré vás uchvátia tyrkysovými vodami a nádhernými scenériami.

Cala Goloritzé

cala-goloritze-sardinia

Zdroj: Bigstock

Cala Goloritzé je odľahlá pláž, ktorá sa nachádza na severovýchodnom pobreží Sardínie. Je považovaná za jednu z najkrajších pláži nielen v Taliansku, ale v celej Európe. 

Miestnou dominantou je 150 metrov vysoký prírodný vápencový monolit Punta Goloritzè, ktorý horolezci s veľkou obľubou využívajú ako lezeckú stenu.

Pláž je dostupná iba loďou zo Santa Maria Navarrese či Cala Gonone alebo pešo z parkoviska baru Su Porteddu.

Pláž Cala Goloritzé nemá žiadne vybavenie ani infraštruktúru, takže si odporúčame priniesť so sebou všetko, čo potrebujete, vrátane jedla, pitia či slnečníka. Ak sa rozhodnete absolvovať pešiu túru, nezabudnite ani na vhodnú obuv kvôli strmému a skalnatému terénu.

 

Cala Mariolu

cala-mariolu-sardinia

Zdroj: Bigstock

Cala Mariolu je ďalšia z nádherných pláži v oblasti Golfo di Orosei na východnom pobreží ostrova. Táto nádherná pláž je zo všetkých strán obklopená pôsobivými vápencovými útesmi a ponúka nádherný výhľad na priezračné Tyrhénske more. Nečudo, že ju mnohí nazývajú pravým a nefalšovaným rajom.

Cala Mariolu je takisto najjednoduchšie dostupná loďou z prístavov Arbatax, Cala Gonone a Santa Maria Navarrese. Ak sa vydáte na plavbu po zátoke Orosei, môžete preskúmať aj niekoľko jaskýň – napríklad impozantnú Grotta del Fico.

 

La Cinta

la-cinta-sardinia-beachZdroj: Bigstock

Pláž La Cinta sa nachádza severne od mestečka San Teodoro. Je to pomerne rozľahlá pláž, tiahne sa na dĺžku asi štyri kilometre a jej šírka sa pohybuje medzi 50 až 100 metrami. 

Na západnej strane ju od pevniny oddeľuje lagúna Stagno di San Teodoro, ktorá je chráneným územím a domovom vzácneho vtáctva, napríklad rybárikov, volaviek či plameniakov.

La Cinta je ideálna najmä pre rodiny s menšími deťmi, vďaka pozvoľnému vstupu do mora. Požičajú vám tu plážové ležadlá, slnečníky, plavecké potreby či vodné bicykle. Ak vás láka adrenalín a vodné športy, vyskúšajte windsurfing či kitesurfing.

Ružová pláž Spiaggia Rosa

Zdroj: trevis_lu (Luca Giudicatti), CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Spiaggia Rosa alebo aj ružová pláž sa nachádza na maličkom ostrove Budelli v severovýchodnej časti Sardínie. Pláž je známa svojou unikátnou krásou a jedinečným ružovkastým pieskom.

Jej jedinečnú farbu vytvárajú zvyšky ružových mušlí a koralov. V minulosti bola pláž údajne ešte omnoho ružovejšia. S rozmachom cestovného ruchu však turisti z pláže značné množstvo piesku odniesli, či už ako suvenír alebo zaujímavý predajný artikel.

Z dôvodu ochrany a zachovania unikátneho ekosystému tu preto platí prísny zákaz pristávania lodí a vstupu na pláž. Obdivovať ju tak môžete iba spoza zákazových bójí umiestnených asi 70 metrov od brehu.

Cala Luna

cala-luna-sardiniaZdroj: Bigstock

Mnohí cestovatelia ju označujú za najkrajšiu pláž celej Sardínie. Pláž obklopuju vápencové s množstvom jaskýň, pokrýva biely piesok a obmýva priezračné more. Jaskyne ponúkajú príjemný tieň a sú ideálnym miestom odpočinku s malebnými výhľadmi.

Dostanete sa sem loďou z Cala Gonone. Prísť sem je možné aj pešo, ale musíte rátať s náročnou trasou, ktorá vedie z blízkych dedín cez pohorie Supramonte. Takáto túra vám aj pri dobrej kondícii zaberie dve-tri hodinky, ale odmenou vám budú nádherné výhľady na okolitú prírodu a panorámy.

La Pelosa

la-pelosa-sardiniaZdroj: Bigstock.com

Pláž La Pelosa sa nachádza na severozápade ostrova v blízkosti mestečka Stintino, asi hodinu cesty autom od mesta Alghero. Je známa najmä vďaka úchvatnej scenérii horských pohorí v kombinácii s výhľadom na dominantu strážnej veže Torre della Pelosa, ktorá bola v minulosti súčasťou obranného systému Sardínie.

La Pelosa je veľmi obľúbenou plážou a počas turistickej sezóny zvykla byť značne preplnená. Z toho dôvodu tu miestne úrady zaviedli obmedzený vstup pre maximálne 1500 návštevníkov denne. Odporúčame vám urobiť si rezerváciu vopred na internete.

Pláž je síce spoplatnená, ale na druhú stranu ponúka absolútne všetko, čo potrebuje:

  • lehátka a slnečníky,
  • prezliekacie kabínky,
  • sprchy,
  • veľké parkovisko,
  • reštaurácie, kaviarne, obchody,
  • vodné športy ako windsurfing či kajaky,
  • prenájom jachty či člna,
  • potápačské výbavenie,
  • kolobežky a bicykle.

Cala Brandinchi

cala-brandinchi-sardiniaZdroj: Bigstock

Pláž Cala Brandinchi leží v blízkosti mesta Olbia. Pre jej biely piesok a priezračnú tyrkysovú vodu sa jej hovorí aj „Malé Tahiti“. 

V porovnaní s inými plážami na ostrove je tu voda plytšia a teplejšia. Vďaka okolitým ostrovčekom a skalným útesom je zároveň tichá a pokojná, chránená pred silnými vlnami a prúdom. Ponúka tak ideálne podmienky najmä pre rodiny s deťmi.