Rím - pamiatky

Rím a jeho pamiatky

Aké pamiatky ešte Večné mesto zdobia? Pripravili sme prehľad 13 z nich, v ktorom nechýbajú praktické informácie, a ani zaujímavosti o Ríme a jeho najkrajších miestach.

Ako sa dostať do Ríma a z letiska? 

Hoci sa do Ríma dostanete i autobusom, oveľa rýchlejšie je letieť. Prečo by ste možnosť nevyužili, keď sa do talianskej metropoly lieta zo Slovenska i okolia. 

Rím má dve medzinárodné letiskáFiumicino a Ciampino

Fiumicino nazvali po Leonardovi da Vincim. Leží cca 32 kilometrov od centra. Napriek dlhšej vzdialenosti je cesta z letiska jednoduchá. Dopraví vás:

 • požičané auto, 
 • taxík
 • i verejná doprava. 
 • Z letiska premáva niekoľko autobusových liniek. 
 • Aj počas neskorých hodín ho spájajú so stanicou Roma Termini. Z nej máte najkrajšie rímske pamiatky na dosah ruky. Na Roma Termini sa dostanete tiež vlakom Leonardo express. 
 • Na niekoľkých staniciach v meste zastaví linka Sabina – Fiumicino (FM1). 

 

Letisko Ciampino, ktoré využívajú najmä nízkonákladové spoločnosti, je síce menšie, no je k centru bližšie. Na cestu do mesta môžete využiť taxíky i autobusy na stanicu metra Anagnina, ktoré je zase spojené so stanicou Roma Termini. Na Roma Termini sa dostanete aj priamo – kyvadlovou dopravou

 


TIP: Informácie, ktoré linky aktuálne premávajú, a ich cestovný poriadok, vám odporúčame hľadať na oficiálnych stránkach letísk Fiumicino a Ciampino.


 

Aké je v Ríme počasie a čo si zbaliť na cestu? 

Rím má stredomorské podnebie s horúcimi letami a chladnými zimami. Avšak, teplota ani v najstudenejšom mesiaci, v januári, neklesá tak nízko ako na Slovensku. Rímske pamiatky tiež zriedkavo uvidíte pod snehovou pokrývkou. I preto je mesto ideálnou destináciou na celý rok

Rím nemá len vonkajšie pamiatky, nájdete tu tiež mnoho úžasných múzeí, kde sa nielen ukryjete pred zimou a dažďom. Pršať zvykne predovšetkým na jeseň, koncom októbra a hlavne v novembri, teda dá sa povedať, že počas zimy

rim pamiatky

Unsplash/Francesco Maria Achille

Pred balením na cestu do Ríma si skontrolujte počasie a zbaľte sa podľa neho. Najmä v chladnejších mesiacoch by vám nemali chýbať nepremokavé topánky a kabát, ktorý neprefúka, ani nepremokne. Oblečenie vám odporúčame vrstviť. V najhorúcejších mesiacoch by ste zase nemali vyraziť bez pokrývky hlavy. 

Hlavne v lete myslite na to, že mnohé pamiatky mesta Rím sú sakrálneho charakteru. To znamená, že vyžadujú konzervatívnejšie oblečenie. Mali by ste mať zakryté kolená a ramená, inak vám nemusia umožniť vstup. 

Špecifikom Ríma sú aj jeho dlažobné kocky, ktoré sa poriadne šmýkajú, keď sú mokré. V lete aj v zime vám preto odporúčame pevnejšiu obuv bez vysokých opätkov. Určite na ňu stavte v prípade, že sa chystáte veľa chodiť. 

 

Ako funguje mestská hromadná doprava v Ríme? 

Všetky pamiatky v Ríme hravo navštívite vďaka rozsiahlemu systému mestskej hromadnej dopravy. Pozostáva z 3 liniek metra, mestských vlakov, autobusov a električiek, ktoré sa však pohybujú najmä mimo centra, a nemajú taký prínos pre turistov. Pri najhlavnejších atrakciách a pamiatkach v Ríme zastavuje metro. K niektorým sa však dá dostať iba autobusom. 

 • Trasu autobusu a jeho cestovný poriadok nájdete na zastávkach. Ich elektronické displeje ukazujú číslo autobusu a čas príchodu
 • Lístky na metro, autobusy, električky a mestské vlaky sú jednotné. Predávajú ich v automatoch na staniciach metra a vlaku, v samoobsluhách alebo trafikách.
 • Ak chcete vedieť, pri ktorej rímskej pamiatke stojí ktorá linka, pozrite si mapu siete mestskej hromadnej dopravy

Čo vidieť a zažiť v Ríme? Mesto ponúka viac než Koloseum a Pantheon

Talianska metropola je slávna najmä pre svoju históriu, umenie a architektúru. V priebehu storočí v meste vyrástla nejedna ohromujúca stavba. Veľkolepé pamiatky ako Forum Romanum či Panteón pripomínajú slávne staroveké časy. Vyzdobené kostoly a honosné paláce zase ukazujú úžasné baroko. Obdivovať ich turisti miera najmä do rozsiahleho historického centra, na miesta, kde stoja najznámejšie pamiatky Ríma. Zabúdajú pritom na odľahlejšie, no nemenej úžasné štvrte. 

trastevere-rimUnsplash/Iga Palacz

Takou je napríklad Trastevere, ktoré leží cez rieku od historického centra. Hoci nie je domovom rímskej pamiatky zvučného mena, jeho návšteva je veľmi príjemný zážitok. Bohémska štvrť je pretkaná stredovekými dláždenými uličkami, ktoré vás dovedú na ukryté námestia. Cestou narazíte na nejeden pastelový palác, neobyčajný kostol či stovky barov, kaviarní, tratórií a reštaurácií. 

Naznačia, že Rím neznamená len pamiatky, že je aj o vynikajúcom jedle a ešte lepšom gelate (zmrzline). Nechajte sa presvedčiť tenkou a chrumkavou pizzou alebo cestovinami, ku ktorým pasuje pohár vína. 

 


TIP: Trastevere je výbornou štvrťou, kde v Ríme hľadať ubytovanie. Je bezpečná, pulzujúca, vzdialená od davov, no v blízkosti obľúbených rímskych pamiatok. 


 

Pamiatky v Ríme 

Rímske Koloseum

Koloseum, jeden zo 7 divov sveta, leží v centre mesta, východne od vrcholku Palatín. Hádam najvýznamnejšiu pamiatku v Ríme postavili medzi rokmi 70 a 72 nášho letopočtu. Amfiteáter, ktorý využívali na gladiátorské zápasy, má elipsovitý tvar a je postavený z kameňa, betónu a tufu. S rozmermi 189 x 156 metrov je to najväčší staroveký amfiteáter na svete. 

Zachoval sa v úžasnej podobe. V niektorých častiach ostali stáť až 4 úrovne. Veľkolepú rímsku pamiatku, ktorá pojme až 50 000 divákov, navštívi ročne niekoľko miliónov ľudí. 

Rímske koloseumUnsplash/Ahmed Rasheed

 • Koloseum je najmenej rušné mimo sezóny, v novembri až februári (okrem obdobia Vianoc a Nového roka). 
 • Lístky kúpite online. Vybrať si môžete dátum a časový interval. Presný čas vám pridelia, a ak prídete neskoro, už sa do Kolosea nedostanete. 
 • Lístok na Koloseum platí aj na návštevu Forum Romanum a vrchu Palatín. To je bez časových obmedzení. Stihnúť to, podľa typu lístku, musíte do 24 alebo 48 hodín. 
 • Podľa oficiálnej stránky, kde nájdete aj otváracie hodiny, majú deti do 18 rokov vstup zadarmo. Rôzni predajcovia však predávajú tieto lístky s rôznymi rezervačnými poplatkami. 
 • Koloseum môžu navštíviť zadarmo i dospelí, a to prvú nedeľu v mesiaci. Bezplatné lístky sa nedajú rezervovať, kto prvý príde, ten sa dostane dnu. 

 

Forum Romanum a Palatín

V rámci lístka do Kolosea môžete navštíviť aj ďalšie dve rímske pamiatky, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa – Forum Romanum a vrch Palatín. Forum Romanum bolo centrum mesta, najvýznamnejšie fórum, alebo teda verejné námestie, v starovekom Ríme. Konávali sa tu verejné stretnutia, súdy, gladiátorské zápasy, neskôr i náboženské a svetské predstavenia a obrady. Živo tu bolo vďaka trhom. 

Forum zdobilo množstvo výnimočných stavieb. V najrôznejšom stave sú tu na obdiv vystavené dodnes. Pekne sa zachovali najmä Titov oblúk či chrámy Saturna, Vesty a Romula. 

vrch PalatínUnsplash/Holger Woizick

Za návštevu stojí aj vrch Palatín, kde podľa legendy založili Rím. Je to jeden zo siedmich pahorkov, na ktorých sa mesto rozprestiera. I na ňom, najmä počas doby cisárstva, stálo množstvo výnimočných budov. 

Dnes ich môžete vidieť v podobe ruín a archeologických vykopávok, stále však majú výnimočnú historickú hodnotu. Z pahorku je výhľad na všetky tisíce rokov staré pamiatky na najslávnejšie časy Ríma. 

 


TIP: Blízko, na najvyššom poschodí 5-hviezdičkového hotela Palazzo Manfredi, sa nachádza Ristorante Aroma. Je to panoramatická reštaurácia s hviezdičkou Michelin s výhľadom na Koloseum.


 

Konštantínov oblúk (Arch of Constantine)

Víťazný oblúk zasvätený cisárovi Konštantínovi Veľkému sa týči hneď vedľa veľkolepého Kolosea. Rímsku pamiatku postavili v roku 312 nášho letopočtu. Pripomína víťazstvo cisára Konštantína Veľkého nad cisárom Maxentiom v bitke pri Mulvijskom moste. Maxentius sa pri úteku utopil v rieke Tiber, Konštantín I. sa stal jediným vládcom Ríma.

Najväčší rímsky víťazný oblúk je 21 metrov vysoký a 25,9 metra široký. Zaujímavosťou je, že veľkú časť jeho výzdoby tvoria reliéfy a sochy z iných víťazných oblúkov. 

 


TIP: Blízko Forum Romanum, vrchu Palatín a Konštantínovho oblúka nájdete i Ústa pravdy (Bocca della Verita). Mramorová tvár podľa legendy odhryzne ruku každému klamárovi, ktorý si trúfne vložiť ju do úst.


 

Risorgimento a pamätník Victoria Emmanuela II.

V pešej vzdialenosti od Kolosea je pamiatka Ríma, ktorá odkazuje na úplne odlišné historické obdobie, na významnú udalosť z 19. storočia. Bolo ňou zjednotenie Talianska v roku 1861. Na čelo krajiny sa vtedy postavil kráľ Viktor Emanuel II. Práve jemu je venovaný veľkolepý, 135 metrov široký a 70 metrov vysoký pamätník

Museo del RisorgimentoUnsplash/Leonhard Niederwimmer

Tvoria ho korintské stĺpy a nekonečné schody vytesané do bieleho mramoru. Na vrchole sa vyníma jazdecká socha kráľa Viktora Emanuela II. z bronzu a dva vozy, ktoré poháňa bohyňa Viktória. 

Navštíviť sa oplatí i jeho panoramatická terasa s neskutočným výhľadom. Ak sa chcete niečo dozvedieť aj o histórii krajiny, zamierte tiež do Múzea zjednotenia (Museo del Risorgimento). Vystavujú v ňom najrôznejšie predmety, ktoré súvisia s touto významnou udalosťou. 

 

Piazza Navona

Piazza Navona, ktorá leží kúsok od rieky Tiber a jej úžasných mostov, patrí medzi najdôležitejšie námestia Ríma. Na mieste námestia stál kedysi po stáročia štadión. Až v 15. storočí ho zbúrali a plochu vydláždili i preto, aby vytvorili priestor pre hlavný trh mesta. V trhovej tradícií sa pokračuje aj dnes. Na magickom námestí sa konávajú vianočné trhy

Piazza Navona je však vyhľadávaná v každom ročnom období. Na elegantnom námestí pritiahnu pozornosť okázalé fontány, barokové paláce a neúnavní pouliční umelci. 

piazza navonaBigstock

Medzi najvýznamnejšie pamiatky nielen námestia, ale aj Ríma, patrí barokový kostol Sant'Agnese in Agone (kostol sv. Agnesy) zo 17. storočia. Vo vnútri nájdete bohaté zdobenie, ktoré je tiež barokové, a hrobku sv. Agnesy Rímskej. 

Oproti kostolu stojí Fontana dei Quattro Fiumi, ktorej centrom je egyptský obelisk. Štyri postavy zase zobrazujú štyri významné rieky – Níl, Gangu, Dunaj a La Platu. Fontánu štyroch riek dopĺňajú ďalšie dve. Sú to Fontana del Moro a Fontana del Nettuno. I preto má Piazza Navona prezývku námestie fontán.

 


TIP: Len niekoľko blokov od námestia Piazza Navona sa nachádza Il Convivio Troiani, reštaurácia s 1 Michelinskou hviezdou. 


 

Rímsky Panteón (Pantheon) 

Neďaleko, asi 5 minút chôdze, od námestia Piazza Navona sídli jedna veľmi populárna rímska pamiatka. Je ňou Panteón, ktorý postavili ako chrám zasvätený dvanástim bohom v rokoch 25 až 27 pred naším letopočtom. Dnes je to Basilica di Santa Maria ad Martyres a je katolíckym kostolom, kde sa stále konávajú bohoslužby. 

Panteón púta pozornosť nezvyčajnou konštrukciou. Dominantná je jeho obrovská kupola s dierou na vrchu (oko Panteónu). Zaujme i 16 monolitických stĺpov z červenej a šedej žuly. 

panteonUnsplash/Gabriella Clare Marino

Panteón je miesto posledného odpočinku významných Talianov, vrátane prvých dvoch kráľov zjednoteného Talianska. Je jedinou starovekou rímskou budovou, ktorá ostala prakticky nedotknutá. 

 • Vstup do chrámu je bezplatný a o návštevu býva obrovský záujem. 
 • Panteón je otvorený denne
 • Pre návštevu v sobotu, nedeľu a vo sviatok je nutná rezervácia, ktorú si spravíte na oficiálnej stránke
 • Na stránke nájdete aj aktuálne otváracie hodiny.

 

Fontana di Trevi

Fontána di Trevi, ktorá okupuje námestie Piazza di Trevi, patrí medzi najznámejšie rímske pamiatky. Večné mesto zdobí v súčasnej podobe od konca 18. storočia. Tento barokový klenot nemôžete prehliadnuť. Asi 49 metrov široká a 26 metrov vysoká je aj najväčšou fontánou Ríma.

fontana di treviUnsplash/Raeeda Ibnat Hossain

Pri úžasnej fontáne s mytologickými a alegorickými postavami, prírodnými skalnými útvarmi, striekajúcou vodou a sochou boha Neptúna v strede je vždy plno. Každý sa ňou chce nielen pokochať, ale i do nej vhodiť mincu. Legenda totiž hovorí, že ak do fontány mincu hodíte, zaručene sa do Ríma vrátite.

 

Španielske schody

Jednu z najpopulárnejších pamiatok v Ríme môžeme s úsmevom označiť aj za najviac preplnené schodisko na svete. Čím sú schody medzi Piazza di Spagna a Piazza Trinità dei Monti s rovnomenným kostolom na vrchole také výnimočné? 

Španielske schody tvorí 135 schodov. Je to vraj najširšie a najdlhšie schodisko v Európe. Keď ho zdoláte, ukáže sa vám panoramatický výhľad na večné mesto. Schody sú navyše široké, nepravidelné, zakrivené a s terasami. Hotové umelecké dielo.

spanielske schody v rimeUnsplash/Shai Pal

Mali by ste sa k nim aj tak správať. Sú chránenou rímskou pamiatkou, a ak na nich budete jesť, či piť, dostanete vysokú pokutu. 

 


TIP: Najesť sa radšej choďte do reštaurácie Imàgo. Je to úžasné miesto s vynikajúcim jedlom, hviezdičkou Michelin a nádherným výhľadom. 


 

Villa Borghese

Pamiatky sú bezpochyby tým, čo Rím preslávilo, no v meste nechýba ani kus výnimočnej prírody. Je súčasťou rozľahlého parku Villa Borghese, ktorý nájdete blízko magického námestia Piazza del Popolo, kde stojí najstarší rímsky obelisk a severná brána mesta.

V parku, okolo vily významnej talianskej šľachtickej rodiny, sa rozprestierajú záhrady s rozlohou 80 hektárov. Na obrovskej ploche vyrástlo množstvo sôch, pamätníkov, fontán i diel slávnych umelcov, vytvorených v najrôznejších štýloch. 

zahrady villa borgheseBigstock

Jednou z najkrajších častí parku je jazero. Môžete si pri ňom prenajať loďky a z priezračnej hladiny obdivovať napríklad chrám zasvätený bohovi Aesculapiusovi. V parku si tiež prenajmete bicykle alebo malé (golfové) autíčka. Odvezú vás i k múzeám, ktorých je v areáli niekoľko. Takisto tu sídli Bioparco, najväčšia zoologická záhrada v Taliansku. 

 • Vstup do záhrad Villa Borghese je bezplatný. 
 • Vstúpiť sa dá niekoľkými vchodmi. 
 • Park je otvorený každý deň od úsvitu do súmraku. 
 • Návšteva múzeí, galérie či zoologickej záhrady je spoplatnená. Aktuálne informácie o vstupnom a otváracích hodinách jednotlivých miest a atrakcií nájdete na oficiálnej stránke

 

Castel Sant'Angelo (Anjelský hrad)

Pevnosť, ktorú len ťažko prehliadnete, sa týči na pravom brehu rieky Tiber, len kúsok od Vatikánu. Prechádzka k mohutnej rímskej pamiatke po rovnomennom moste je nezabudnuteľný zážitok. Hoci vás na nej okrem sôch, ktoré most lemujú, budú sprevádzať aj desiatky iných návštevníkov.

Castel Sant'Angelo dal postaviť v 2. storočí nášho letopočtu cisár Hadrián. Stavba mala slúžiť ako mauzóleum, no plány sa rýchlo zmenili. Vyrástla z nej vojenská pevnosť, ktorá počas stredoveku chránila mesto. Neskôr bola rezidenciou pápežov, väzením a múzeom. 

muzeum anjelsky hradUnsplash/Mauricio Artieda

Múzeum je v pevnosti i dnes. Nájdete v ňom niekoľko nádherne zariadených izieb, dokonale zachované fresky z obdobia renesancie či rozsiahlu zbierku zbraní.

 • Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo je otvorené utorok až nedeľu. Aktuálne otváracie hodiny vám odporúčame si pozrieť na stránke
 • Do múzea sa platí vstupné. O návštevu býva veľký záujem najmä cez víkendy a počas prázdnin. Vtedy si radšej rezervujte lístky online
 • V prvú nedeľu v mesiaci je vstup bezplatný. 

 


TIP: Múzeum v pevnosti Castel Sant'Angelo je len jedným z mnohých, ktoré je zadarmo v prvú nedeľu v mesiaci. Funguje to nielen v Ríme, ale po celom Taliansku. 


 

Bazilika svätého Petra 

Vydajte sa od pevnosti Castel Sant'Angelo po ulici Via della Conciliazione a jednoducho vkročíte do iného štátu. Tým štátom, najmenším na svete, je Vatikán. Hneď pri vstupe na centrálne Námestie svätého Petra vás privíta obelisk, ktorý zdobia pápežské erby. 

Viac pozornosti isto pritiahne honosná renesančno-baroková stavba – Bazilika svätého Petra. Významnú, a stále na bohoslužby využívanú rímsku pamiatku, vysvätili v roku 1626. Viacerí významní umelci prispeli k tomu, ako dnes chrám vyzerá. Bol medzi nimi napríklad i Michelangelo. 

bazilika svateho petraUnsplash/Matthias Mullie

Aj zvonku pozoruhodná pamiatka Ríma má vskutku neskutočný interiér. Obdivovať tu môžete pôsobivé umelecké diela vrátane Baldachýnu sv. Petra, ktorý je v chráme pochovaný, Michelangelovu sochu Pietà či sochu sv. Petra na tróne. Veľkolepá je najmä kupola. Na jej vrchol a za úžasným výhľadom vystúpite po úzkom a strmom točitom schodisku. 

 

 • Bazilika svätého Petra je zadarmo. Avšak, táto rímska pamiatka je neskutočne populárna, preto rátajte s dlhším čakaním na vstup. Dôvodom je i bezpečnostná kontrola. 
 • Výstup do kupoly je spoplatnený. 
 • Bazilika je otvorená denne, otváracie hodiny sú sezónne, radíme vám overiť si ich z oficiálneho zdroja.
 • V chráme bývajú aj omše. Konávajú sa niekoľkokrát denne na rôznych miestach. 
 • Pravidlá obliekania sú prísne. Nesmiete mať odhalené ramená a kolená. 

 

Vatikánske múzeá a ich Sixtínska kaplnka

Vatikán je síce rozlohou malý, no bohatstvom, aké ponúka, skutočne veľkolepý. Dôkazom sú aj Vatikánske múzeá. Komplex umeleckých zbierok sídli vo vatikánskych palácoch, ktoré sú roztrúsené v okolí Baziliky sv. Petra. 

Katolícka cirkev a pápežstvo zhromaždili za niekoľko storočí rozsiahle zbierky umenia, archeológie a etnoantropológie. Exponátov, i tých vystavených, sú tu tisícky. Nájdete medzi nimi známe rímske sochy i majstrovské umelecké diela z obdobia renesancie. Obdivovať ich môžete vo viac ako 20 galériách či miestnostiach. 

sixtinska kaplnkaBigstock

Najznámejšia z nich je Sixtínska kaplnka. O jej výzdobu v podobe veľkolepých fresiek sa postaral Michelangelo. Jeho nádherné diela pokrývajú strop a zadnú stenu nad oltárom. Najvýznamnejšia a na celom svete najznámejšia je freska Stvorenie Adama. Michelangelo ju dokončoval 16 dní.

 • Všetky časti komplexu múzeí, vrátane Sixtínskej kaplnky, môžete navštíviť s jednotným lístkom, ktorý odporúčame kúpiť online. Lístky sa kupujú na konkrétnu hodinu. 
 • Vstupné do Vatikánskych múzeí býva bezplatný poslednú nedeľu v mesiaci. Pozor, otvorené je len do 14:00.
 • Múzeá sú otvorené od pondelka do soboty. Aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej stránke