Porto a vinársky región Douro Valley

Porto a vinársky región Douro Valley

Pokiaľ ešte nemáte Porto na svojom zozname cestovateľských prianí, prečítajte si náš blog a prehodnoťte svoje najbližšie cestovateľské ciele.

Porto a vinársky región Douro Valley:

Kolega Marián absolvoval cestu do Porta, ktorá trvala štyri dni. Mal možnosť sa zoznámiť s mestom a jeho najkrajšími pozoruhodnosťami, ale aj širším okolím - vinársky región Douro Valley a tu sú jeho postrehy.

PORTO

Pokiaľ ste už boli v Portugalsku a videli ste Lisabon, ktorý je nádherný, tak šarmantne krásne prístavné mesto na pobreží Atlantiku – Porto, vôbec nezaostáva za svojím slávnejším príbuzným. Pokiaľ ešte nemáte Porto na svojom zozname cestovateľských prianí, určite si ho tam doplňte!

Zaujímavé historické pamiatky, architektonické skvosty a vysoké mosty. Šarmantné uličky Vás prevedú mestom, silu opäť načerpáte v malých kaviarňach a nebudete stíhať fotiť všetky farebné dvere do domov.

 

Moje highlights Porta:

Avenida do Brasil – promenáda pri mori pozdĺž mesta, pokojné prechádzky na čerstvom vzduchu, raj pre bežcov a neďaleko nájdete aj kite surfový spot. Promenádu lemujú miestne reštaurácie s čerstvou ponukou priamo z mora.

Ponte de Dom  Louis I. – most, ktorý spája historické centrum Porta s časťou mesta Gaia. Perfektné miesto odkiaľ môžete obdivovať farebné domy Porta – jednu z pozoruhodností mesta a ulovíte nejednu selfie.

Legendárna knižnica Livraria Lello e Irmao – Kto má rád knihy a zaujíma sa trošku o architektúru, ten nemôže vynechať túto knižnicu, ktorá sa radí medzi najkrajšie na svete. Krásne točité schodisko, ktoré Vás zavedie na vyššie podlažie je vychytávkou tohto obchodu.

A nie je Vám to povedomé? Určite áno, bola to totiž inspirácia pre J.K. Rowlingovú, ktorá určitý čas žila v Porte, a pohyblivé točité schodisko preniesla do svojho diela Harry Potter.

Avenida dos Aliados – srdce mesta a definitívne jedna z top pozorohodností Porta. Alej s obrovským námestím medzi vozovkami je lemovaná úžasnými fasádami, kaviarňami a reštauráciami a na konci sa nachádza nádherná radnica Porta, odkiaľ je výhľad na opačnú stranu mesta Gaia, kde sú sklady s portským vínom.  

Mesto sa dá spoznať aj príjemnými prechádzkami alebo jazdou v historickej električke. A vďaka veľmi výhodným cenám kávy a veľmi chutným tradičným koláčikom  Pasteis de Nata, ktoré ponúkajú hádam všade, nemusíte mať obavy, že nebudete mať, kde dočerpať stratené sily.

 

Môj tip na ubytovanie v Porte

Pestana Palacio do Freixo – luxusný historický hotel s príjemnou atmosférou a krásnym výhľadom, ktorý je zároveň aj historickou pamiatkou leží priamo na rieke Douoro.

Pre fanúšikov vína - Douro Valley

Nádherný vinársky región je vzdialený od Porta cca. 2,5 hodiny jazdy autom. Jediné certifikované miesto DOC, kde sa produkuje originál portské víno. Vinič rastie na vybudovaných kamenných terasách, ktoré dodávajú tejto časti osobitý štýl. Romantická plavba loďou po rieke Douro s riadenou ochutnávkou vína a vynikajúca gastronómia spríjemnia pobyt každému.

 

 

Môj tip na ubytovanie v Douro Valley

Six Senses Douro Valley 5* - ako z rozprávky. Známa hotelová sieť si vybrala pre svoj ďalší šperk bývalú vinársku usadlosť z 19. storočia a ja môžem len oceniť tento výber. Nádherná architektúra, z ktorej urobili fantasticky prepracovaný rezort so zachovaním jeho pôvodného šatu.

Priestranné a luxusne zariadené izby rôznych štandardov, ktoré sa líšia rozlohou a výhľadom. Celý rezort ako aj hotelová sieť je nastavený na politiku trvalej udržateľnosti životného prostredia, čo sa premieta od výberu posteľnej bielizne, kozmetiky na izbách až po výber surovín na prípravu jedál v reštauráciách. K dokonalému zážitku neprispieva len exkluzívna kuchyňa, vonkajšší bazén a spa, ale aj množstvo aktivít, ktoré hotel ponúka (beh, mountain bike, návšteva vinárstiev v okolí, výroba tradičných portugalských kachličiek a pod.)

 

Travel Expert Katarina