Malta - čo vidieť

Malta: Čo vidieť na slnečnom ostrove?

Nejedného návštevníka už uchvátila históriou, pobrežnými scenériami či parádnymi plážami. Ktoré sú tie najlepšie? Poradíme vám, čo musíte vidieť na Malte.

Malta: Čo vidieť na slnečnom ostrove? 

 

Ostrovný štát v Stredomorí, ktorý tvoria ostrovy Malta, Gozo a Comino sme v minulosti navštevovali najmä pre jeho kurzy angličtiny. Netušili sme, že toho, čo vidieť na Malte je naozaj mnoho. Aj vďaka priamym letom z Bratislavy a okolia však ostrovy už vnímame a objavujeme i ako turistickú destináciu. Z tohto hľadiska má skutočne čo ponúknuť. Nejedného návštevníka už uchvátila históriou, pobrežnými scenériami či parádnymi plážami. Ktoré sú tie najlepšie? Poradíme vám, čo musíte vidieť na Malte. 

Metropola Valletta 

 

Najmenšia metropola Európy ukrýva množstvo prekvapení. Isto sa nedá porovnávať s modernými mestami plnými mrakodrapov. Tie, ani „ohyzdné“ moderné budovy, ktoré v starom meste bežne pôsobia ako pes na oko, jej chýbajú. 

 

Za to sa vo Vallette môžete na celé hodiny stratiť v jej medových uliciach, ktoré zdobia farebné balkóny. To že ukrývajú skutočne pôsobivú barokovú architektúru a poklady z minulosti si všimli aj v UNESCO. A tak sa centrum Valletty nachádza na prestížnom Zozname a medzi super miestami, čo vidieť na Malte. Zaraďujeme doň aj nenápadnú Katedrálu svätého Jána, ktorá ohúri maľbami Caravaggia vo vnútri, či Horné záhrady Barrakka. 

 

Zdroj/Unsplash/Alexander Serzhantov

 

Verejné záhrady situované v najvyššom bode mestských hradieb patria k jednému z top miest, čo môžete vidieť na Malte. Je to najmä vďaka ich histórii a nádhernému panoramatickému výhľadu.

Trojmestie

 

Zo záhrad v metropole sa ukážu ďalšie mohutné múry. Časť Valletty, ani jej odraz na vode, to nie je. Je to ďalšie z miest, čo musíte vidieť na Malte. Na troch výbežkoch v diaľke vyrástli tri iné, rovnako slávne mestá – Birgu (Vittoriosa), Senglea (Invicta alebo Isla) a Cospicua (Bormla alebo Cottonera). Áno, aby to turista mal „ľahšie“, mestá na Malte majú aj dve či tri mená. 

 

Základný stavebný kameň Trojmestia položili ešte Feničania, no za to ako vyzerá dnes vďačíme rytierom sv. Jána. Postavili pevnosť St. Angelo a pridali k nej opevnenia a nespočetné množstvo budov vrátane kostolov, skladov a palácov. 

 

Zdroj/Unsplash/Neil Farrugia

 

V Trojmestí ale nemusíte obchádzať konkrétne pamiatky. Najlepšie je bezcieľne sa prechádzať uličkami a strácať sa v nich. Vybrať sa za tým, čo v tom momente upúta pozornosť. Na každom kroku narazíte na kostol, palác či zašité a milé námestíčko. 

 

V úzkych uličkách objavíte aj reštaurácie a vinárne s chutným lokálnym jedlom a lahodným vínom. Za každým rohom je parádny výhľad, ktorý je z každého miesta, uhla a výšky iný, krajší a unikátnejší. 

Marsaxlokk

 

Miesto s nevysloviteľným menom na juhu ostrova je jedným z tých, čo musíte na Malte vidieť. Je najkrajšou, najfarebnejšou a najfotogenickejšou obcou. Klasiku, drevené a farebné okenice a trámy, tu tromfe čarovný prístav. Najmä keď slnko zvýrazní sýte farby jeho drevených lodí Luzu, ktoré zdobia do očí bijúce oči, ktorých úlohou je chrániť rybárov a lode pred zlými duchmi. Hojdajú sa jedna vedľa druhej pri nekonečnom pobreží.

 

Zdroj/Unsplash/CALIN STAN

 

Popri nich vedie promenáda, ktorá je najživšou časťou mesta. Zdá sa, že jej trvalou súčasťou sú stánky. Vo všedný deň predávajú sladkosti, suveníry, čipkované dečky a podobné haraburdie. Najväčší nedeľný trh patrí aj rybám, za ktorými sem chodia domáci, ale i turisti a neturisti z celého ostrova. 

 

Obrovská zátoka je rajom rybárov. Tí denne veľmi skoro vyrážajú na more, a keď príde prvý výletný autobus, už rozmotávajú siete, upratujú a oddychujú. Ich úlovok sa chystá na taniere v reštauráciách. Preto sa v Marsaxlokku oplatí ostať na obed a ochutnať čerstvú rybu či morské plody. 

Mdina

 

V srdci ostrova, asi pol hodinu jazdy od metropoly súčasnej, sedí na kopci metropola bývalá. Nemá nič spoločné s rytiermi rádu sv. Jána, ktorí prišli na Maltu v 16. storočí, a vybudovali mnoho z toho, čo musíte vidieť na Malte. Mdina sa zrodila oveľa skôr vďaka Feničanom. Za nedobytné opevnenie, ktorým ju obohnali Normani, nemôže doprava. Preto Mdine hovoria aj tiché mesto. Stačí za ne vstúpiť a ocitnete sa v dobách dávno minulých.

 

Zdroj/Unsplash/Karl Paul Baldacchino

 

Mdina zaberá malinkú plochu, preto je husto zastavaná. Jej uličky pripomenú labyrint, kde sa dá ukážkovo stratiť. A ešte vás pritom budú po oboch stranách „stláčať“ múry. Sem-tam sú ulice také úzke, že v nich ani nerozpažíte. 

 

Aspoň si do detailov prezriete dvere s ozdobenými kľučkami a okenné rámy, ktoré vynikajú na pieskovcových múroch. Farebných balkónov je menej, no i tak je stredoveko-barokové mesto, jedno z najkrajších, čo môžete vidieť na Malte, zlatá baňa pre fotografov. Na každom rohu narazíte na poklad v podobe kostolov, aristokratických palácov či výhľadov z hradieb opevneného mesta, aj z mosta za mestom. 

Chrámy Mnajdra

 

Medzi tým, čo vidieť na Malte hrajú prím historické lokality. Patria k nim i rúškom tajomstva zahalené megalitické chrámy. Postavili ich neolitickí obyvatelia a dožili sa úcty hodných viac ako 5000 rokov. 

 

Zdroj/Bigstock

 

Skutoční milovníci vykopávok isto poznajú mená ako Texien a Ħaġar Qim, no za pohľad stoja i chrámy Mnajdra. Ležia blízko dediny Qrendi pri južnom pobreží Malty. Každého dostanú vskutku jedinečnou polohou s parádnym výhľadom na mohutné strmé útesy a modré more s ostrovčekom Filfla. 

 

Zaujme i samotný chrámový komplex, ktorý sa skladá z troch štruktúr z rôznych pravekých období. Nájdete na nich rytiny, vynikajúci príklad pravekých graffiti. Spolu s ďalšími neolitickými lokalitami na ostrove sú tiež zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. 

Blue Grotto

 

Čo vidieť na Malte, ak vás viac ako dejiny zaujíma príroda? Predsa Blue Grotto. Malta nie je krajina, ktorá by mala zelenú a sviežu prírodu či husté lesy. Vynahrádza to ale kúzelne drsným pobrežím, na ktorom voda vyformovala jaskyne a rôzne skalné útvary. Takým je aj Blue Grotto na juhozápadnom pobreží, pri dedinke Wied iż-Żurrieq. 

Zdroj/Bigstock 

 

Unikátom je pre svoju úžasnú, jasne modrú vodu. Taký odtieň má vďaka slnečnému svetlu, ktoré naň dopadá z jaskyne. Blue Grotto vyzerá parádne z vyhliadkového bodu vysoko nad ním. Ešte krajšie ale je, ak sa nemu priplavíte loďkou, a pohľad na 50 odtieňov modrej si užijete z blízka. 

Pláže 

 

Malta je síce slnečná destinácia, no jej pláže sa často medzi top miestami na kúpanie v Európe nenachádzajú. Dôvodom môže byť aj už spomenuté dramatické pobrežie. Na mnohých miestach si preto do vody skočíte zo skalnatých, morom vytvarovaných výbežkov. Medzi to najkrajšie, čo môžete vidieť na Malte, a kúzelné prírodné kúpaliská patrí St. Peter’s Pool na juhovýchodnom pobreží. Zaplávate si tu v chránenej lagúne a potom sa môžete vyhrievať na okolitých skalách. 

Zdroj/Unsplash/Mike Nahlii

 

Súostroviu však nechýbajú ani piesočnaté pláže. Tým, čo by ste mali na Malte vidieť, alebo skôr zažiť, je ten najjemnejší oranžovo-zlatý piesok pláže Golden Bay na severozápadnom pobreží. Obľúbená je aj najväčšia piesočná pláž na Malte – Mellieħa Bay, ktorá pritiahne pestrou ponukou vodných športov. 

 

Medzi klenoty, hoci dávno nie skryté, patrí aj malá zátoka s relatívne plytkou, azúrovo sfarbenou vodou, ktorá sa nachádza na západnom pobreží ostrova Comino. Nebude vám trvať dlho, kým si uvedomíte, že je to jedno z najkrajších miest, čo môžete vidieť na Malte.