Madeira ostrov večnej jari v Atlantiku

Madeira ostrov večnej jari v Atlantiku

Madeira ostrov večnej jari v Atlantiku

Madeira – ostrov večnej jari

Hornatý zelený ostrov v Atlantickom oceáne patriaci Portugalsku. Raj pre milovníkov pešej turistiky a objaviteľov. Už len samotný prílet je zážitkom. Pristávaciu dráhu obklopujú z jednej strany strmé skaly a z druhej rozbúrený oceán. Hneď získate prehľad, čo ostrov ponúka - bohatú vegetáciu, pestrofarebné kvety, tmavú sopečnú zem, modré vlny, ktoré sa trieštia o pobrežie. Dôkazom je staré mesto Funchal – živé a prekrásne s dych vyrážajúcimi panorámami.

Pešia turistika na Madeire je zážitkom samým o sebe: pozdĺž malebných levád, pobrežie ktoré po stáročia obmýva more, nádherná príroda a jedinečné vavrínové lesy. Pre aktívnych športovcoch  je možné odporúčať zaujímavú túru na dva vrcholy 1818m vysoký Pico Ariero a 1862m vysoký Pico Ruivo, kde sa Vám Madeira ukáže z úplnej inej strany.

Podnebie a najlepší čas na cestu

Hoci je zaradená do subtropického pásma, pripomína podnebie Madeiry skôr jar ako ju poznáme v Európe – s väčším počtom slnečných dní. Najstabilnejšie je počasie počas leta, preto sa všeobecne odporúča pobyt od apríla do októbra. Nakoľko v lete tu nie je tak horúco, je ostrov aj počas leta sýto zelený a je priam ako stvorený pre aktívnu dovolenku spojenú s prechádzkami, túrami aj bicyklovými túrami. V teplejších letných mesiacoch je kúpeľ v mori osviežujúci a chladivý.

Gastronómia

Vyskúšajte typický miestny nápoj „Poncha“ – šťava z maracuje, med a biely rum – ideálnym miestom je napr. bar v prístave Camara de Lobos.

Náš tip:

Festival kvetov na ostrove Madeira

Festival kvetov robí ostrovu Madeira skutočnú česť. Každoročne sa koná druhý víkend po Veľkej noci.

Hlavné mesto Funchal sa rozžiari farbami domácich kvetov. Jeden z highlightov celého festivalu je ceremónia „ Múr nádeje“. V tento deň deti ozdobia mesto celosvetovým symbolom mieru, na námesti Praca do Minicípo postavia obrovský múr z kvetov. Na nasledujúci deň sa koná kvetinové korzo, kedy cez mesto prechádzajú vyzdobené vozy a domáci k tomu tancujú v úžasných kostýmoch.

Popri festivale kvetov sa na ostrove koná mnoho sprievodných podujatí ako napríklad krásne výstavy kvetov, koncerty, tance a mnohé iné.

 

Travel Expert Katarina