Kostarika: dovolenka v štýle pura vida

Kostarika očami nášho kolegu - 1. časť.

Aké je najlepšie dopravné spojenie do Kostariky? Kedy je v Kostarike sezóna?

Náš kolega Maroš v Kostarike strávil niekoľko týždňov a na tomto mieste vám prinášame opis jeho zážitkov z Kostariky. Druhú časť tohto príspevku si môžete prečítať tu.  

Všetko v Kostarike je Pura Vida - pozdrav, ďakujem, ako sa máš, je to univerzálne spojenie ... v preklade znamená Pure Life alebo čistý život. Týmto heslom sa v Kostarike riadia. Na tejto krajine mi je veľmi sympatická ich pohoda, úsmev, súdržnosť. A musím povedať, že sa ku mne s postupom času ľudia s ktorými som pracoval, začali správať ako ku členovi rodiny. 

Do Kostariky som letel z Amsterdamu spoločnosťou KLM, ktorá lieta do San Jose aj do Liberia v provincii Guanacaste, čo je najbližšie letisko k prímorským oblastiam. 

Dovolenka v Kostarike let z Amsterdamu s KLM

Sezóna v Kostarike je od novembra do apríla. Apríl je vrchol sezóny. Máj-júl je stále ok, s rizikom že môže občas spŕchnuť. August-október je najdaždivejšie obdobie a v tomto období sa neodporúča do Kostariky cestovať. Kostarika je veľmi pestrá a má rozličné druhy podnebia. 

Cestovanie po Kostarike

Prenájom auta sa dá v pohode vybaviť. Odporúčam overeného prenajímateľa a dobre preštudovať zmluvu o prenájme. Ja som využil spoločnosť National a nemal som absolútne žiadny problém. Najlepšie je zadovážiť si lokálnu sim kartu, aby ste mali počas cestovania k dispozícii internet. Appka Waze tam funguje úplne super, bez problémov. Sem tam sa vám môže stať že „zmizne“ cesta. To vám iba oznámia že „you have to cross the river“. Je lepšie mať prenajaté nejaké SUV. Cesty sú v dosť biednom stave. Po tejto skúsenosti už nebudem nikdy nadávať na tie slovenské :) Ak ste v rezortoch, nemáte veľa možností kam ísť v okolí. Ideálne je prenajať si auto aby ste sa niekam dostali. 

Platiť sa dá v dolároch. Lokálna mena je Colones – kurz cca. 560 Colones za 1 USD. Kostarika nie je lacná destinácia – najmä na nákupy, potraviny, reštaurácie a podobne... v klasickej plážovej reštaurácii mimo hotela za jedlo zaplatíte min 25-35 USD. 

V tzv. centrálnom údolí, kde sa nachádza hlavné mesto San Jose, je teplota cca. 18-25°C, čo je ideálna teplota na návštevu mesta alebo na výlety. Tu v central valley sa združuje celý business, univerzity, továrne a podobne. San Jose mi neprišlo ako metropola, kde by bolo 3 dni čo pozerať, je to podľa mňa jednoduchšie mesto. Tak na 2 dni si tam však jeden vie nájsť program.

Výber hotelov v San Jose nie je široký. Najlepší, ktorý som videl je Crowne Plaza San Jose Corobici. Je kompletne zrekonštruovaný, izby sú pekné a čisté, jedlo bolo výborné. Hotel má vonkajší bazán a fitko. Teda všetko čo človek potrebuje.

Ako highlight v San Jose považujem večeru v reštaurácii Ram Luna Mirador – ide sa cca. 40 min z mesta hore na vrchol (1800 m.n.m). Je to veľmi príjemná lokálna reštaurácia, s neskutočným výhľadom na celé San Jose. K tomu lokálne tance, živá hudba. Reštauráciu vlastní jeden pán s rodinou už 53 rokov a boli k nám veľmi príjemní a úslužní.

V okolí San Jose odporúčam navštíviť sopku Irazu - najvyššiu v Kostarike. Nachádza sa len 50 min od San Jose a je to krásne miesto! 

Pokračovanie zážitkov z Kostariky nájdete v 2. časti blogu.