Kedy ísť na Zanzibar?

Kedy ísť na Zanzibar?

Oplatí sa ísť na Zanzibar aj mimo sezóny? Ako riešiť odliv a ako vyzerá obdobie dažďov? Čítajte ďalej a dozviete sa odpovede na všetky tieto otázky a ďalšie užitočné rady a tipy na cestu.

 

Kedy je najlepšie ísť na Zanzibar?

Tropické podnebie Zanzibaru zaručuje stabilné teploty počas celého roka. No hoci je ostrov celoročnou destináciou, treba vedieť, že sa tu striedajú obdobia dažďov a sucha.

Január a február zahŕňajú krátke obdobie sucha a sú zároveň najteplejšími mesiacmi roka. V tejto časti roka Zanzibar navštevujú najmä dovolenkári z Európy, ktorí túžia uniknúť z chladnej zimy do horúcej exotiky

V marci sa počasie začína meniť, a približne od polovice mesiaca sa začínajú častejšie objavovať prehánky. Výraznejšia je aj vlhkosť.

Apríl a máj obdobím dlhých dažďov. Dážď je vtedy výdatný a môže trvať aj po celý deň. V tomto čase je návštevnosť ostrova najnižšia a väčšia časť hotelov zvykne byť zatvorená kvôli pravidelnej rekonštrukcii a údržbe. 

Júnseptember sú obdobím dlhého sucha a optimálnymi mesiacmi na návštevu ostrova. Zanzibar je v tomto období navyše menej preplnený ako počas januára a februára.

Obdobie od októbra do decembra sa vyznačuje krátkymi dažďami, ktoré sa ostrovom rýchlo preženú a ustanú. Tropický lejak je zvyčajne popoludní a po ňom opäť nasleduje krásne počasie.


A kedy ísť na Zanzibar? Odporúčame niekedy v období od júna do februára (november a december sú o čosi menej vhodné). Vrchol sezóny je január a február, keď je priemerná teplota na Zanzibare približne 33°C.


More na Zanzibare

Ak si potrpíte na teplé more, potom pre vás budú ideálnymi mesiacmi december až marec, kedy môže teplota vody dosiahnuť až 30°C.

Pre potápačov a šnorchlistov sú vyslovene vhodné mesiace január a február, kedy sú dni horúce a slnečné a more je najčistejšie.

Zdroj: Bigstock.com

Od júna do septembra – počas najchladnejších a najsuchších mesiacov, teplota vody klesá na približne 26°C. To je stále pomerne príjemná teplota na kúpanie, hoci niektorých teplomilnejších dovolenkárov môže od kúpania odrádzať.

V apríli a máji – počas obdobia dažďov zase môžu byť obmedzené niektoré vodne aktivity, ako je šnorchlovanie či potápanie.

Hotely na Zanzibare

Ubytovanie na Zanzibare zoženiete aj pod 20 eur/noc za bungalov, ale musíte počítať s tým, že nízka cena sa na niečom odrazí – či už je to zlý servis, poloha alebo nevábne vyzerajúca izba.

Príjemný štandard sa začína od sumy 40 eur za noc pre dve osoby. No ak si chcete naozaj vyhodiť z kopýtka, odporúčame aspoň na pár dní vyskúšať izbu v luxusnom 5* rezorte v hodnote okolo 200-250 eur za noc.

Kvalita služieb v takomto ubytovaní je naozaj prvotriedna a v porovnaní s inými exotickými destináciami, ako je napríklad Maurícius, sú ceny pre našinca stále znesiteľné.

Ako vyzerá obdobie dažďov na Zanzibare? 

V období dažďov je to s počasím na Zanzibare hop alebo trop. V apríli a máji je táto destinácia síce výrazne lacnejšia, zároveň ale riskujete, že vám bude väčšinu dovolenky pršať a to niektoré dni prakticky nonstop.

Zdroj: Bigstock.com

Keď už Zanzibar v období dažďov navštíviť, potom sú vhodnejšie mesiace od októbra až do decembra, kedy je veľmi malá pravdepodobnosť celodenných dažďov a prší skôr len nárazovo a to väčšinou popoludní.

Napriek dažďu je tu ale stále príjemne teplo a mnohé aktivity, ako návšteva fariem s korením sa dajú podniknúť aj v daždi. Dobrodružnejším typom, ktorí namiesto opaľovania chcú skôr spoznávať krásy ostrova, to teda až tak vadiť nemusí a zároveň vedia využiť nižšie ceny ubytovaní a leteniek.

Odliv na Zanzibare 

Zanzibar je známy aj výrazným odlivom, ktorý niektorých turistov od návštevy tohto ostrova odrádza.

Odliv je výrazný najmä vo východnej časti ostrova. V praxi to môže vyzerať aj tak, že okraj mora sa posunie pokojne aj o kilometer. 

Zdroj: Bigstock.com

Riešiť sa to dá tak, že si na čas odlivu naplánujete iné aktivity, alebo odliv využijete na zaujímavú prechádzku, počas ktorej môžete skúmať morskú hladinu. Domáci obyvatelia v tomto čase zbierajú z morského dna riasy, ktoré sa využívajú v kozmetickom priemysle.

Ak máte pocit, že by vám odliv prekážal, potom je ideálne vybrať si pláže Nungwi a Kendwa na severe ostrova, kde je tento jav minimálny. 

Zaujímavosti a praktické tipy, ktoré sa vám na Zanzibare hodia

  1. Okrem reštaurácií a obchodov s pevnými cenovkami, vám domáci všade ponúknu premrštenú cenu a očakávajú, že budete zjednávať. Dobrá cena je väčšinou polovičná oproti tej, ktorú vám obchodník ponúkol ako prvú.
  2. Hoci sa vám teplota okolo 30°C nemusí zdať vysoká, faktom je, že vďaka polohe ostrova pri rovníku je slnko ďaleko silnejšie, ako to, na ktoré sme zvyknutí doma. Nezabudnite na opaľovací krém s vysokým faktorom a minimálne na začiatku pobytu sa radšej natrite poriadne hrubou vrstvou.
  3. Zanzibar je moslimská oblasť. Mimo turistickej pláže sa preto obliekajte slušne – vhodné je mať zahalené kolená a ramená. Okrem toho všade platí prísny zákaz kúpania sa hore bez.
  4. S ohľadom na náboženstvo je takisto zakázané konzumovať alkohol na verejných priestranstvách.
  5. Vodu z vodovodu používajte maximálne na umývanie zubov. Na pitie si kupujte radšej balenú vodu.
  6. Odporúčame mať pri sebe dostatok hotovosti. Bankomatov a možností platiť kartou je tu pomerne málo.
  7. Na Zanzibare sú elektrické zásuvky a zástrčky typu D alebo G. Budete preto potrebovať adaptér.