Dovolenka na Kose

Kos - ostrov neďaleko hraníc s Tureckom, ostrov dýchajúci históriou.

Ostrov, na ktorom pôsobil Hippokrates – otec myšlienky lekárskeho tajomstva, ostrov ležiaci v blízkosti niekdajšieho prístavného mesta Halikarnas. Prinášame Vám tipy na potulky ostrovom Kos z pera našej kolegyne Juliany, ktorá na Kose strávila týždeň dovolenky.  

Kos je obľúbený grécky ostrov, z ktorého je len na skok do Turecka. Aj keď Kos patrí medzi väčšie grécke ostrovy, stále je dosť malý na to, aby sa dal preskúmať celý za pár dní. Určite Vám ostane čas aj na leňošenie na pláži. Kos je 55 km dlhý a 2 až 10 km široký. Na prepravu po ostrove je najjednoduchšie požičať si auto, štvorkolku alebo scooter. Ostrov je pomerne rovinatý, preto pre nadšencov cyklistiky je aj bicykel pomerne dobrou voľbou. Napriek tomu, že maximálna povolená rýchlosť na ostrove je 60 km/h, treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou. Gréci sú pomerne chaotickí šoféri, podobne ako to možno poznáte z iných dovolenkových destinácií v Stredozemí. Kos sa rozprestiera v blízkosti Turecka, trajektom sa dajú pomerne rýchlo navštíviť aj turecké mestá Bodrum a Datca.

Hlavné mesto Kos

Hlavné mesto nesie rovnaký názov ako celý ostrov. Na pomerne malej ploche je možné navštíviť viacero pamiatok, resp. ruín z antického obdobia. Mnoho pamiatok pochádza z obdobia nadvlády Ríma a preto majú tradičný rímsky nádych. Medzi najvýraznejšie pamiatky z rímskeho obdobia patria staroveké centrum Agora, Casa Romana, ruiny Afroditinej svätyne a Odeon.

 

Dovolenka Kos Agora

- Agora - 

 

Najčarovnejšou časťou centra je námestie, uprostred ktorého je obrovský platan. Podľa domácich, pod týmto platanom prednášal Hippokrates - otec modernej medicíny, svojim študentom. Na tomto námestí môžete obdivovať aj mešitu a turecké kúpele.

 

Kos Hippokratov strom

- Hippokratov strom - 

 

Neďaleko námestia sa nachádza zrúcanina hradu Nerantzia. Ide o pevnosť postavenú rádom Templárov v 14. storočí a je to najzachovalejšia pevnosť na ostrove.

 

Kos hrad Nerantzia

- Hrad Nerantzia - 

 

Staré mesto pôsobí ako zhluk úzkych uličiek tiahnucich sa od prístavu, ktoré sú plné malých obchodíkov so suvenírmi, klenotníctiev, obchodov s kožou, kaviarní a typických taverien. Medzi malebnými uličkami kde-tu natrafíte na odkryté širšie plochy so spomínanými antickými pamiatkami.

Neďaleko hlavného mesta odporúčam navštíviť zrúcaninu Asklepion. Kedysi škola a zároveň nemocnica, kde pôsobil Hippokrates, považovaný za otca modernej medicíny. Je to jedno z miest, na ktoré sú obyvatelia Kosu obzvlášť hrdí a je to pre nich miesto, ktoré stojí za to navštíviť. 

 

Kos Asklepion

- Asklepion -

Pláže

Na Kose si vyberiete z viacerých krásnych pláži. Medzi najnavštevovanejšie patria pláže Mastichari, Tigaki, Kardamena, Agios Stefanos, Kefalos či Lambi. Veľkou raritou ostrova je pláž Therme, kde vyvierajú termálne pramene a vlievajú sa priamo do mora. Na kamienkovej pláži je zo skál vytvorené jazierko, v ktorom voda dosahuje teplotu približne 37 stupňov. Pláž Therme je na západnej strane ostrova, podobne ako hlavné mesto. Stačí si urobiť jednodňový výlet po trase Askleption – Kos – Therme. Neďaleko pláže Tigaki nájdete plytké slané jazero, ktoré je síce počas leta takmer vyschnuté, ale v zime sa naplní a zdržiavajú sa tu plameniaky.

 

Kos Agios Stefanos

- Agios Stefanos - 

 

 

Zia

Pre mňa osobne najkrajšie miesto na Kose bola tradičná dedinka Zia, ktorá sa nachádza v horách neďaleko najvyššieho vrcholu ostrova. Je to útulná malá dedinka v kopcoch, s úzkymi uličkami a množstvom útulných kaviarní, taverien a obchodíkov so suvenírmi. Samozrejme nechýba úžasný výhľad na veľkú časť ostrova.

 

- Kaviarnička v dedinke Zia - 

Kos výhľad zo Zia

- Výhľad z dedinky Zia - 

 

Antimachia

Ďalší z nádherných výhľadov sa mi naskytol z hradu Antimachia. Ide o zrúcaninu hradu v západnej časti ostrova, v pomerne hornatom teréne a určite stojí za to sa tam pozrieť.

Kos výhľad z hradu Antimachia

- Výhľad z hradu Antimachia - 

Neďaleko hradu sa nachádza aj menšie mestečko. Zaujímavosťou je veterný mlyn, ktorý slúži ako múzeum. Dozviete sa tu čo to o histórii veterných mlynov a o tom ako fungujú, máte možnosť si pozrieť mlyn z vnútra a vidieť na vlastné oči ako sa v takomto mlyne melie múka.

Antimachia veterný mlyn

- Antimachia veterný mlyn - 

PONUKA DOVOLENKY NA KOSE