Dovolenka Egypt a potápanie pre začiatočníkov

Potápanie v Egypte: Ako a kde si ho užijete najviac?

Dovolenku v Egypte si každý z nás predstavuje inak. Pre niekoho k nej neodmysliteľne patrí vylihovanie pri mori. Iní si zase nevedia predstaviť, že sa budú týždeň len opaľovať. Dajú všetko za to, aby si pozreli pyramídy, plavili sa po Níle alebo zažili niečo nové, dobrodružné a dych vyrážajúce. Ak patríte medzi nich, určite musíte vyskúšať potápanie v Egypte.

Potápanie Egypt – kde sa naozaj oplatí?

Červené more, ktoré z jednej časti obmýva túto africkú krajinu a jej krásne pláže, je rajom pre potápačov. Potápanie v Egypte a jeho lokality patria k najlepším na svete. Priezračné a čisté more s parádnym podmorským životom uchváti každého.

More je plné vrakov lodí, kde našli domov menšie i obrovské ryby či iné morské živočíchy. Pri potápaní v Egypte nie je problém naraziť na delfíny, žraloky, raje aj korytnačky. Stačí sa ponoriť a objavíte neuveriteľne pestrofarebný svet. Pokojné vody a mnoho plytších lokalít tiež znamenajú, že potápanie v Egypte je ideálne aj pre tých, ktorí s ním len začínajú. 

Obľúbené miesta, kde si vyskúšate potápanie z rezortu (z pláže), aj z lode, sú Akabský záliv, južný výbežok Sinajského polostrova, stále populárnejšie letovisko Marsa Alam a pobrežie Hurghady

dovolenka Egypt

Ako si vybrať potápačské centrum v Egypte?

Pre ktorúkoľvek lokalitu sa rozhodnete, všade nájdete množstvo potápačských centier, ktoré vám ponúknu základný kurz potápania alebo skúšobné ponory pod vedením kvalifikovaných inštruktorov.

Výber centra by ste nemali podceňovať, potápanie v Egypte, a tiež inde vo svete, je krásne ale náročné aj rizikové. Aby ste sa pod vodou cítili bezpečne, potrebujete spoľahlivé vybavenie a inštruktora. Dôležité je rozumieť inštrukciám, preto si vyberte centrum kde hovoria jazykmi, ktorým poriadne rozumiete.

Z vlastných skúseností vieme, že napríklad v Hurghade sa nachádza aj veľa inštruktorov zo Slovenska. O potápanie v Egypte tak neprídete, i keď neviete po anglicky. Okrem jazyka sa ale pri výbere potápačského centra sústreďte aj na jeho hodnotenie.

Dôležité je, aby malo platné osvedčenia a vybavenia bez chyby. Ako začiatočník to nebudete vedieť jednoducho posúdiť, no veľa napovie i to, ako sa oň starajú. Nie je najlepším znamením, ak sú výstroj či priestory centra viditeľne zanedbané. 

Potápanie: Egypt - Ako vyzerá deň potápača začiatočníka?

Váš deň pod vodou bude závisieť od toho, či sa rozhodnete potápanie v Egypte len vyskúšať v rámci skúšobného ponoru alebo si rovno spravíte základný kurz. 

V prípade, že si vyberiete skúšobný ponor, čaká vás na úvod teoretická príprava. Inštruktor vám ukáže vybavenie a prácu s ním. Vysvetlí vám signály, ktoré budete pod vodou, kde nemôžete rozprávať, používať. Za teóriou väčšinou nasleduje krátky výcvik v bazéne. Počas neho si vyskúšate využitie výstroja v praxi či techniky vyrovnávania tlaku v ušiach.

A potom už hurá do mora. Ako začiatočníkovi bez certifikátu vám povolia ponoriť sa maximálne do hĺbky 12 metrov. Skutočná hĺbka, do ktorej vás inštruktor zoberie, ale závisí od toho, ako budete ponor znášať, a ako komfortne sa budete vo vode cítiť a pohybovať. 

Nemusíte sa ale obávať, že by ste si to neužili, pri potápaní v Egypte je aj bližšie pri hladine čo obdivovať. Chvíle si môžete i zdokumentovať či už vlastným fotoaparátom alebo za poplatok získať fotky a videá od potápačského centra. 

last minute Egypt

Aby ste mali na potápanie v Egypte čo najlepšie spomienky, vyskúšajte si ho len, ak ste 100% fit. Je dosť nepríjemné až bolestivé a nebezpečné, ak idete pod vodu napríklad prechladnutý. Tak isto je dôležité si zážitok správne načasovať. Minimálne 12 hodín po ponore by ste totiž nemali letieť.