Dovolenka Chorvátsko – výlet po stopách socialistického Záhrebu

Dovolenka Chorvátsko – výlet po stopách socialistického Záhrebu

Láka vás aj tento rok dovolenka Chorvátsko, no nechcete iba ležať na pláži? Teraz sa môžete vybrať po stopách histórie v hlavnom meste Chorvátska - v Záhrebe. Objavte čaro éry komunizmu najmä prostredníctvom architektúry, ktorá sa tu nachádza....

Dovolenka Chorvátsko trocha inak, ako ju poznáte

Dovolenka Chorvátsko

Hoci letná dovolenka (a predovšetkým dovolenka Chorvátsko) sa väčšinou spája s relaxom na pláži a kúpaním sa v mori, tie dobrodružnejšie povahy ju určite radi spoja aj so spoznávaním krajiny, jej kultúry, histórie či architektúry.

Nuž a predovšetkým pre tých, ktorých zaujíma história a architektúra z nie tak dávnej éry, z čias komunizmu, má chorvátske mesto Záhreb prichystaných zopár prekvapení. Pre všetkých milovníkov histórie, fotografov, ale i pre tých, ktorí si s dávkou nostalgie radi zaspomínajú či iba hľadajú tip na zaujímavý výlet počas svojej dovolenky v Chorvátsku, tu máme malú prechádzku socialistickým Záhrebom...

Nie príliš obľúbená rieka Sáva

dovolenka Chorvátsko

Začiatok našej prechádzky začne pri rieke Sáva, ktorá preteká Záhrebom. To, že Sáva nie je so Záhrebom neoddeliteľne spätá, ako napr. Dunaj s Bratislavou, Vltava s Prahou alebo Temža s Londýnom, nie je náhoda.

Jedným dôvodom je to, že Sáva nepreteká centrom mesta, ale oveľa dôležitejším dôvodom je to, že ani samotný Záhrebčania svoju rieku príliš nemajú v láske a to hlavne preto, že v priebehu 50. a 60. rokov tu začala silná komunistická výstavba a tak na oboch brehoch rieky môžete ešte aj dnes pozorovať typické znaky socialistickej architektúry.

Najvýraznejším prvkom bývalej éry tu je zrejme socha Majora Većeslava Holjevaca – popredného predstaviteľa komunistickej strany v bývalej Juhoslávii.

Zašlý lesk a sláva

Popri Sáve si môžete spraviť peknú prechádzku (je to veľmi obľúbená trasa najmä pre bežcov a bicyklistov), počas ktorej môžete sledovať typické socialistické prvky, hlavne teda rôzne skulptúry. Po tejto trase sa takisto dostanete aj do oblasti nazývanej Cvjetno, ktorá je charakteristická svojimi najkrajšími a skutočne zaujímavými vilami vystavanými v období 60. rokov pre popredných funkcionárov komunistickej strany.

Typická Kockica

Ak si po ceste všimnete veľkú sklenenú budovu v tvare kocky, pravdepodobne ste narazili na Kockicu – ďalšiu stavbu typickú pre obdobie komunizmu. Budova s čistými líniami, ktorá je vystavaná najmä pre svoju funkčnosť a nie pre estetický dojem. Viete si predstaviť charakteristickejšiu známku socialistickej architektúry?

Smutné konce komunistických tovární

Nuž a posledná zastávka, ktorú by ste nemali minúť pri prechádzke socialistickom Záhrebom, je jedna z najväčších fabrík z čias bývalej Juhoslávie – Pogon Jedinstvo. V socialistickom Chorvátsku spĺňala úlohu výroby zariadení pre rôzne priemyselné odvetvia, ako napr. potravinárstvo či farmaceutika. Ak hľadáte dokonalý príklad toho, aké smutné konce čakali továrne po páde komunizmu kvôli privatizácii, tu jeden nájdete...

Ak sa teda vyberiete do Záhrebu, prejdete sa popri Sáve, aj takto netradične môže vyzerať vaša dovolenka Chorvátsko. Užite si jeden deň spoznávania nie tak dávnej histórie na vlastnej koži...