Cyprus - pláže

Cyprus skvelé pláže, kde ich môžete stráviť. Kde nájdete tie najúžasnejšie?

Nikki Beach, Blue Lagoon alebo Konnos. Pláže na Cypre sú ako v Karibiku. Vybrali sme pre vás tie najkrajšie.

Cyprus: Pláže tu patria k najkrajším na svete. Ktoré z nich to sú? 

Cyprus patrí k najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. V posledných rokoch sa stáva čoraz obľúbenejšou dovolenkovou destináciou Slovákov. Ostrov je populárny z mnohých dôvodov. Má veľmi bohatú históriu, fantastickú kuchyňu a veľmi pohostinných obyvateľov. K tomu je to miesto s viac ako 300 slnečnými dňami a príjemným počasím až do októbra. Ešteže má Cyprus skvelé pláže, kde ich môžete stráviť. Kde nájdete tie najúžasnejšie? 

 

Má Cyprus krajšie pláže na juhu alebo na severe? 

Predtým, než sa sem vyberiete na dovolenku na Cpyrus, asi by ste mali vedieť, že Cyprus je rozdelený ostrov. Na juhu leží Cyperská republika, ktorú uznáva celý svet a je súčasťou Európskej únie. Sever doslova okupuje Severocyperská turecká republika a uznáva ju len Turecko. 

Vzťahy medzi oboma „republikami“ sú teraz v takom bode, že medzi nimi môžu občania aj turisti voľne cestovať cez niekoľko hraničných priechodov. Takže ak dovolenkujete napríklad v Pafose či v letovisku Ayia Napa, môžete skočiť do auta a vyraziť za kúpaním i na sever. 

Aké má Cyprus pláže na tejto strane ostrova? Turizmus sa síce rozvíja aj tu, ale pomalšie, a stále sem cestuje menej ľudí. Preto sú tu pláže, tie ktoré nepatria k letoviskám, pokojnejšie. Čím severnejšie pôjdete, tým prázdnejšie Cyprus pláže nájdete. Niektoré z nich sú bez výstavby, pretože sú chránené, a takmer všetky pokrýva jemný piesok.

Zdroj:Unsplash/Athina Vrikki

Juh Cypru, má, na druhej strane, aj dosť kamienkových pláží, čo im ale na kráse neuberá. Ubrať týmto Cyprus plážam môže ale počet turistov, ktorí niektoré z nich navštevujú. Láka ich sem o niečo lepšia infraštruktúra, aj ľahšia dostupnosť. Na veľa pláží sa totiž dostanú i jednoducho autobusom, bez nutnosti prenajať si auto. 

 

Cyprus a jeho top pláže 

Pláž Nissi

Vždy, keď sa spomenie ostrov Cyprus a pláže, mnohí si spomenú na zátoku Nissi. Často sa objavuje aj medzi najkrajšími plážami sveta. Môže za to karibsky jemný biely piesok a tyrkysové more. Jedinečnú scenériu tu dotvára skalnatý ostrovček, s pevninou spojený tenkým pásom piesku.

Počas odlivu sa po ňom dá bez problémov prejsť až k tomu ostrovu, z ktorého si po vzore dovolenkujúcej mládeže skočíte do vody, alebo sa môžete kochať výhľadom. Nissi a okolie je tiež miestom, kam sa oplatí zobrať si šnorchel, v mori vždy pláva niekoľko farebných rybičiek.

Zdroj:Unsplash/George Lemon

Musíte ale rátať s tým, že nádherná pláž je, najmä v lete, príliš plná. Letovisko Ayia Napa, pri ktorej leží, je považované za cyperskú Ibizu. Počas prázdnin láka hlavne fanúšikov búrlivého nočného života. Tomu je prispôsobené i okolie. Reštaurácie, bary a diskotéky sú priamo na pláži, kde nechýbajú ani vodné športy. Ak teda chcete vidieť Cyprus pláž Nissi v plnej kráse a užiť si ju v pokoji, navštívte ju po sezóne. 

 

Blue Lagoon 

Cyprus má ale aj prírodné pláže. Jednou takou je Modrá lagúna na západnej strane ostrova, neďaleko mesta Pafos. Je súčasťou Národného parku polostrova Akamas, a teda je chránená. Lagúna s plážou je izolovaná. Dostanete sa k nej autom, no musíte staviť na vozidlo do terénu. Druhou, a veľmi peknou možnosťou je plavba loďou. Vyraziť na ňu môžete priamo z Pafosu alebo z malej dediny Latchi. 

Cieľom je malá pláž, kde sa striedajú ploché skalnaté terasy s „fľakmi“ piesku, na ktorých sa predsa len pohodlnejšie opaľuje. Dno lagúny je ale z veľkej časti mäkké a piesočnaté a voda plytšia, takže sa tu bez rizika zabavia aj deti. 

Zdroj:Unsplash/Datingscout

Vezmite pre ne, aj pre seba, výbavu na šnorchlovanie, ktoré tu patrí hádam k najlepším na Cypre. Okolo menších či väčších skalnatých útesov sa usadilo množstvo rýb. Nezriedka sa stane, že sa objaví aj korytnačka. A možno ju zazriete aj bez toho, aby ste ponorili hlavu pod vodu. Tá je totiž nielen príjemne teplá a nádherne sfarbená, ale aj neuveriteľne priezračná.

 

Zlatá pláž 

Cyprus pláž, ktorá leží na polostrove Karpaz, takmer na najsevernejšom konci, je takisto chránená. Dôvod je jednoduchý. Sú ním korytnačky. Podobne ako na mnohých iných cyperských plážach tu kladú vajíčka, a na to potrebujú prirodzené prostredie. Vďaka nim sa tu zatiaľ neudomácnili hotely plné turistov, hlučné diskotéky a ešte hlučnejšie vodné športy. 

Zlatá pláž nie je zaprataná ležadlami, a ani slnečníkmi. Akú-takú infraštruktúru, niekoľko slnečníkov, sprchy a kabínky na prezlečenie, poskytujú malé reštaurácie nad ňou.

Zdroj:Bigstock 

Vďaka tomu ale pláž ostáva kusom raja. Kam len dovidíte je dlhý pás jemného piesku s priezračnou a plytkou vodou. Je to ideálne miesto na relax. Môžete len tak sedieť, ležať, opaľovať sa alebo si zaplávať a pokúsiť sa spozorovať nejakú korytnačku. A ak by vám bolo dlho, môžete sa nekonečnou plážou prejsť až k vyhliadke, z ktorej je hádam ešte čarovnejšia.

 

Pláž Konnos 

Pláž Konnos leží v rovnomennom zálive na východnom okraji ostrova, blízko Národného parku Cape Greco. Často sa o nej hovorí ako o skrytom klenote Pláží Cyprusu. Skrytá už nie je dávno, veď je medzi dvoma populárnymi letoviskami Ayia Napa a Protaras, ktoré sa starajú o pravidelný prísun turistov.

Klenotom je však asi 200 metrov dlhá pláž stále. Po stranách má útesy porastené borovicami. Skaly nielen ponúknu niekoľko miest, z ktorých spravíte parádne fotografie, ale pláž tiež chránia pred silným vetrom a vlnami. I preto je veľmi obľúbená u rodín s deťmi. Nielen tie poteší jemný zlatý piesok, príjemná voda s krásnou farbou a Modrá vlajka, ktorá dokazuje čistotu pláže a mora. 

Zdroj:Bigstock 

V priezračnej vode pláva množstvo rýb, preto je to výborné miesto na šnorchlovanie. O zábavu sa tu starajú aj iné vodné športy, o bezpečnosť zase plavčík. 

 

Pláž Mackenzie 

Hoci turisti na Cypre mieria hlavne k letoviskám Pafos a Ayia Napa, popularita rastie aj mestu Larnaka. V jeho blízkosti je letisko, ale i príjemná pláž Mackenzie, z ktorej môžete pri kúpaní a opaľovaní sa pristávajúce lietadlá pozorovať. Ďalšiu zábavu prinesú vodné športy. Vyskúšate tu windsurfing, vodné lyžovanie, a tiež výnimočné potápanie. Blízko pláže je totiž potopený vrak lode Zenobia, ktorý leží v poriadnej hĺbke. 

Pláž Mackenzie, naopak, obmýva celkom plytké more. Čistou vodou môžete kráčať desiatky metrov a stále ju budete mať len po pás. To, že býva more väčšinou pokojné je vítaným bonusom. Veľmi príjemný je tu aj piesok, ktorému svedčia odtiene hnedej a béžovej. 

Zdroj:Bigstock 

Zdá sa byť nekonečný, pretože je táto cyperská pláž dlhá až takmer kilometer. Nad ňou sa tiahne promenáda, kde sa striedajú reštaurácie s barmi i klubmi, vrátane niektorých z top miest na nočnú zábavu na ostrove. Pláž tak láka nielen rodiny s deťmi, ale aj mladých. Patrí teda medzi populárnejšie, no keďže je aj celkom široká, davy sa tu ľahšie stratia.

A ako bonus sme na mape zhrnuli všetky nami spomínané pláže, ktoré sa oplatí navštíviť.

.

V tabuľke priamo pridávame aj odkaz so súradnicami:

Pláž Nissi 34.98808, 33.96881
Modrá lagúna 34.96654, 34.07837
Golden Bay Beach - Zlatá pláž 35.17099, 33.90896
Pláž Konnos 34.98414, 34.07014
Mackenzie pláž 34.88722, 33.63698