Čo vidieť v Budapešti

Čo vidieť v Budapešti: Bary v ruinách, žraloky aj zmrzlinu v tvare ruže

Chcete z návštevy hlavného mesta Maďarska vyťažiť maximum? Poradíme vám, čo v Budapešti vidieť, zažiť a ochutnať. A dozviete sa aj niekoľko praktických tipov týkajúcich sa dopravy, ubytovania či vstupov do pamiatok.

Ako sa v Budapešti presúvať

MHD v Budapešti zahŕňa snáď všetky mysliteľné formy dopravy.

Nájdete tu:

 • metro,
 • električky,
 • autobusy,
 • trolejbusy,
 • vlaky,
 • pozemnú aj sedačkovú lanovku,
 • zubačku
 • i lode. 

Medzi tým, čo je potrebné v Budapešti vidieť je aj linka M1. Mali by ste sa ňou previezť aspoň raz. Je totiž najstarším metrom v kontinentálnej Európe.

 

 • Aktuálne informácie o lístkoch na dopravu a ich cenách nájdete na stránke dopravcu BKK
 • Lístky si kúpite vo fialových automatoch v staniciach metra a na významných zastávkach.
 • Existujú lístky na jednu jazdu (musíte si ich po nastúpení označiť) alebo na 24 či 72 hodín. 
 • Ak plánujete 3-dňový lístok, skúste zvážiť aj Budapest card, ktorá okrem MHD zahŕňa i vstupy do niektorých múzeí. 
 • Odporúčame ubytovať sa v centre mesta. Väčšina pamiatok, čo je potrebné vidieť v Budapešti, je v pešej dostupnosti.

 

Kam v Budapešti na dobré jedlo a pitie

Ruin bary

Ruin puby alebo ruin bary sú unikátnym a autentickým budapeštianskym fenoménom, ktorý musíte v Budapešti vidieť. V slovenčine by sme ich mohli nazvať ako krčmy v troskách alebo ruinách.

Tieto podniky začali vznikať postupne posledných 20 rokoch v židovskej štvrti, ktorá od vojny dlhodobo a stále viac chátrala. Po roku 2000 sa jednej zanedbanej budovy chopila partia nadšencov a pretvorila ju v undergroundový bar pod názvom Szimpla Kert.

 

Dnes môžete v Budapešti nájsť minimálne 20 takýchto barov. Vyznačujú sa tým, že schátralosť nijako nemaskujú a sú zariadené rôznymi bizarnými kúskami z rôznych bazárov, blšákov či babičkinej povaly. V noci priam pulzujú životom a energiou.

 


Jednoznačne najznámejším ruin barom je spomínaný Szimpla Kert, ale určite nevynechajte ani Dobos, Élesztőház, Instant-Fogas či Ellátó Kert.

Vyskúšajte tradičnú a jemnú barack pálinku z marhúľ alebo bylinný likér Unicum.


 

Langoš burger v Street food Karaván

Návšteva Budapešti by sa nemala zaobísť bez ochutnania tradičného maďarského langoša. Toto jedlo nájdete na mnohých miestach. Jedným z tých, ktoré si určite zamilujete, je Karaván.

 

Nachádza sa v rovnakej štvrti ako ruin bary a je to miesto plné hipsterských stánkov. A to nielen s langošmi, ale aj s mexickou, thajskou, talianskou či indickou kuchyňou. Na svoje si prídu i vegáni či vegetariáni, či milovníci sladkého, ktorí určite ocenia vynikajúce vafle.

 


Ak radi experimentujete, ochutnajte, langoš burger. Ide o klasický burger, ale namiesto žemle dostanete langoš.


 

Izraelské dobroty v reštaurácii Mazel Tov

Mazel Tov je izraelská reštaurácia, ktorá vás prekvapí špičkovou gastronómiou z netradičných a veľmi kvalitných surovín za veľmi rozumné ceny. A nielen to, interiér prevádzky je dychberúci, plný svetielok a popínavých rastlín. Ideálne miesto na romantickú večeru alebo zdravý brunch s partiou priateľov.

 


TIP: Nezabudnite si dopredu rezervovať miesto. V turistickej sezóne tu zvykne byť ozaj rušno.


 

Sladká bodka v Gelarto Rosa

Ak ste milovník sladkého, túto zmrzlináreň skrátka musíte v Budapešti vidieť. Pripravujú tu zmrzlinu v tvare ruže, ktorá vyzerá ako umelecké dielo a chutí skvelo. Podľa prieskumu denníka Guardian ju čitatelia radia medzi najlepšiu zmrzlinu, ktorú môžete v Európe ochutnať.


Čo vidieť v Budapešti - pamiatky

Parlament – národný symbol Maďarska

Budova maďarského parlamentu je najväčšou budovou Maďarska a jednou z hlavných ikon mesta. Na jej výstavbe pracovalo viac ako tisíc robotníkov, z ktorých mnohí pochádzali aj zo Slovenska. Stavbu sa podarilo dokončiť takmer po 20 rokoch v roku 1904.

Impozantný Országház (ako sa táto vládna budova v maďarčine nazýva) jednoducho nesmiete vynechať. 

 


Na prehliadku si vyčleňte minimálne dve hodiny. Nachádza sa tu až takmer 700 miestností (nie všetky sú dostupné). Vstupné je 5 000 HUF (12,53 EUR).


 

Budínska hradná štvrť

Hornatej budínskej časti mesta dominuje Budínsky hrad. Historicky bol sídlom uhorských kráľov, preto sa mu niekedy hovorí aj Kráľovský palác. V súčasnosti tu sídli národná knižnica a národná galéria. Cestu k hradu si môžete skrátiť lanovkou, ktorá premáva z námestia Adama Clarka. 

Neďaleko od hradu sa nachádza ďalšia významná dominanta Budapešti – Matyášov kostol. Určite odporúčame obzrieť si nádherný bohato zdobený interiér tohto gotického chrámu.

 

Len kúsok od kostola stojí Rybárska bašta. Odtiaľto si vychutnáte jeden z najkrajších výhľadov na mesto a impozantnú budovu maďarského parlamentu. 

 

Námestie hrdinov (Hősök tere)

Námestie hrdinov je takou bleskovou prehliadkou maďarských dejín. Je to najväčšie námestie Budapešti a jedno z najvýznamnejších námestí v celej krajine. V jeho strede stojí 36 metrov vysoký stĺp so sochou archanjela Gabriela a pod ním sú do oblúku rozmiestnené sochy významných kráľov, kniežat a guvernérov.

 


Odtiaľto je to už len kúsok peši do obľúbeného parku Városliget, zámku Vajdahunyad a slávnych kúpeľov Széchenyi.


 

Zámok Vajdahunyad s parkom Városliget

 

Zámok Vajdahunyad sa nachádza niekoľko minút chôdze od Námestia hrdinov. Vyzerá ako zo stredoveku, no v skutočnosti vyrástol až v roku 1896 pri príležitosti výstavy venovanej 1000. narodeninám uhorského štátu. Pôvodne bol postavený z dreva ako kulisa, neskôr si ho však domáci obľúbili natoľko, že ho prestavali do súčasnej podoby.

Celý komplex na vás svojou architektúrou, ktorá kombinuje rôzne historické slohy, zapôsobí ako z rozprávky. Na nádvorí sa nachádzajú sochy maďarských vedcov a aj najväčšia atrakcia zámku – socha Anonyma. Socha vraj prináša šťastie, stačí sa len dotknúť pera, ktoré tajomná postava zviera v ruke.

 


Na nádvorie a do okolia zámku sa dostanete zadarmo.

V zámku sídli Maďarské poľnohospodárske múzeum. Vstup stojí 2500 HUF (6,28 EUR). V pondelok je múzeum zatvorené.


 

Múzea a atrakcie, ktoré je potrebné v Budapešti vidieť

Dom teroru – múzeum o hrôzach fašizmu a komunizmu

 

Dom teroru (Terror Háza) je múzeum venované obetiam teroru 20. storočia, teda socializmu a fašizmu. V minulosti tu mala ústredie najskôr fašistická strana a neskôr tajná polícia.  Obidva režimy vo vybudovaných celách v pivničných priestoroch väznili a mučili svojich odporcov.

Podzemné väzenie je súčasťou expozície múzea. Dostanete sa tam výťahom, ktorý ide zámerne pomaly, a hrá v ňom hudba na dotvorenie celkovej hrozivej atmosféry. Celé múzeum je však skutočne silným zážitkom a je dômyselne navrhnuté tak, aby návštevníkovi čo najlepšie priblížilo hrôzy, ktoré museli obyvatelia Maďarska počas totalitných režimov prežívať.

 


Vstupné do Domu teroru je 4000 HUF (10,10 EUR). V pondelok je múzeum zatvorené.

Ulica Andrássy út, na ktorej sa múzeum nachádza, je známou mekkou luxusu a butikov.


 

Ďalšie múzea v Budapešti, ktoré stojí za to vidieť:

 • Skalná nemocnica (Sziklakórház Atombunker Múzeum),
 • Múzeum hry Pinball,
 • Múzeum čokolády,
 • Maďarská národná galéria,
 • Palác vedeckých zázrakov,
 • Múzeum židovskej komunity v Maďarsku.

Tropicarium –  podmorský svet s gigantickými žralokmi

 

Tropikárium v Budapešti disponuje najväčším morským akváriom v strednej Európe. A tak nečudo, že ide o turisticky veľmi obľúbenú atrakciu, ktorá sa však od centra mesta nachádza pomerne ďaleko. Nájdete ju v nákupnom centre Campona asi 15 kilometrov južne od centra. 

Súčasťou atrakcie je tropický prales s aligátormi či plazmi, rôzne morské akvária s medúzami, pestrofarebnými rybkami a koralmi či otvorený bazén, kde si deti môžu pohladkať raje. Vrcholom prehliadky je žraločie akvárium s 11 metrov dlhým vyhliadkovým tunelom.

 


Vstupné do Tropicaria je 3600 HUF (9,06 EUR) pre dospelých a 2800 HUF (7,05 EUR) pre deti. Deti vo veku do 4 rokov majú vstup zdarma. V ponuke sú aj rodinné či skupinové zľavy.

Otváracie hodiny sú od 10:00 do 20:00. Pokladňa zatvára o 19:00.


 

Termálne a liečebné mestské kúpele 

Budapešť má už od čias Rimanov aj veľmi dlhú tradíciu mestských kúpeľov. Na území mesta sa nachádza viacero termálnych prameňov, ktoré majú liečivé účinky.

Najznámejšie kúpele, ktoré fungujú dodnes, sa volajú Széchenyi. Postavili ich už v roku 1879 a sídlia v nádhernej historickej budove. Vybrať si môžete z 18 kúpeľných bazénov. K dispozícii je napríklad vonkajší bazén s vodnými atrakciami, perličkový kúpeľ, plavecký bazén a vlnobitie.

 


Ďalšie známe kúpele s výhľadom na centrum mesta sú kúpele Rudas, ktoré boli založené Turkami už v 15. storočí. Odporúčame najmä víkendové nočné kúpanie, ktoré funguje od desiatej večer do štvrtej rána. Je to vskutku netradičný zážitok.


 

Populárne a štýlové sú aj kúpele Gellért postavené v secesnom slohu.