Čo by ste mali vedieť skôr, než sa začne vaša dovolenka Taliansko na Sicílii

Čo by ste mali vedieť skôr, než sa začne vaša dovolenka Taliansko na Sicílii

Dovolenka Taliansko sa pomaly blíži a vy ste si za svoju tohtoročnú destináciu vybrali Sicíliu? Prípadne sa ešte len rozhodujete, ktoré miesto v Taliansku by ste chceli navštíviť? Ak ste odpovedali kladne na jednu z týchto dvoch otázok, ste na správnom mieste. Existuje totiž niekoľko vecí, faktov, ktoré by ste o Sicílii mali vedieť skôr, než sa tam vydáte.

Žiadna plnka

dovolenka TalianskoAk sa rozhodnete navštáviť Sicíliu, nebuďte prekvapení, ak sa na pláži nebudete musieť predierať davom ľudí a hľadať si kúsok miesta pre svoj uterák.

Sícília (s výnimkou prímorských miest Cefalú a Taormina) už totiž nie je taká populárna a ľudia radšej chytajú bronz v iných letoviskách. To však treba brať ako pozitívnu správu, pretože budete mať viac priestoru pre seba, ubytovanie si nájdete aj počas sezóny a v reštauráciách nebude nátresk. Troma slovami - ideálna dovolenka Taliansko.

Rýchlo na severe, pomaly na juhu

Multimiliónová investícia do diaľničného systému na Sicílii nebola celkom úspešná a diaľnica sa na južnú polovicu akosi nedostala. Na severe si teda užijete hladkú cestu s krásnou pobrežnou scenériou, smerom na juh, niekde v okolí sopky Etna, sa však tri pruhy zmenia na dva a vy budete musieť ísť trochu pomalšie, a spáliť o niečo viac nafty alebo benzínu. Okrem toho táto cesta nie je ani veľmi dobre značená, preto GPS by malo byť určite po ruke.

Sicílsky trh

Dovolenka Taliansko je samozrejme hlavne o kúpaní v mori a opaľovaní na pláži, no skôr než sa začnete venovať týmto aktivitám, odporúčam vám navštíviť sicílsky trh, ktorý je bezkonkurenčný. Samozrejme hneď ráno, kým je všetko čerstvé a je toho dostatok. Nájdete tam všetko, na čo si len spomeniete.

Dovolenka Taliansko po stopách mafie

dovolenka TalianskoAk poznáte film Krstný otec, určite si spomeniete na niekoľko scénok, ktoré sa odohrávali v meste Corleone. Tieto scény s mladým Vitom  či Michaelom, ktorý sa tam ukrýval i oženil, však neboli natáčané priamo v Corleone, ale v už spomínanom meste Taormina a jeho okolí. Ak sa však vydáte po stopách mafie, mali by ste vedieť, že Corleone bolo v 20. storočí sídlom organizovaného zločinu a v jeho centre môžete navštíviť Anti-Mafia Museum, kde sú zdokumentované brutality, ktoré páchala Cosa Nostra.

Keď už sme pri tej mafii, chcela by som vás upozorniť, aby ste si dávali pozor na jazyk. Slovko mafia pred Sicílčanmi radšej nespomínajte a už vôbec o nej nežartujte. Aj keď Hollywood dobre oblečených gangstrov držiacich v rukách všetky nitky preslávil, Sicílčania sa tejto chaotickej reality konečne začali zbavovať, preto im ju určite netreba pripomínať.

Morské radovánky

dovolenka TalianskoSicílske skalnaté pobrežie dáva každému bláznovi príležitosť zaskákať si z útesov priamo do mora. Výborné miesto je kúsok na sever od Syracuse, pod vynikajúcou reštauráciou s názvom Jónico. Dajte si biele víno, skvelé talianske špagety a hor sa do mora. No aby sa vám to neskôr nevypomstilo, s jedlom ani pitím to samozrejme nepreháňajte. 

Tak a teraz si už iba ostáva zakričať: „Dovolenka Taliansko, plnou parou vpred!“