Čo by ste mali vedieť skôr, než sa začne vaša dovolenka Taliansko na Sicílii

Sicília: Čo vidieť na ostrove, ktorý je križovatkou kultúr

Sicília, najväčší ostrov Stredomoria, je nasiaknutý históriou a prevoňaný tým najlahodnejším jedlom. Hoci tu vyrástli luxusné letoviská, stále ukrýva i tajomné zákutia, kde sa okúpete v priezračnom mori. Uvažujete nad dovolenkou na tomto prekrásnom ostrove? Poradíme vám, čo vidieť na Sicílii, i to ako si ju užijete bez problémov.

Ako sa dostať na Sicíliu?

dovolenka Taliansko

 

Ostrov Sicília3 letiská, ktoré sú spojené aj so Slovenskom a okolím. Sú to Catania, Falcone Borsellino pri Palerme a Trapani. Najväčšie je Catania, kam si zaletíte z Budapešti, Katovíc aj Krakova. Smer Falcone sa lieta z Viedne, Budapešti a Krakova. No a Trapani je sezónne, od konca marca do konca októbra, spojené aj s Bratislavou a Katovicami
Na Sicíliu aktuálne lietajú v hojnom počte nízkonákladové spoločnosti, preto ceny leteniek niekedy začínajú od 20 až 30 eur jednosmerne. Avšak, za takú nízku sumu len ťažko zoženiete letenky na atraktívnu letnú sezónu. Už niekoľko mesiacov v predstihu stoja viac ako 100 eur.

Pripomíname, že Sicília, ktorý patrí k Taliansku, je súčasťou Európskej únie a schengenského priestoru. Preto vám na cestovanie stačí občiansky preukaz. Pozor, cestovný doklad (pas alebo občiansky preukaz) musia mať aj deti. Pred cestou si overte, či má Sicília nejaké špecifické podmienky vstupu v súvislosti s pandémiou.

 

Kedy navštíviť Sicíliu? 

Na taliansky ostrov mieria ľudia predovšetkým v lete – za kúpaním a na pláže. Hlavná turistická sezóna trvá od júna do septembra. Tieto mesiace sa spájajú s najhorúcejším počasím, ale aj s davmi ľudí a vyššími cenami. Rušno a draho býva aj počas Veľkej noci a Vianoc

Veľmi dobré obdobie na návštevu Sicílie je od marca do mája a október. Vtedy je menej ľudí, veľa festivalov a mierne počasie. Najmä v máji a októbri sa dá i kúpať a opaľovať. Zároveň nebude príliš horúce a ľahko obeháte všetko, čo ste chceli vidieť na Sicílii.

Ostrov nie je zlý nápad ani v zime. To však závisí od toho, čo by ste chceli na Sicílii vidieť a robiť. Napríklad vo vysokých polohách Erice vás poriadne prefúka, na ešte vyššej Etne i sneží. Môžete si tu dokonca zalyžovať. 

Zima znamená možnosť navštíviť pamiatky či kúzelne mestá bez davov. Odporúčame si však overiť, či sú miesta, čo chcete vidieť na Sicílii, v zime otvorené. Niektoré múzeá či kostoly zvyknú zavrieť „na údržbu“ alebo výrazne okresať prevádzkové hodiny. 

 

Ako sa dopravovať po Sicílii? 

Po ostrove Sicília sa dá dopravovať niekoľkými spôsobmi. Populárny je prenájom auta, no dobre funguje aj verejná doprava. 

Prenájom auta 

Ak chcete na rozľahlej Sicílii vidieť čo najviac, prenajmite si auto. Vozidlo si zaistite online ešte pred cestou. V posledných rokoch mali totiž najmä atraktívne letné dovolenkové destinácie s autami problém. Jednoducho neboli, alebo bol ich prenájom šialene drahý

Pri prenájme vyžaduje mnoho požičovní depozit, nezabudnite si preto vziať kreditnú kartu. Dobrý nápad je tiež pripoistenie. Na Sicílii sa jazdí celkom divoko, čo býva frustrujúce i pre skúsených vodičov. Rátajte s hustou premávkou, domácimi, ktorí nie sú veľkí fanúšikovia predpisov, a s úzkymi, menej udržiavanými a horšie značenými cestami. Na Sicíliu si preto zabaľte aj navigáciu. Skôr, než niekam vyrazíte, si pozriete možnosti parkovania. Vo väčších mestách ako Catania a Palermo býva celkom veľký problém. 

 


TIP: Centrá týchto veľkomiest najjednoduchšie prejdete pešo. Nechajte auto niekde na okraji a ušetríte si nervy.


 

Autobusy a vlaky 

Na ostrove premáva aj verejná doprava. Pohodlným a scénickým dopravným prostriedkom sú vlaky. Hlavné trate sú dve. Jedna, z Palerma do Messiny, spája východ, druhá, medzi Syrakúzami a Cataniou, zase juh. Vlaky prevádzkuje spoločnosť Trenitalia. Na jej oficiálnej stránke nájdete aktuálne informácie o cestovných poriadkoch a cenách

 

Unsplash/Luca N

 

Premávajú aj autobusy viacerých spoločností, ktoré vás dopravia k mnohým z miest, čo treba vidieť na Sicílii. Sú to najmä AST, Interbus, SAIS Autolinee, SAIS Trasporti a Salemi. Na ich webových stránkach nájdete presné informácie, kam a v akých časoch premávajú, i kde si kúpite lístky. Kým niektoré si zaistíte v autobuse, v trafikách či dokonca baroch, iné majú možnosť aj online kúpy. 

Pri plánovaní cesty venujte pozornosť tomu, kde dopravný prostriedok stojí, aby ste k cieľu nešliapali z 5 kilometrov vzdialenej zastávky. 

 


TIP: Lacnú verejnú dopravu využijete aj na cestu z letísk. Z letiska v Catanii, Palerme i Trapani premáva niekoľko autobusových spoločností.


 

Čo ochutnať na Sicílii? 

Sicíliou sa „prehnali“ mnohé národy. Každý z nich zanechal stopu v uliciach, na budovách, ale i v kuchyni. V nej miestni obyvatelia stavajú na tradícii, milujú varenie podľa receptov svojich predkov a kombinujú rôzne jedlá z rôznych kultúr. I stredomorská kuchyňa, založená čerstvých surovinách, zelenine, rybách aj pohári lahodného vína, prispieva k tomu, že ostrov patrí medzi miesta, kde žije mnoho ľudí dožívajúcich sa 100 rokov. 

Lokálna gastronómia je navyše zážitkom, čo nemá v Taliansku páru. Hoci sa na ostrove nachádza mnoho reštaurácií s hviezdičkou Michelin, prím tu hrá tzv. street food, teda pouličné jedlo. Jeho kráľovstvom je najmä Palermo.

Unsplash/Sangria Señorial

 

Čo by ste mali vyskúšať?

 • Arancini, ryžové guľky obalené v strúhanke a vyprážané. Sú plnené rôznymi ingredienciami od mäsa po mozzarellu.
 • Sfincione, známe ako sicílska pizza s nadýchanou kôrkou, na ktorú dávajú paradajkovú omáčku, sardinky, bylinky, syr či cibuľu.
 • „Doska“ alebo na doske naservírované teplé predjedlo. Zvyčajne zahŕňa vyprážané zemiakové krokety (cazzilli) či cícerové lievance (panelle).
 • Pani Ca Meusa, žemľa plnená jahňacou slezinou a pľúcami. Mäso sa varí na vlastnom tuku alebo masti. Podáva sa s citrónom alebo mozzarellou na vrchu.
 • Cannoli, tradičný sicílsky dezert. Je to trubička z cesta plnená sladkou plnkou zo syra ricotta.
 • Gelato Brioche. Zmrzlina je v Taliansku klasikou, ktorú na Sicílii posunuli na novú úroveň. Podávajú ju v špeciálnej, trochu sladkej žemli. 

 

Sicília je viac ako sopka Etna a pláže 

Sicíliu si väčšina ľudí spája s mafiou. Ostrovu na juhu Talianska možno aj dnes vládne, no turista už tento pocit nemá. Naopak, Sicília je plná zaujímavostí a histórie vďaka svojej polohe v blízkosti Tuniska a Malty. Je to Európa, Ázia i Afrika premiešaná do jednej nádhernej krajiny. 

Len ťažko si dokážete vybrať, do ktorého z miest sa po stopách Grékov, Rimanov či Arabov vydáte. Ostrov má dodnes veľmi špecifickú atmosféru, kúzelné aj ošumelé uličky a rôznorodé pamiatky. Na svoje si prídu najmä milovníci prekrásne zdobených chrámov. Nechýbajú jej ani kúzelné prírodné zákutia.

 

1. Palermo 

Palermo leží na severozápadnom pobreží ostrova Sicília. Najjednoduchšie sa po ňom pohybuje pešo, dopravu má šialenú. Okrem túlania sa historickými uličkami tu nevynechajte sakrálne pamiatky. Niektoré kostoly, kaplnky či katedrála sú to najkrajšie, čo môžete na Sicílii vidieť. 

Za návštevu stojí v Zozname UNESCO zapísaná Cappella Palatina, Chiesa di Santa Caterina d'Alessandria, Chiesa del Gesù (Casa Professa), katedrála mesta či Chiesa di San Giovanni degli Eremiti. Väčšina má okrem bohatého zdobenia i parádny výhľad, a preto je do mnohých chrámov vstup platený. Aktuálne otváracie hodiny a výšku vstupného si vždy skontrolujte na oficiálnych stránkach konkrétneho chrámu. 

Zdroj:Bigstock

 

K zaujímavým atrakciám patrí v Palerme i No mafia memorial – múzeum mafie, ktoré je v súčasnosti otvorené denne a prístupné zadarmo. Na odvážnejších čakajú Catacombe dei Cappuccini, pohrebné katakomby v tmavom podzemí, ktoré uchovávajú stovky múmií.

Ako sme spomínali, Palermo je gastronomickým rajom ostrova Sicília. V meste je niekoľko reštaurácií s hviezdičkou Michelin, napríklad sú to Palazzo Branciforte či Buatta Cucina Popolana.

 


TIP: Stánok Ke Palle síce hviezdičku Michelin nemá, za to si tu pochutíte na výborných arancini. V ponuke ich majú v 40 rôznych príchutiach. Ochutnať môžete aj lahodné sicílske cannoli.


 

Kráľovsky sa najete i na ulici. Stánky na trhoch Ballaro, La Vucciria alebo Capo sa prehýbajú pod obrovským výberom špecialít za príjemnú cenu. Medzi múrmi v úzkych uliciach historického mesta výborne chutí aj káva. Veľmi obľúbené miesta, kde si ju dať, sú Caffetteria del Corso a Cioccolateria Lorenzo

 • Palermo nemá úplne top polohu. Mnoho z najkrajšieho a najznámejšieho, čo môžete vidieť na Sicílii, je odtiaľ ďalej
 • Atraktívne miesta na výlet v okolí Palerma sú mestečko Montreale a jeho katedrála s nádhernými zlatými freskami, pláž Mondelo či hora Monte Pellegrino. 
 • Všetky ciele dosiahnete autobusom, na pláž Mondelo a vrchol hory zájdete aj na bicykli. Tu vás však čaká dlhšie a strmé stúpanie.

Unsplash/Who’s Denilo ?

 

2. Catania

Catania leží na východnom pobreží Sicílie a je výbornou základňou na poznávanie ostrova. Je učupená prakticky pod sopkou Etna. Blízko je i mestečko Enna, Taormina či Syrakúzy, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo na Sicílii môžete vidieť.

Samotná Catania je veľmi príjemné historické mestečko, ktoré charakterizuje najmä baroková architektúra. V meste nájdete niekoľko desiatok múzeí venovaných najrôznejším témam. Navštíviť sa oplatí Monastero dei Benedettini di San Nicolò l'Arena a jeho záhrady a Museo Civico "Castello Ursino". Exponáty sa ukrývajú aj v podzemí mesta. Nájdete tam napríklad Achillove kúpele.

 


TIP: Achillove kúpele (Terme Achilliane), Diecézne múzeum (Museo Diocesano) a kláštor (Monastero dei Benedettini) môžete navštíviť spoločne so zľavnenými lístkami.


 

 

 • Catania leží 225 km od Palerma, 327 km od Trapani a 96 km od Messiny. 
 • Z Palerma a Messiny sa sem ľahko dostanete verejnou dopravou, z Trapani je lepšie prenajať si auto
 • Aj v Catanii nájdete reštauráciu s hviezdičkou Michelin. volá sa Me Cumpari Turiddu a zameriava sa na typické sicílske špeciality. V ponuke má aj jednoduchšie a lacnejšie bistro menu

 

3. Syrakúzy

Mesto, ktoré nájdete na východe ostrova, je rodiskom slávneho gréckeho matematika Archimeda. V dobách starovekého Grécka bolo kultúrnym centrom, čo môžete badať aj dnes. Zachovali sa tu niektoré z najkrajších gréckych pamiatok, čo musíte na Sicílii vidieť.

Veľa z nich sa sústreďuje na ostrove Ortigia, ktorý je so zvyškom mesta spojený dvoma mostami. Mesto, ktoré to dotiahlo až do Zoznamu UNESCO, je plné palácov a obdivuhodných budov a najkrajšie zvonku. Ak sa chcete dozvedieť viac o jeho histórii, navštívte Neapolský archeologický park (Parco Archeologico della Neapolis) alebo Archeologické múzeum Paola Orsiho (Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi), ktoré patrí k najdôležitejším svojho druhu v Európe. 

Unsplash/Maria Cassagne

 

 • V starobylých uličkách vám isto dobre padne i šálka kávy či lokálna špecialita. Pochutíte si napríklad v reštauráciách Fratelli Burgio alebo Zen & Jonico.
 • Syrakúzy sú najbližšie, asi 67 kilometrov, z Catanie
 • Medzi mestami sa prepravíte autobusom. Spojenie prevádzkuje spoločnosť Interbus. Na jej stránkach si vyhľadáte aktuálne časy odchodov
 • Priamy autobus premáva aj z Palerma. Cesta však trvá viac ako 3 hodiny

 

4. Údolie chrámov

Najväčšie svetové archeologické nálezisko je jednou z vecí, čo proste musíte vidieť na Sicílii. V komplexe, ktorý zapísali aj do Zoznamu UNESCO, nájdete niekoľko veľkolepých gréckych chrámov pozerajúcich na more. Podľa niektorých sú to najlepšie zachované grécke chrámy, čo je paradox, keďže sa ani nenachádzajú v Grécku.

 • Údolie chrámov leží pri meste Agrigento, na južnom pobreží Sicílie
 • Okrem auta premáva do mesta autobus a vlak (z Palerma a Catanie). 
 • Z Agrigenta sa k chrámom dostanete autobusom či taxíkom
 • Vzdialenosť cca 3 kilometre sa dá prejsť i pešo, avšak pod horúcim letným slnkom to nie je najlepší nápad. Najmä ak ďalšie kilometre nachodíte v lokalite
 • Atrakcia je otvorená celoročne a denne. Aktuálne otváracie hodiny a informácie o vstupnom nájdete na oficiálnej stránke

Unsplash/Casey Lovegrove

 

5. Sopka Etna 

Aktívnu sopku, ktorá stále „straší” ostrovanov, netreba zvlášť predstavovať. Leží na východe ostrova a s výškou 3 357 metrov je jeho najvyšším bodom. Etna je jednou z najvyšších sopiek v Európe a jednou z najaktívnejších na svete. Jej dymiace krátery a prúdy lávy sú pôsobivým zážitkom. 

 • Etnu môžete navštíviť v rámci celodenného a poldenného výletu z miest Catania, Taormina alebo Messina. V cene býva zahrnutá doprava priamo ku kráteru i sprievodca
 • Takisto je možné vyraziť autom. Pred cestou si však overte, či je vhodné počasie, aby vám umožnili vstup
 • Parkovisko sa nachádza pri Rifugio Sapienza, kde zastavujú aj autobusy, ktoré prevádzkuje spoločnosť AST z Catanie. Cesta trvá asi 2 hodiny
 • Ďalej sa dá pokračovať lanovkou, a to až do nadmorskej výšky 2 500 metrov. 
 • Odtiaľ máte 2 možnosti – vyraziť na túru so sprievodcom alebo absolvovať výlet džípom.
 • Výlet po kráteroch sa oplatí kombinovať s návštevou lokálnych vinárstiev
 • Etnu je možné navštíviť po celý rok. Na túru sú ideálne mesiace marec až september. Rátajte však s tým, že býva pre počasie, ale aj sopečnú aktivitu, niekedy neprístupná.
 • Takisto vedzte, že na sopke býva aj v lete chladnejšie. Vziať by ste si tiež mali pevnú a zatvorenú obuv. 

Unsplash/Matteo Badini

 

6. Taormina 

Malé mestečko na kopci tiež leží na východe Sicílie. Taormina láka turistov najmä za históriou. Mesto sa pýši krásnym grécko-rímskym divadlom. Veľkolepá pamiatka však nie je prístupná zadarmo.

Blízko divadla je, chránená klesajúcimi útesmi, kamienková pláž. Z pláže môžete prejsť úzkym pásom na protiľahlý ostrovček Isola Bella. Sídli na ňom Regionálne prírodovedné múzeum (Museo Naturalistico Regionale di Isolabella). Pred jeho návštevou si však skontrolujte, či je prístupné. Na ostrovčeku totiž občas prebieha údržba. 

 

Aj v Taormine máte na výber z množstva miest, kde sa výborne najete. Má i reštauráciu s 1 hviezdičkou Michelin, ktorá sa volá La Capinera. Na dezert zase vyrazte do La Pignolata Guinness Cannoli

 • Taorminu najľahšie navštívite z Catanie, z ktorej je vzdialená len asi 55 kilometrov a 55 minút jazdy autobusom
 • Spája ich aj vlak, no stanica je poriadne kusisko chôdze od centra

 

7. Trapani 

Trapani, ležiace na západe ostrova, je typické sicílske mestečko. Na návštevníkov tu čaká kusisko histórie, veľa múzeí, kde netreba hodiny čakať na vstup, a tradičný trh. Hneď ráno, keď rybári privezú úlovok, by ste mali navštíviť rybí trh na konci ulice Via Torrearsa

Rybárstvo má v meste dlhú tradíciu, a preto je Trapani známe po celom ostrove pre vynikajúce jedlá z morských plodov. Ochutnajte slávny rybí kuskus, ktorý je najlepší s čerstvo uloveným tuniakom

 


TIP: Na čerstvých morských plodoch si pochutíte napríklad v reštauráciách Tavernetta Ai Lumi či Osteria il Moro, ktorú do svojho sprievodcu zaradil Michelin. 


 

Trapani je tiež mesto soli, ktorá sa už od nepamäti zbiera zo soľných panvíc v pobrežnom pásme medzi Trapani a Marsalou. Ak chcete vedieť ako, navštívte prírodnú rezerváciu Saline of Trapani and Paceco. Leží v okrajovej časti mesta a prehliadnuť si ju môžete so sprievodcom. Prehliadky sú však len v taliančine. Od júla do septembra je tiež možné sledovať zber soli – prostredníctvom objednaných exkurzií alebo samostatne z ciest okolo soľných polí

Bigstock

 

 • Do Trapani sa síce lieta z Bratislavy, no v rámci ostrova nemá najlepšiu polohu. Najmä v prípade, že by ste chceli využívať verejnú dopravu.
 • Ak chcete navštíviť Etnu, Syrakúzy, Cataniu či pobehať celý ostrov, prenajmite si radšej auto
 • V prípade, že milujete históriu, navštívte i ruiny starobylého mesta Segesta s nádherne zachovaným dórskym chrámom. Ležia len cca 32 km od Trapani

 

8. Egadské ostrovy

Z rozľahlého ostrova Sicília môžete preskúmať menšie, turizmom zatiaľ príliš neovplyvnené miesta. K takým patria aj Egadské ostrovy – Favignana, Levanzo, Marettimo, Formica a Maraone. Ležia pri severozápadnom pobreží Sicílie. 

Hornaté ostrovy sľubujú najmä malebné rybárske dediny, nedotknutú prírodu a pláže s vodou v neskutočných odtieňoch tyrkysovej a smaragdovej. More tu obmýva nielen pláže, ale aj rokliny a jaskyne, a k tomu je plné života. Na ostrovoch nenájdete múzeá či galérie zvučného mena, no navštíviť môžete napríklad jaskyňu Grotta del Genovese, ktorá je prehistorickým archeologickým náleziskom. 

Bigstock

 

Obyvatelia ostrovov ešte aktívne rybárčia, preto si tu pochutíte najmä na rybách a morských plodoch. Ochutnať by ste mali na rôzne spôsoby pripraveného tuniaka či homára. Zaujímavú kombináciu rýb a rýchleho občerstvenia ponúka reštaurácia Santi&Marinai. Ak máte skôr náladu na luxus, skúste SottoSale Ristorante. Obe sú na najväčšom ostrove Favignana, kde nájdete aj najviac reštaurácií

 • Na Egadské ostrovy sa dostanete loďou z miest Trapani a Marsala
 • Lode premávajú celoročne a niekoľkokrát denne
 • Spojenie zabezpečujú spoločnosti Liberty Lines a Siremar. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na ich oficiálnych stránkach, kde si aj rezervujete lístky. 
 • Ich lode premávajú aj medzi jednotlivými ostrovmi. 

 

9. Erice 

Erice mnohí radia k najkrajším dedinám ostrova. Posadená vysoko na kopci so svojimi strmými a úzkymi uličkami isto patrí k miestam, čo musíte na Sicílii vidieť. Historickú obec leží na vrchole hory Erice. Z výšky približne 750 metrov nad morom pozerá na mesto Trapani a západné pobrežie Sicílie. Okrem výhľadu, ktorý je nádherný najmä pri vstupnej bráne Porta Spada alebo pri Il Castello di Venere. Do normandského hradu z 12. až 13. storočia sa však aktuálne nedostanete, je zatvorený pre rekonštrukciu

Miesto toho sa môžete prejsť úzkymi ulicami, ktoré si pamätajú tisíce rokov histórie. V nejednej z nich sídli príjemná kaviareň, kde si pochutíte nielen na pistáciovej káve. 

Unsplash/Freysteinn G. Jonsson

 

 • Do Erice sa najľahšie dostanete z Trapani, odkiaľ je vzdialené necelých 14 kilometrov
 • Z Trapani premáva lanovka, ktorá vás hore vyvezie za asi 10 minút. Niektoré dni či sviatky jazdí v špecifických časoch a býva zatvorená pre údržbu. Napríklad do marca 2023 je mimo prevádzky. Aktuálne hodiny si preto vždy overte na oficiálnej stránke
 • Okrem lanovky sa do Erice dostanete taxíkom alebo pešo. Turistická trasa má asi 8 km. Je to však poriadny, asi 2 a pol hodinový výstup.
 • Erice leží vo vyšších polohách, čo pocítite najmä v chladnejších mesiacoch. Nielen v zime tam často fúka studený vietor. 

 

10 Pláže a more 

V záplave romantických mestečiek, v mori histórie, nie sú pláže to úplne prvé, na čo si spomeniete, keď sa povie Sicília. Letná dovolenka je však aj o kúpaní. A ostrov má nádherné more a pláže s jemným pieskom i kamienkami. Milovníci adrenalínu zase ocenia skalnaté pobrežie, vďaka ktorému budú mať príležitosť skočiť si z útesu priamo do mora.

Kam sa oplatí ísť kúpať? 

Pri Palerme sú najlepšie pláže Mondello, Riserva Naturale Orientata Di Capo Gallo, Lido Valdesi, Isola delle Femmine či Arenella-Maria Vergine. V okolí Trapani sľubujú top kúpanie Egadské ostrovy, Spiaggia di San Giuliano, Cala dei Turchi, Spiaggia di Macari, Lido Paradiso alebo San Vito Lo Capo, jedna z top pláží Sicílie. Ak ste blízko ku Catanii, za kúpaním vyrazte na La Playa s parádnym výhľadom na Etnu či Aci Castello s Modrou vlajkou. 

Preslávený magickými plážami a ešte kúzelnejším morom je ostrov Lampedusa. Dostanete sa naň letecky, pravidelnou linkou z Catanie a Palerma. Využiť tiež môžete dopravu loďou. Trajekt premáva z prístavu Porto Empedocle, ktorý leží blízko mesta Agrigento