Chystáte sa na dovolenku? A ste poriadne pripravený?

Chystáte sa na dovolenku? A ste poriadne pripravený?

Prinášame X najdôležitejších vecí, na ktoré nezabudnúť pri balení sa na dovolenku

X najdôležitejších vecí, na ktoré nezabudnúť pri balení sa na dovolenku

Poznáte to, dovolenka rezervovaná, všetci sa tešia a Vy stále myslíte nato, že ste možno na niečo zabudli, že Vám bude niečo chýbať a neviete si spomenúť, že čo to je. Aby ste nezažívali zbytočný stres pred odchodom na dovolenku, pripravili sme pre Vás X najdôležitejších vecí, na ktoré nazabudnúť pri príprave na dovolenku.

X. Zabezpečiť si bedeker o krajine kam cestujete. Pripraviť si tipy na výlety, naučiť sa pozdrav v miestnom jazyku, vytipovať odporúčané reštaurácie a zároveň si spríjemniť cestu štúdiom informácií, ktoré čoskoro zúžitkujete. Nie je nič stresujúcejšie ako príchod do dovolenkovej destinácie a zistenie, že vlastne neviete kam máte ísť, čo chcete vidieť a či máte ako zaplatiť.

IX. Pribaliť si všetky tie podstatné maličkosti: knihu, ktorú dlho odkladáte, hračky na pláž pre Vaše deti, vytvoriť si dovolenkový playlist v telefóne, obľúbený opaľovací krém, Vaše obľúbené maškrty, bez ktorých si neviete predstaviť deň ani na dovolenke.

VIII. Informovať niekoho z Vašich najbližších o Vašom pobyte, dať mu adresu, aby v prípade, že sa s Vami nevie chvíľu skontaktovať nezalarmoval políciu :), vypýtať si voľno v práci v dostatočnom časovom predstihu, aby ste predišli nepríjemnostiam v práci.

VII. Zabezpečiť svoju domácnosť počas Vašej neprítomnosti. Poliať kvety, vybrať poštu, odniesť smeti, vyprázdniť chladničku, zatvoriť okná, poriadne zamknúť, atď. V prípade, že budete preč dlhšie, odovzdať kľúče od domu/bytu niekomu komu dôverujete a viete, že Vaša domácnosť bude po návrate v pôvodnom stave.

VI. Pripraviť si vlastnú cestovnú lekárničku, aby ste aj v prípade menej závažných ochorení, vedeli rýchlo zareagovať. Dezinfekčné prostriedky, krémy po opaľovaní oceníte najmä podvečer, keď zistíte, že ste to s pobytom na slnku prehnali, leukoplast tiež poteší, keď Vás tie nové topánky otlačia, lieky na trávenie oceníte, pokiaľ si radi doprajete miestnu kuchyňu a nebránite sa vyskúšať všetko nové.

V. Uistiť sa, že v prípade cesty lietadlom máte uhradenú a máte nárok aj na prepravu podávanej batožiny. Informovať sa aké má batožina limity, atď., aby ste sa nedostali do situácie, že ste síce perfektne pobalení, ale na letisku Vám batožinu nebudú chcieť prepraviť bez úhrady nemalých poplatkov a Vaša dovolenka sa skončí skôr ako začala.

IV. Uzatvoriť si komerčné cestovné poistenie – každý bez výnimky. Nespoliehajte sa na poistenia, ktoré máte možno ku kreditným kartám, resp. zdravotnému poisteniu. Komerčné cestovné poistenie pokrýva široký balík služieb a počíta aj so situáciami, ktoré by Vás ani vo sne nenapadli. A tiež na ne nemusíte myslieť, ale je dobré vedieť, že niekto druhý ich za Vás vyrieši.

III. Pripraviť si financie na cestu. Peniaze v hotovosti, prípadne zameniť si určitú čiastku vopred, zistiť si limity na svojich kartách a informovať banku o Vašej ceste, aby Vám karty nazablokovala z dôvodu podozrivých transakcií v zahraničí.

II. Niekoľkokrát si prekontrolovať a naplánovať cestu na letisko. Preveriť si presný čas, deň a miesto Vášho odletu, aby ste sa dostali na letisko včas a bez zbytočného stresu.

I. Cestovné doklady ako pasy/ OP Vás, Vašich detí a aj ostatných cestujúcich. Overte si ich platnosť, prekontrolujte, či nepotrebujete do krajiny vstupné víza, prípadne iné doklady.

Cestovné dokumenty  - skontrolujte si, či máte letenky, vouchre na ubytovanie a ďalšie objednané služby , rôzne potvrdenia k Vášmu zájazdu.

 

Všetko splnené? Výborne, Vaša dovolenka sa môže začať.

 

Travel Expert Katarína