Bali ostrov bohov

Bali ostrov bohov.

Očami našej kolegyne, ktorá sa na Bali pravidelne vracia.

Zuzana, vedúca pobočky našej cestovnej kancelárie v obchodnom centre Eurovea v Bratislave, cestuje na Bali pravidelne. Prečo si Bali obľúbila? Nasledujúce riadky ponúkajú Zuzanin pohľad na ostrov Bali

Na ostrov Bali som vycestovala prvýkrát pred 4 rokmi a toto miesto som si zamilovala natoľko, že sa tam každoročne vraciam. Ak očakávate len nádherné pláže s bielym pieskom, azúrové more a all-inclusive hotely, Bali nebude to pravé miesto pre Vás. Naopak, ak Vás láka nádherná príroda, surfovanie, joga, výborné jedlo a stále aktívna sopka Mount Batur s neopakovateľným východom slnka, Bali bude Vaša srdcová záležitosť.

Po prílete na Bali nebuďte šokovaný miestnou dopravou ... vitajte v Ázii! Večne trúbiace autá, skúter vlastní každý Balijčan. Pre turistov je k dipozícii tzv „Kura Kura bus“, ktorý zabezpečuje spojenie od v južnej časti ostrova od Seminyak až po Ubud. Autobusy sú plne klimatizované, čisté a lístky stoja už od 20.000 Rp (1,15 €). Oplatí sa prenajať si skúter alebo auto, ktorého prenájom začína už od 4 € na deň. Na dlhšie vzdialenosti odporúčam zohnať si auto so šoférom. Celodenný výlet vychádza asi 40 €.

Ubytovať sa dá od hostelov až po 5* rezorty s vlastnou vilou. Ubytovanie a strava je pre nás Európanov výhodná a cenovo priaznivá záležitosť. Ja osobne som bola ubytovaná zatiaľ iba v južnej časti ostorova od Kuty až po Sanur. Neopakovateľný zážitok je noc strávená v The Royal Pita Maha a v hoteli The St. Regis Bali Resort.

 

  Dovolenka ostrov Bali

pláž pri hoteli The St.Regis Bali -  

Kuta je raj surfistov, večne plných barov a zábavy. Pláž je dlhá, stále pulzujúca životom a turistami. Kuta je najrušnejšie miesto z celého Bali. V letných mesiacoch tu treba počítať s náporom turistov. Z Kuty prechádza pláž priamo do častí Legian, Seminyak a Canggu. Seminyak je plný plážových klubov. K najlepším a najviac navštevovaným patria Kudeta a Potato Head.

Milovníkom prírody odporúčam návštevu Ubudu. Je to mestečko v srdci ostrova, kde budete uchvátený miestnou atmosférou. Obľúbená atrakcia je Ubud Monkey Forrest, ale varujem, že miestne opice sú prešpekulované a drzé. Treba si dať pozor na osobné veci a pri návšteve parku nemajte radšej na sebe nič lesklé.

Dovolenka Bali Ubud Monkey Forest

Z Ubude si môžete urobiť viacero výletov na ryžové polia Tegallalang, do jaskyne Goa Gajah, chrámu Gugung Kawi, do Tirta Empul alebo do Pura Besakih.

Bali Tegallalang  

- Ryžové polia Tegallalang

V Ubude odporúčam prechádzku cez Campuhan ridge walk. Kvôli vysokým horúčavám cez deň, si privstaňte a vyrazte hneď ráno. Pri spiatočnej ceste do Ubudu sa zastavte sa drink a výborné dezerty v Lazy Cat Cafe. Pre nadšencov jogy, je Ubud to pravé miesto. Nájdete tu najviac jogových štúdií. Z vlastnej skúsenosti odporúčam yoga Saraswati,  kde cvičia menšie skupiny a jogín Raldo dokonca pozná Slovensko. Ak sa Vám Ubud zapáči, no bude Vám vadiť to množstvo turistov, mám pre vás tajný tip. Navštívte mestečko Sidemen na východe ostrova - dosiaľ turistami neprebádaný poklad plný náderných scenérií a ryžových polí.

Bali Sidemen

- Sidemen - 

Medzi najkrajšie pláže ostrova patrí oblasť Nusa Dusa, kde sú dlhé pláže s pozvoľným vstupom do mora. Kúpať sa dá len počas prílivu. Nádherné pláže s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou nájdete na okolitých menších ostrovoch - Nusa Penida, Nusa  Lembongan alebo Nusa Ceningan. Na tieto ostovčeky sa dostanete buď z prístavu PadangBai alebo Sanur vo východnej časti ostrova. 

Čo ochutnať na Bali? 

Lokálne reštaurácie tu majú názov „ warung „. Ponúkajú možnosť vybrať si z pripraveného menu, ktoré je vyložené alebo si objednáte z menu. Ceny sú naozaj priaznivé, najesť sa dá už od 1 € za hlavné jedlo. Z typických indonézskych jedál odporúčam ochutnať: 

Babi guling – pečené prasiatko, balijská špecialita.

Nasi campur – ryža s prílohami, ktoré sa dajú vybrať. Zvyčajne sa toto jedlo skladá z ryže, tofu či tempehu, zeleniny a kuracieho mäsa. 

Nasi goreng – opražená ryža s kuracím mäsom, servírovaná s volským okom a krevetovými čipsami.

Mie goreng – opražené rezance s kuracím mäsom, servírované s volským okom a krevetovými čipsam

Sate – kuracie alebo bravčové mäso marinované v arašidovej omáčke.

V malých warungoch odporúčam vyskúšať temulawak  - nápoj z kurkumy. Dá sa zohnať len veľmi ťažko, ale určite stojí za námahu. 

Bali nápoj Temulawak

Balijčania sú milí a srdeční ľudia, usmievajú sa a pozdravia Vás. Zoznamujte sa s nimi pravou rukou, ľavá je pre nich nečistá. Nikdy nesiahajte Balijčanovi na hlavu, je to najposvätnejšia časť tela, kde podľa miestnych sídli duša.

Radi by ste cestovali na Bali? Navštívte Zuzanu v pobočke našej cestovnej kancelárie v Eurovea. Ochotne Vám s výberom poradí. 

POZRIEŤ PONUKU DOVOLENKY NA BALI