Azorské ostrovy: pláže

Azorské ostrovy: Aké sú pláže v zelenom raji?

Jedno z najzelenších miest Európy láka scenériami, ale aj skvelým miestami na kúpanie. Aké majú Azorské ostrovy pláže?

Azorské ostrovy: Aké sú pláže v zelenom raji?

Azorské ostrovy sú autonómnou oblasťou Portugalska. Súostrovie ďaleko od pevniny, uprostred Atlantického oceánu, prezývajú aj európsky Havaj. Prezývku si vyslúžilo pre sviežu a neskutočne zelenú prírodu. I preto keď si na Azorské ostrovy spomenieme, málokedy nám zídu na um pláže. 

A predsa má 9 ostrovov desiatky kilometrov pobrežia, a teda aj kopec miest na kúpanie sa. Niektoré sú aj na miestach, kde by ste ich vôbec nečakali. Kam sa teda ísť kúpať? Poradíme vám, aké majú Azorské ostrovy pláže. 

 

Majú Azorské ostrovy pláže zlatisté alebo len čierne?

Na azorské pláže sa nechodí primárne za kúpaním. Skôr než na plážovú dovolenku sem návštevníci chodia za turistikou, objavovaním neskutočnej fauny a flóry i parádnych výhľadov. Možno za to môže i klíma, ktorá má ďaleko od tropickej. Veď priemerná teplota v auguste je 25 °C. 

Ak vám ani vtedy nevadí schladiť sa v osviežujúcej vode, môžete vhupnúť do prírodných bazénov, ktoré vznikli pri dávnych sopečných erupciách. Pokiaľ by sa vám zdali príliš chladné, na čarovných ostrovoch sú tiež obľúbenou atrakciou horúce termálne pramene. 

Zdroj: Unsplash/Nuno Antunes

Čo ale azorské pláže vo všeobecnosti? Sú, samozrejme, úplne odlišné od tých, aké poznáme z Karibiku alebo Maldív. Často na nich bojujete s vetrom a vlnami, vďaka ktorým ale lákajú na surfovanie, windsurfing a kitesurfing. 

Od pláží, čo poznáme z letovísk v Taliansku, Grécku či Španielsku sa tiež odlišujú službami. Na azorských plážach ich nájdete, ale ani zďaleka tým v populárnych letoviskách nekonkurujú. To ale nie je nutne kritikou. 

S Azorskými ostrovmi sopečného pôvodu sa tiež väčšinou spájajú pláže s čiernym pieskom, ktorý magicky kontrastuje s modrým morom a jeho bielou penou. Výnimočne ale nájdete i tie zlatisté. 

 

Azorské ostrovy a ich najkrajšie pláže 

Formosa, Santa Maria

K výnimkám, ktoré potvrdzujú pravidlo o existencii pláží so zlatým či bielym pieskom patrí Formosa. Nájdete ju na ostrove Santa Maria. Je najjužnejší, a teda aj najslnečnejší z 9 Azorských ostrovov

Sú tu ideálne podmienky na strávenie príjemného dňa na pláži, ktorá je dlhá niekoľko kilometrov. Preto sa tu stratí, aj keby o ňu zrazu prejavilo záujem viac ľudí. Okrem mäkkého piesku je jej veľkým lákadlom aj nekonečná plytšia voda a parádne scenérie. Za azorskou plážou sú svieže zelené stráne, po stranách útesy a uprostred ruiny pevnosti. 

Zdroj: Bigstock

Formosa je tiež veľmi obľúbená u surferov. Zamiluje si ju ale každý, kto túži po relaxe pri mori. Služby a infraštruktúra sú tu totiž na výbornej úrovni. Využiť môžete parkovisko, sprchy či toalety. Deti sa majú kde zahrať a všetci kde najesť. 

 

Ilhéu de Vila Franca, São Miguel

Kúsok od ostrova São Miguel, uprostred Atlantického oceánu, si zaplávate na vskutku unikátnom mieste, ktoré vám už pri pohľade naň vyrazí dych. Je ním sopečný kráter s dokonale okrúhlym tvarom. Napĺňa ho pokojná a priezračná voda, kde našli domov tisíce farebných rýb. Kolapsom sopky tak vzniklo dokonalé prírodné kúpalisko s plážou. 

Dostanete sa k nej síce len loďou, no tie premávajú často, rýchlo a lacno. Návšteva unikátnej lokality je takisto v ponuke rôznych exkurzií. Môžete napríklad skombinovať kúpanie na Ilhéu de Vila Franca a pozorovanie veľrýb. To spolu s loďami ale ponúkajú len vtedy, keď je lokalita otvorená – od polovice júna do polovice októbra. 

Zdroj: Unsplash/Filipe Lourenço Marques 

Na výlet si so sebou okrem šnorchla vezmite aj jedlo, vodu a prípadne nejaký slnečník. Ilhéu de Vila Franca je prírodnou rezerváciou, preto tu nenájdete organizovanú pláž a bufety. Nudiť sa tu ale nebudete. Dá sa tu plávať, šnorchlovať aj prechádzať po strmých cestičkách ku krásnym výhľadom. 

 

Praia Grande, Terceira

Azorskú pláž nájdete v zálive mesta Praia da Vitória. Ako už názov napovedá, Praia Grande má najdlhší úsek piesku na ostrove Terceira. Preto, hoci je veľmi ľahko dostupná a obľúbená, nebýva preplnená. 

Obľube sa teší pre svoj veľmi jemný tmavý piesok a Modrú vlajku, ktorá tu veje a dokazuje čistotu lokality. Takisto vám tu nebude nič chýbať. Na pláži sú ležadlá, slnečníky aj plavčík. Problémom tu ale bývajú silné vlny. Vďaka ním ju milujú vyznávači surfingu a windsurfingu, no až tak ju nemusia rodiny s menšími deťmi. 

 

Praia dos Mosteiros, São Miguel 

Azorské ostrovy majú veľa top pláží, najmä na najväčšom ostrove São Miguel. Jedna z najlepších azorských pláží leží pri pomerne nerozvinutej dedinke Mosteiros, blízko obľúbenej atrakcie – prírodných bazénov Caneiros. Napriek tomu mnoho turistov pláž so širokým, tmavým pieskom, ktorú rámujú veľké skalné útvary, obíde. 

Zdroj: Bigstock

Jej názov, Mosteiros, znamená v portugalčine kláštor. Pomenovali tak jeden z väčších skalných útvarov, ktoré vidno z pláže. Niekomu sa zdalo, že ako jeden vyzerá. Ak aj nie, výhľad na kúzelné okolie s dramatickými útesmi a pobrežnými ostrovčekmi je tu fantastický. Miesto je preto ideálne nielen na kúpanie, ale aj pozorovanie západu slnka. 

Chýbať vám tu nebudú ani základné služby v podobe toaliet, prezliekarní či parkoviska. Plážou sa prechádzajú aj predavači s drobným občerstvením. 

 

Praia Do Almoxarife, Faial 

Každý z Azorských ostrovov má výnimočnú pláž, a ani Faial nie je výnimkou. Jeho klenot leží na východnej strane ostrova, neďaleko dediny Horta. Podobne ako mnoho ďalších v súostroví, má sivý až čierny piesok, ktorý zafarbila sopečná činnosť. Jeho dlhý úsek obmýva priezračné more. Návštevníci sa potešia aj základnej infraštruktúre, ale i tomu, že ich tu napriek nej nie je veľa. 

Zdroj: Bigstock

Okrem skvelých podmienok na kúpanie tu môžete obdivovať aj krásne scenérie. Je obklopená zeleňou a takisto vám ponúkne krásny výhľad bez toho, aby ste sa museli príliš namáhať. Z pláže sa vám napríklad nad krištáľovo čistou vodou ukáže vrch Pico. 

 

Praia da Viola, São Miguel

Najväčší ostrov Azorov má aj najviac pláží. Niektoré sú už celkom obľúbené, iné zostávajú dobre utajeným tajomstvom. Jednou takou je aj Praia da Viola na severnej strane ostrova. K pláži nevedie najľahšia cesta, dostanete sa sem len pešo. 

Zdroj: Bigstock

Navyše sa možno ani neokúpete. Často tu totiž bývajú veľmi silné vlny a prúdy. Myslíme, že to ale nebude problém, pretože scenérie sú tu úchvatné. Azorskú pláž s čiernym pieskom a hrubými okrúhlymi kameňmi rámujú vysoké útesy. Okrem cesty k moru tu nájdete aj ďalšiu, ktorá vedie k opustených vodným mlynom, ktoré kedysi tvorili hlavný zdroj živobytia v oblasti.