Ako môže po novom vyzerať cesta lietadlom?

Ako bude po novom vyzerať dovolenka lietadlom?

Svet aj cestovanie sa pod vplyvom pandémie COVID-19 zmenili. Radi cestujete na dovolenku letecky? Spísali sme pár dostupných informácií o tom ako by po novom mohla vyzerať naša cesta lietadlom.

Svet aj cestovanie sa pod vplyvom pandémie COVID-19 zmenili. Radi cestujete na dovolenku letecky? Spísali sme pár dostupných informácií o tom ako by po novom mohla vyzerať naša cesta lietadlom.  

Letecké spoločnosti na začiatku pandémie výrazne obmedzili, resp. pozastavili svoje lety do destinácií. Od júna - júla 2020 sa niektoré letecké spoločnosti pripravujú aspoň na čiastočné obnovenie letov. 

Na čo sa pri lietaní “po novom” pripraviť? Bezpečnostné a hygienické opatrenia sa môžu líšiť v závislosti od leteckej spoločnosti, no zväčša zahŕňajú meranie telesnej teploty pred vstupom do lietadla, dezinfekciu batožiny, nutnosť mať na sebe rúško na palube, uskutočňovanie len bezkontaktných platieb na palube, dezinfekciu rúk, používanie hygienické obrúskov a väčšie vzdialenosti medzi pasažiermi na palube. Časový predstih dostavenia sa na letisko pred odletom sa môže posunúť z 2 hodín na 4 hodiny. Kvôli väčšej bezpečnosti si letenku v budúcnosti uložíte len do mobilu. 

Aké opatrenia pripravujú vybrané letecké spoločnosti? 

Qatar Airways sa rozhodla pre rozšírenie hygienických opatrení pre palubný personál a pasažierov. Zavádza PPE (Personal protective equipment) sety pre personál na palube a upravuje obsluhu tak, aby sa minimalizoval kontakt medzi personálom a pasažiermi. PPE set, ktorý zahŕňa ochranné okuliare, rukavice a rúško bude palubný personál nosiť na uniforme. V uličkách lietadla budú umiestnené dezinfekčné prostriedky. Zmeny sa dotýkajú aj spôsobu servírovania jedál na palube. Napr. zaužívané prestieranie v business triede nahradí hygienicky balený príbor. Lietadlá Qatar airways sú vybavené HEPA filtrami, ktoré eliminujú až 99,97 % vírusov a baktérií. Prikrývky používané na palube sú prané a žehlené pri teplotách ničiacich mikroorganizmy. Zo slúchadiel pri sedadlách boli odstránené penové časti a slúchadlá prechádzajú striktnou dezinfekciou po každom lete. Letecká spoločnosť si dáva záležať na dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti medzi pasažiermi pred vstupom do lietadla, aj na palube. 

Najväčšia nízkonákladová spoločnosť v Európe Ryanair, od začiatku júla obnoví 40% z pôvodného počtu svojich letov. V auguste by počet letov mala zvýšiť na 50%, pričom počíta s obmedzením obsadenosti sedadiel v lietadle približne na polovicu. Cestujúci budú musieť mať rúško a na palube budú umožnené len bezkontaktné platby. O použitie toalety bude potrebné požiadať palubný personál a rady pred toaletou nebudú povolené. Priestory lietadla sa budú každý deň dezinfikovať.(zdroj: Forbes)

Zavedenie potrebných opatrení sa premietne do zvýšenia cien leteniek. Mnohé významné letecké spoločnosti počítajú s návratom k počtu pasažierov z obdobia pred pandémiou, až v horizonte do 3-5 rokov. (zdroj: DenníkN)


(Iné zdroje: Pravda)