Zadar - Pláže

Chorvátsky Zadar: Pláže a zátoky, ktoré stoja za návštevu!

Kúpanie v čistej vode a nádherné kamienkové pláže. Zadar má turistom čo ponúknuť a právom býva označovaný za jednu z najkrajších oblastí Chorvátska. Poďme si najkrajšie pláže Zadaru a jeho okolia predstaviť.

Pláž Pinija v Petrčane

Pláž Pinija sa nachádza približne 12 kilometrov od historického centra Zadaru v malebnej obci Petrčane. Ide o skalnatú pláž s upravenými kamennými plochami na slnenie.

Okolitá zeleň poskytuje pláži prírodný tieň.

Pod korunami stromov sa nachádza miestny plážový bar, kde sa osviežite chladenými nápojmi alebo zmrzlinou. 

 


Tip: Využiť môžete aj služby neďalekého hotela Pinija, ktorý je vybavený napríklad reštauráciou alebo tenisovými kurtami.


 

Pláž Kolovare v Zadare

Pláž Kolovare sa nachádza za hotelom Kolovare kúsok južne od centra Zadaru. Pláž je ohodnotená ocenením modrá vlajka, ktoré sa udeľuje len tým najčistejším a najudržiavanejším plážam.

Kúpanie je tu vhodné pre všetkých od detí po seniorov. Pláž je prispôsobená aj pre invalidov. V okolí sa nachádza množstvo štýlových kaviarní, barov a reštaurácií.

Výhodou je aj borovicový les, ktorý vám v horúčavách poskytne prirodzený úkryt pred slnkom a pobrežiu dodáva malebný nádych.

 

Pláž Zaton

Pláž Zaton sa nachádza v rovnomennom turistickom mestečku Zaton, približne 15 kilometrov na západ od Zadaru.

Hlavnou výhodou je jej povrch, ktorý tvorí prevažne piesok. Ten totiž nie je pre chorvátske pobrežie príliš typický.

Pláž bola ocenená aj Modrou vlajkou vďaka krištáľovo čistej vode a udržiavanému stavu.

Zaton ponúka široké možnosti pre športové aktivity. Zahrať si môžete:

 • tenis,
 • plážový volejbal,
 • minigolf,
 • alebo vyskúšajte vodné atrakcie ako parasailing,
 • vodné lyže,
 • šliapadlá a loďky,
 • jazdu na nafukovacom banáne,
 • šnorchlovanie
 • či obľúbený miestny tradičný šport picigin.

 

Pláž Punta Bajlo v Zadare

Zdroj: Iviiiiiiiiiiiiii, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

 

Punta Bajlo je jednou z najidylickejších pláží v Zadare.

Nachádza sa na malom zalesnenom polostrove v štvrti Arbanasi asi 3 kilometre od starého mesta. Je obľúbená najmä u domácich.

Pláž je výnimočná svojimi bielymi útesmi a skalnými útvarmi. Ležať sa dá na umelo vybudovaných betónových mólach.

Nie je príliš veľká, no ani v lete tu zvyčajne nebýva veľa ľudí. Všetky základné zariadenia ako sprchy, šatne a toalety sú na pláži k dispozícii zadarmo.

 


Tip: Ak vás prepadne hlad či smäd, odskočte si do neďalekého baru Tequila Sunrise. Je odtiaľ úžasný výhľad na ostrov Ugljan a súostrovie Zadar.


 

Sakarun na ostrove Dugi Otok

Sakarun je jedna z najznámejších pláží súostrovia Zadar. Pláž sa nachádza na severozápadnom pobreží ostrova Dugi Otok, kam vyrazíte výletnou loďou z pevninského prístavu v Zadare.

Vďaka bielemu piesku a azúrovej vode býva  Sakarun často propagovaný aj v bedekroch či reklamných spotoch o Chorvátsku. Napriek svojmu nepochybnému pôvabu sa niektorí turisti sťažujú na nedostatočné čistenie pláže či privysoké ceny.

Pláž je vďaka plytkej vode výborným miestom na kúpanie rodín s malými deťmi. Zároveň je vynikajúcou lokalitou na šnorchlovanie.

Miestne vody sú domovom rozmanitého morského života vrátane

 • pestrofarebných rýb,
 • chobotníc a
 • dokonca aj delfínov.

 

Kraljičina plaža na Ninskej riviére

Zdroj: Przemek Pietrak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

 

Kraljičina plaža, teda Kráľovnina pláž, sa nachádza pri meste Nin, len 15 kilometrov od centra mesta Zadar. Je jednou z najznámejších pláží v tomto regióne.

V blízkosti sa nachádza najväčší bahenný prameň v Chorvátsku, o ktorom sa už od rímskych čias verilo, že má liečebné účinky.

Ide o jednu z mála pláží v Chorvátsku, ktorá je tvorená pieskom. Táto je navyše spomedzi všetkých najdlhšia. 

 


Tip: Vstup do vody je veľmi mierny a bezpečný, ideálny aj pre tie najmenšie deti. Voda má navyše vysokú slanosť. Vďaka tejto kombinácii je to ideálne miesto, kde naučíte vaše ratolesti plávať.


 

Pláž Borik v Zadare

Pláž Borik je vzdialená 5 kilometrov severne od centra Zadaru. Ide o kamienkovú pláž so skvelým zázemím pre rodiny s deťmi. Nájdete tu:

 • detský park, 
 • kaviarne, 
 • obchody so suvenírmi, 
 • zmrzlinu s rýchlym občerstvením. 

Vyskúšať môžete aktivity ako jazdu na vodnom banáne alebo parasailing. K dispozícii sú bezplatné toalety, sprchy a prezliekárne. 

Vďaka plytkej vode ponúka pláž veľmi dobrý prístup k moru, avšak odporúčame vziať si gumové topánky – kamene vo vode môžu byť ostré.

 


Tip: Hoci je v blízkosti pláže parkovisko, na vrchole sezóny býva často preplnené. Lepšie urobíte, keď sa dopravíte autobusom MHD. Aktuálne sem jazdia linky 5 a 9.


 

Pláž Plava vo Vodiciach

Vodice sú jedným z najznámejších letovísk celého Chorvátska a od Zadaru sú vzdialené asi hodinu autom. Nájdete tu krásny prístav s mnohými kaviarňami, pouličnými umelcami a bohatým kultúrnym programom. 

Najznámejšia pláž vo Vodiciach je Plava plaža, teda modrá pláž. Tiahne sa štyri kilometre smerom od hotela Punta až po Tribunj.

Pláž získala Modrú vlajku, je čistá a veľmi mierne sa zvažuje do mora. 

 


Tip: Ak máte radi adrenalínové či vodné športy, určite vyskúšajte katamarány alebo vodné skútre.


 

Bonus: Čierne mólo v Crikvenici

Ak by vám do Zadaru bolo ďaleko, máme pre vás na záver tip na krásnu chorvátsku pláž, ktorá sa nachádza necelých 600 kilometrov z Bratislavy.

Pláž Crni molo, teda čierne mólo, sa nachádza v Crikvenici, a je jednou z najznámejších pláži Crikvenickej riviéry. 

Jedným z plusov pláže je prístup aj pre imobilných ľudí. Oceníte ju i v prípade, že máte so sebou na dovolenke zvieracieho miláčika.

Pláž poskytuje široké možnosti na športové vyžitie od volejbalového ihriska či minigolfu, cez vodné lyžovanie až po tobogany.

 


Tip: Ak si na dovolenke radi zacvičíte, vyskúšajte zaujímavú športovú aktivitu – cvičenieaerobiku v plytkej vode.