Najkrajšie pláže Chorvátska

Najkrajšie pláže: Chorvátsko vás očarí nielen týmito top 6 plážami

Chorvátsko a Jadranské more sú už desaťročia dovolenkovou stálicou Slovákov. Neviete, kam sa vyberiete? Pozrite sa, ktoré sú podľa nás tie najkrajšie pláže v Chorvátsku.

Chorvátsko a Jadranské more sú už desaťročia dovolenkovou stálicou Slovákov. Vábi nás sem vzdialenosť, priaznivé ceny, príjemný ľudia i jazyk, ktorý nám nie je až taký cudzí. Nemôžeme zabúdať ale na to najdôležitejšie, čo od dovolenky chceme - pláže a more. Neviete, kam sa vyberiete? Pozrite sa, ktoré sú podľa nás tie najkrajšie pláže v Chorvátsku.

Kde a aké sú najkrajšie pláže v destinácií Chorvátsko?

Chorvátska pevnina, jej ostrovy, ostrovčeky, skaly v mori či útesy majú spolu pobrežie dlhé 6 278 kilometra. Zrejme sa ani nikto nepokúšal spočítať, koľko pláží krajina má. Veď každý úzky pás piesku či kameňov medzi stromami, ktorý vedie k vode sa môže nazývať plážou. Faktom je, že vieme cca o stovke, ktoré ocenili modrou vlajkou kvality a čistoty.

Zdroj: Unsplash/Hans-Jürgen Weinhardt

 

Typické pre Chorvátsko sú najmä pláže kamienkové. Síce to znamená, že na dovolenku si musíme pribaliť aj topánky do vody, no more, v ktorom sa nevíri piesok, je priezračnejšie. V krajine a aj v našom zozname je však i niekoľko piesočnatých pláží. 

Vybrali sme tiež nedotknuté a ťažšie dostupné kúsky, pretože najkrajšie pláže  nielen v Chorvátsku sú predsa také, ktoré nie sú
posypané" ležadlami a plné turistov.

 

1. Punta Rata (Dugi Rat), Makarska Riviera

Názov nás núti myslieť si, že Punta Rata je niekde v Dominikánskej republike. V skutočnosti však patrí medzi najkrajšie pláže v Chorvátsku. Svetlá pláž, ktorá kontrastuje s tyrkysovo-modrým morom, je proste úžasná. Leží asi 51 kilometrov od mesta Split. Z jednej strany pozerá na ostrov Brač, z tej druhej ju lemuje hustý borovicový les, ktorý vám aj v najhorúcejších dňoch poskytne vytúžený tieň.

Schladiť sa môžete i v mori. To je na pláži Punta Rata priezračné a pokojné. Na vodnej hladine sa vyníma fotogenický Brelský kameň, ktorý tiež obsadili borovice. Pláž, ktorá je kamienková s piesočnatým vstupom do mora, zase obsadzujú turisti. 

Dugi Rat
Zdroj:Bigstock

 

Majú ju radi rodiny s deťmi, ale aj adrenalínoví nadšenci. Na pláži totiž môžete šnorchlovať, kajakovať, vyskúšať paddleboard či parasailing. 

 

2. Zlatni Rat, ostrov Brač

Na pláž Zlatni Rat sa môžete vrátiť aj 20-krát, a nikdy nebude úplne rovnaká. Vplyvom vetra a prúdov totiž stále mení svoj zvláštny tvar, ktorý pripomína roh nosorožca. Roh je niekedy ohnutý na východ, inokedy na západ. 

Pláž nájdete na ostrove Brač, pri meste Bol, do ktorého sa dostanete po 2-kilometrovej promenáde. Popri nej sa tiahnu borovice staré desiatky rokov. Rámujú aj pláž, ktorá je chránenou prírodnou oblasťou.
 

Zlatni Rat
Zdroj: Unsplash/Karolina Kolodziejczak

 

Aj podľa mnohých svetových médií patrí medzi najkrajšie pláže v Chorvátsku nielen pre deti. Parádny pohľad je tu na priezračné more tyrkysovej až tmavomodrej farby. Lákajú sem výborné podmienky na kúpanie, ktoré sú vždy aspoň na jednej strane. Druhá býva veterná a priťahuje na ostrov Brač fanúšikov windsurfingu a kitesurfingu. Do vody sa vydávajú po kamienkoch, ktoré sú ale jemné a chodí sa po nich bez problémov. Aj preto býva pláž najmä v sezóne dosť populárna. Našťastie je obrovská a zmestí sa na ňu viac ako 10 000 ľudí. 

3. Pláž Sakarun, ostrov Dugi Otok 

Chorvátske pláže si spájame skôr s kamienkami, no nájdu sa aj svetlé, alebo skôr piesočnaté výnimky. Napríklad Sakarun so svojím bielym jemným pieskom. Keď k tomu prirátame krištáľovo čistú a tyrkysovú vodu, dostaneme Karibik ako vyšitý. Tento raj, ktorý patrí medzi najkrajšie pláže v destinácií Chorvátsko, sa nachádza v severozápadnej časti ostrova Dugi Otok.

Na ostrov sa dostanete trajektom z prístavu v Zadare. Už samotná cesta pozdĺž malebných ostrovov Jadranského mora je fotogenická, no aj tak budete pozerať s otvorenými ústami, keď sa pred vami objaví zátoka s plážou lemovanou borovicovými lesmi. 
 

Dugi Otok
Zdroj: Bigstock

 

O pláži Sakarun už nemôžeme hovoriť ako o nedotknutej, no ešte pri nej nevyrástli veľké hotely, takže má stále pokojnejšiu atmosféru. Hladní a smädní tu ale neostanete. To uvítajú najmä rodiny s deťmi, ktoré majú pláž rady pre jej pozvoľný vstup do mora s príjemnou teplotou. 

 

4. Kraljičina plaža, Dalmácia 

Kráľovské meno je hodné vskutku kráľovskej pláže. Legenda hovorí, že ho vymyslela manželka prvého chorvátskeho kráľa Tomislava, ktorý tu rád s rodinou dovolenkoval. 

Podobne ako Sakarun je Kralijčina plaža piesočnatá a blizko Zadaru. Leží asi 3 kilometre od centra mesta Nin, ktoré je známe tými najkrajšími plážami v Chorvátsku. Takisto je najdlhšou piesočnatou plážou v krajine. Niekonečné miesto na šantenie a stavanie si hradov ocenia najmä deti. Pre ne je skvelé aj veľmi plytké, ešte teplejšie a slanšie more. 

Okrem kúpania vás tu potešia aj nádherné výhľady na okolie - Ninskú lagúnu a horu Velebit. Občas si ich príde pozrieť" aj vietor a priláka sem napríklad kitesurferov. Prípadné zranenie si môžete skúsiť vyliečiť v neďalekej lokalite s prírodným liečivým bahnom.

Krajličina plaža
Zdroj: Bigstock

 

5. Pláž Sveti Ivan, Ostrov Cres

Pláž, ktorú volajú aj Lubenice alebo Pláž svätého Jána, stále ostáva taká, ako ju stvorila Matka príroda - panenská a nedotknutá. Totiž prístup k nej nie je najjedoduchší. Buď sa odveziete vodným taxíkom alebo prejdete peši z obce Lubenice, nad ktorou sa nachádza. Pri tejto možnosti ale musíte zísť strmým útesom. Pláž v nádhernej zátoke ale stojí za to. Už len pre ten pohľad, ktorý sa vám na Jadran a jednu z najkrajších pláží v Chorvátsku naskytne z výšky. Útesy ju chránia pred silným vetrom a robia z nej veľmi príjemné miesto na kúpanie aj pre deti. 
 

Sveti Ivan
Zdroj: Unsplash/Ante Hamersmith

 

Im aj sebe ale prineste dosť vody a občerstvenia na celý pobyt, pretože na pláži ozaj nič nenájdete. Iba priezračné more, ktoré láka na šnorchlovanie, malé kamienky a príjemnú vôňu okolitých rastlín. 

 

6. Pláž Šunj, ostrov Lopud

Zátoku Šunj a jej piesočnatú pláž nájdete na južnom okraji ostrova Lopud. Z rovnomenného mesta je k nej vydláždená cesta. Dostanete sa sem trajektom z neďalekého a turistami obľúbeného mesta Dubrovník. Je síce len 800 metrov dlhá, no podľa mnohých patrí medzi najkrajšie piesočnaté pláže v Chorvátsku, ale aj v celom Jadrane. Vyzerá ako pohľadnica. Polkruhovitý záliv chráni" hustý borovicový les. 

Pláž Šunj
Zdroj: Bigstock

 

Tmavozelené stromy sa odrážajú na azúrovej vode, ktorou len zriedkavo pohne vietor. Aj vďaka tomu môžete zobrať šnorchel a pozrieť sa na farebné rybky. Ale musíte kvôli tomu kúsok poplávať. Zo začiatku je toriž voda dosť plytká. To, spolu s čistým pobrežím, pokrytým jemným svetlým pieskom, je veľkou výhodou, ak sa sem chystáte s deťmi. Deň si môžete spestriť aj športovými aktivitami - kajakovaním sa alebo hraním volejbalu, tenisu či piciginu. Na svoje si tu prídu aj nudisti, pre ktorých je vyhradená severná časť pláže.