Najkrajšie miesta v Taliansku

4 najkrajšie miesta v Taliansku: Vyberte sa na pláž, po stopách vína aj dávnej histórie

Neviete, kam sa v krajine na Apeninskom polostrove vybrať? Prezradíme vám, aké sú najkrajšie miesta v Taliansku, a podelíme sa o rady, ako si ich užijete na maximum.

Taliansko je veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov. Radi vyrážame na nákupy do Milána, za históriou do Ríma, k moru na Sardíniu či za neskutočne chutným jedlom. Neviete, kam sa v krajine na Apeninskom polostrove vybrať? Prezradíme vám, aké sú najkrajšie miesta v Taliansku, a podelíme sa o rady, ako si ich užijete na maximum. 

 

Do Talianska každým dopravným prostriedkom 

Cesta do Talianska je rýchla a jednoduchá. Až tak ďaleko to nie je ani autom, ktorým mnohí vyrážajú najmä v zime na lyžovačku. V ponuke sú tiež spojenia autobusmi či vlakmi. Napríklad z Viedne premáva nočný vlak, ktorým sa za 11 hodín dostanete priamo do mesta La Spezia, východiskového bodu na výlet do Cinque Terre. Cena lístkov pritom začína už od 28 eur. 

 


Tip: Pri kúpe lístkov z Viedne do La Spezie na stránke ÖBB si vždy vyfiltrujte priame spojenia. 


 

Vďaka popularite Talianska u nás a v našom okolí máme množstvo možností, ako sa tam dostať i letecky. Z Viedne, Bratislavy, Budapešti, Katovíc či Krakova sa lieta do viac než 15 talianskych miest. Nebudete tak mať problém vybrať letisko, ktoré je čo najbližšie k vášmu cieľu. Mnoho zo spojení prevádzkujú nízkonákladové spoločnosti, preto sa dá cestovať aj za nižšie ceny. 

 

Jednoduchosť cestovania po Taliansku v niektorých regiónoch podčiarkne veľmi dobrá verejná doprava.

 

Čo by ste mali pred cestou do Talianska vedieť? 

Siesta je stále bežná vec

Siesta, ktorú v Taliansku volajú riposo, zvyčajne začína okolo poludnia do 13:30 a končí medzi 14:30 a 16:30. Taliani vtedy všetko zavrú a idú si domov s rodinou vychutnať navarený obed. Alebo aj nie. Sú miesta, najmä tie turistickejšie, kde sa so siestou nestretnete, no inde sa v tomto čase nedá nič. Počítajte s tým a overte si, ako je to v lokalite, ktorú ste si vybrali. 

 

Dávajte si pozor na ceste pri šoférovaní aj ako chodec

Človeku, ktorý niekedy zažil, ako sa jazdí napríklad v Thajsku, príde tvrdenie, že Taliansko má šialenú dopravu úsmevné. Faktom je, že veľa talianskych vodičov predpisy nerieši a používa najmä „lakte“ a klaksón. Na niektorých cestách býva veľa áut a doprava v mestách nie je vždy najlepšie riešená. Vodiči tiež často nezastavujú pri prechode, aby dali prednosť čakajúcim chodcom. Vždy sa preto dobre pozriete na obe strany, či nič nejde.

 

Noste so sebou aj hotovosť

Už aj v Taliansku, hlavne v turistickejších a rozvinutejších miestach, sa rozšírila platba kartou. Stále to však nie je napríklad na úrovni Škandinávie, kde bezhotovostne zaplatíte aj verejné toalety. Stáva sa, predovšetkým v menších a lokálnejších reštauráciách, obchodíkoch, zmrzlinárňach, dokonca v niektorých múzeách, že stále akceptujú len hotovosť. 

 

Nepočítajte s tým, že sa všade dohovoríte po anglicky

Taliansko síce patrí medzi najkrajšie miesta sveta a láka mnoho turistov. A predsa sa Taliani umiestňujú medzi najhoršími v EÚ, pokiaľ ide o angličtinu. Problémy s jazykom pritom majú ľudia bez ohľadu na vek. Čím ďalej od turistickejších oblastí pôjdete, tým horšie to bude. Naučte sa preto niekoľko fráz po taliansky, domácich to i poteší. Vybavte svoj telefón dobrým prekladačom. Alebo na nich vyskúšajte hovoriť po nemecky

 

Ak cestujete v rušnom období, rezervujte dopredu, čo sa dá 

Krajina je populárna v každom ročnom období, no v júli a auguste to na niektorých miestach býva extrém. Lenže práve vtedy majú deti prázdniny a vy dovolenku. Aby ste si cestovanie v tomto období uľahčili, rezervujete všetko a v predstihu. Týka sa to najmä ubytovania, vozidla a vstupov do atrakcií. V ozaj rušných lokalitách by ste nemali podceniť ani takú obyčajnú vec, akou je stôl v reštaurácii. 

 

Nezabudnite na Ferragosto

Tento taliansky štátny sviatok pripadá na 15. augusta. Jeho oslavy sú i pre turistov zážitkom. Ním však neoficiálne začína letná dovolenková sezóna, počas ktorej mnoho Talianov vyrazí na aj dvojtýždňové prázdniny

 

Prázdniny vychádzajú na obdobie vrcholu turistickej sezóny, preto väčšina múzeí, atrakcií či reštaurácií ostáva otvorená. Opäť to však nemusí platiť všade. V menej navštevovaných lokalitách pravdepodobne nájdete viac zavretých vecí. Okrem toho, domáci v tomto období vyrážajú spoznávať najmä svoju krajinu, ktorá tak bude ešte rušnejšia

 

Najkrajšie miesta a oblasti Talianska

Cinque Terre 

Medzi najkrajšie miesta Talianska jednoznačne patrí 5 dedín na strmých útesoch, ktoré ležia na pobreží talianskej riviéry v regióne Ligúria. Volajú sa Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Sú pre ne typické terasovito usporiadané a poriadne pestrofarebné domčeky. Sľubujú úchvatné výhľady nielen na more, príjemné prechádzky úzkymi uličkami a vynikajúce možnosti na turistiku.

 

Pre Cinque Terre sú tiež typické vinice a fantastické víno. Výborne doplní lahodné jedlo, ktoré rozvoniava z tradičných trattórií. Medzi to, čo by ste jednoznačne mali ochutnať, patrí slávne ligúrske pesto, napríklad s cestovinami, a morské špeciality. Veď v dedinkách sa za stáročia vyvinula silná rybárska tradícia. Veľa možností, kam zamieriť jesť, máte najmä v obci Riomaggiore, ktorá je centrom Cinque Terre, a má zo všetkých najviac barov a reštaurácií

 


Tip: Na obed sa vyberte na miesto zvané Osteria La Torpedine v Riomaggiore. V Monterosso al Mare zase nájdete reštauráciu s hviezdičkou Michelin. Volá sa L'Ancora della Tortuga. 


 

Nie je však prekvapením, že jedno z najkrajších miest v Taliansku býva veľmi rušné. Radšej sa mu vyhnite uprostred leta. Najlepší nápad je navštíviť Cinque Terre koncom apríla alebo v polovici až koncom októbra. V každom prípade myslite na návštevu vopred, a najmä ubytovanie si rezervujte skôr, inak ho poriadne preplatíte. 

 

Bývať môžete v niektorej z dediniek alebo v meste La Spezia, ktoré je lacnejšie a s Cinque Terre výborne spojené. Spájajú ich vlaky spoločnosti Trenitalia. Tie v sezóne vyrážajú doslova každých pár minút

 

Do La Spezie sa tiež dostanete vlakom, a to z Janova a Pisy. Dĺžka cesty je z oboch približne rovnaká. Obe mestá majú letiská, na ktoré sa lieta i nízkonákladovo, aj z okolia Slovenska. Spojené sú aktuálne s Budapešťou, Krakovom (Pisa) a Viedňou (Janov). 

 

Čo vidieť a zažiť v Cinque Terre? 

 • Prejdite sa strmými uličkami dediniek a malebnými prístavmi. Hľadajte v nich tajné zákutia a nasávajte atmosféru. 
 • Vyrazte na turistiku. Turistické chodníky spájajú všetky dediny, križujú aj Národný park Cinque Terre. Hoci sú tu možnosti na turistiku celoročne, odporúčame vybrať si teplejšie mesiace. Niektoré trasy totiž môžu byť pre zlé počasie uzavreté, a tiež nebezpečné. Nie všetky trasy (napríklad Sentiero Azzurro), sú zadarmo. Za malý poplatok si musíte, pri počiatočných miestach trás alebo online, vybaviť povolenie
 • Choďte na vyhliadku. Medzi top vyhliadky patrí Manarola Scenic Viewpoint, hrad Doria v obci Vernazza, Scalinata Lardarina v Corniglii či panoramatická terasa na Via San Giacomo v Riomaggiore. 
 • Ochutnajte výborné sladké víno Sciacchetrà. Spraviť tak môžete napríklad na mieste zvanom Terra Rossa wine&food winebar.

 

Toskánsko 

Toskánsko je rozľahlý región, ktorý sa rozprestiera uprostred krajiny. Patrí k najkrajším a najnavštevovanejším miestam v Taliansku. Návštevníci sem mieria najmä za zvlnenými kopcami porastenými viničom a z neho produkovaným výborným vínom

 

Lákajú aj romantické kopcovité mestá, ktoré už z diaľky prezradia stredoveké veže. San Gimignano, Lucca, Volterra, Siena, Arezzo či Chianti. Každé z nich má svojský šarm a atmosféru, no jedno majú spoločné. Keď prechádzate ich ulicami, netušíte, kam sa pozerať skôr. Z každého rohu na vás totiž „útočí“ krásna architektúra a dýcha história. Toskánsko je rodiskom renesancie a nedokáže to utajiť.

 

Ktorékoľvek si vyberiete, určite nepreskočte Florenciu, patrí medzi najkrajšie miesta v Toskánsku. Číha tu na vás množstvo výnimočných múzeí a pamiatok ako Galleria Uffizi, Palazzo Vecchio, katedrála, Campanile či záhrady Boboli. 

 

Takisto je rajom gurmánov, ktorí si vyberú z desiatok reštaurácií. Ochutnať by ste v nich mali napríklad tradičné „vidiecke“ jedlo – pappa al pomodoro, polievku s paradajkami, bazalkou a toskánskym nesoleným chlebom. Mäsožravov zase nadchne steak bistecca alla fiorentina alebo typické toskánske cestoviny, ktorým hovoria pappardelle, s ragú di cinghiale (z diviaka). 

 


Tip: Výborný steak podávajú napríklad v L'Osteria di Giovanni alebo Regina Bistecca. Chutné jedlo vám pripravia aj v michelinskej reštaurácii Zeb, kde k nemu podávajú lahodné vína nielen z Toskánska. 


 

Florencia je výbornou základňou na výlety po celom regióne a tiež ľahko dosiahnuteľným cieľom. Má letisko aktuálne spojené s Viedňou. Ďalšie toskánske letisko je v Pise s letmi z Budapešti a Krakova. Využiť môžete aj letisko v Bologni spojené s Budapešťou, Viedňou a Krakovom. Mesto síce leží v regióne Emilia-Romagna, no vlakom sa odtiaľ do Florencie dostanete len za cca 40 minút. 

Vlaky aj autobusy v regióne fungujú veľmi dobre. Väčšie i menšie mestečká sú pospájané tak, že sa prepravíte aj bez auta, ktorým je to, samozrejme, oveľa pohodlnejšie

 

Čo vidieť a zažiť v Toskánsku? 

 • Navštívte ostrov Elba, ktorý „väznil“ cisára Napoleona. Dostanete sa tam trajektom z prístavu v meste Piombino. Lode prevádzkujú rôzne spoločnosti a ich cieľmi sú rozličné miesta na Elbe. 
 • Zamierte do Val d’Orcia. Údolie, ktoré to dotiahlo až do Zoznamu UNESCO, patrí k najkrajším miestam v Taliansku. Zdobí ho úžasná krajina s kopcami a vinicami, kde sa ukrývajú malebné dedinky. Ubytujte sa v niektorom z agroturistických zariadení a zažite tradičný toskánsky život. 
 • Choďte na pláž, napríklad do krásneho prímorského mestečka Forte dei Marmi, ktoré leží na západnom pobreží Toskánska. 
 • Parádne pláže, a k tomu stredoveké mestá nasiaknuté históriou sľubuje zase odľahlejšia Isola del Giglio. Dostanete sa tam loďou z prístavu v Porto Santo Stefano. Linky, ktoré premávajú oveľa častejšie v letnej sezóne, prevádzkujú spoločnosti Toremar a Maregiglio
 • Vyrazte na turistiku do pohoria Apuánske Alpy. Ohúria vysokohorskými jazerami, krasovými jaskyňami a výhľadmi až k moru. Obľúbené sú napríklad trasy Tambura da Campocatino a Monte Forato.

 

Sardínia 

Sardínia je ľahko dostupná vďaka viacerým letiskám. Medzi hlavné patria Cagliari, Olbia, Alghero, ktoré je sezónne a nízkonákladovo spojené s Bratislavou. Do Cagliari sa lieta z Budapešti a Krakova. Olbia má tiež lety z Bratislavy, no tie sú sezónne a charterové

 

Ak chcete veľa vidieť, prenajmite si auto. Najkrajšie miesta na Sardínii aj v celom v Taliansku sú tu odľahlejšie a menej spoľahlivou verejnou dopravou ťažko dostupné. Prenájom auta však nemusí byť najlacnejšia záležitosť. Rezervujte si preto vozidlo v predstihu.

 

O Sardínii sa hovorí ako o jednom z najkrajších miest Talianska najmä pre jej pláže. Nie sú však jediným, čím ostrov zaujme. Či už v Alghere alebo Cagliari narazíte na kus histórie ukrytý v úzkych uličkách. Obe navyše majú prístav, odkiaľ hlavne v sezóne vyrážajú lode na pláže a za šnorchlovaním. 

 

Na svoje si prídu aj milovníci prírody. Zamieriť môžu napríklad na planinu La Giara di Gesturi, ktorou sa preháňajú divoké kone, alebo do niektorej z jaskýň.

 

Ostrov je tiež gastronomickým rajom. Sardíniu preslávil Casu marzu, tvrdý ovčí syr so živými larvami. Syry majú i bezpečné. Silnú tradíciu ich výroby potvrdzuje veľmi chutné Pecorino Sardo, ktoré je takisto z ovčieho mlieka. Sardínia má navyše bohatú poľnohospodársku tradíciu, veľa vecí si obyvatelia dopestujú čerstvé, čo isto prispieva ku kvalite jedla

 

V kuchyni majú miesto plody mora a ryby, napríklad v podobe morských ježkov či rybacej polievky zuppa di pesce. Typicky po taliansky sa nezabúda ani na cestoviny. Tradičné pre Sardíniu sú fregola alebo plnené culurgiones. Ostrov je tiež rajom pre milovníkov húb. Na správnom mieste ste, ak milujete hľuzovky

 


Tip: Na ostrove je viac ako 40 Michelin reštaurácií, napríklad Al Tuguri, ktoré sa špecializuje na morské plody, alebo Sa Cardiga e Su Schironi v Cagliari. V tomto meste je veľmi fajn aj reštaurácia Su Cumbidu.


 

Čo vidieť a zažiť na ostrove Sardínia? 

 

 • Mesto Cagliari a jeho vyhliadky – vrch Monte Urpinu, prístupný aj autobusom, a Sella del Diavolo. V blízkosti mesta je i Parco Naturale di Molentargius. Kedysi sa tu ťažila soľ, dnes je domov ružových plameniakov. 
 • Giardino Sonoro, múzeum v dedinke San Sperate, kde kamene „spievajú“. Overte si otváracie hodiny, mimo sezóny nebýva otvorené denne. Nutná je tiež rezervácia. 
 • Grotta di Nettuno s krásnymi vápencovými útvarmi. Leží blízko Alghera. Prístupná je loďou alebo pešo cez Escala del Cabirol, 660 schodov vyrezaných do útesu. Je otvorená celoročne a denne, ale za dobrého počasia. Návštevu si musíte rezervovať

 

 • Záliv Orosei, ktorý sa tiahne pozdĺž východného pobrežia Sardínie. Patrí medzi najkrajšie miesta v Taliansku a ukrýva nádherné zátoky a v nich top pláže ostrova. Čaká vás tu tyrkysová voda a karibsky biely piesok. K mnohým miestam sa však dostanete len pešo alebo loďou.
 • Rajské pláže. Medzi tie najlepšie patria Cala Brandinchi blízko Olbie, Spiaggia di Liscia Ruja na Smaragdovom pobreží (Costa Smeralda), Spiaggia del Poetto pri Cagliari, Spiaggia Su Portu alebo pláž Chia, obe ležiace na juhu. 

 

Kalábria 

Región leží na juhu Talianska, kúsok od ostrova Sicília. Slováci sem zatiaľ až tak často nechodia, hoci jedno z najkrajších miest v Taliansku nie je vôbec ďaleko. V jeho srdci leží mesto Lamezia Terme, ktoré je sezónne aj nízkonákladovo spojené s Krakovom a Viedňou. Charterovými letmi sa sem v lete dopravíte aj z Bratislavy. Odtiaľ sa do Lamezia Terme dostanete i s prestupom v Bergame.

 

V prípade, že chcete podnikať výlety po regióne, prenajmite si auto. Verejná doprava funguje, no dobre sú prepojené najmä väčšie mestá. Cestovať môžete vlakmi, ktoré však jazdia len pozdĺž pobrežia. Do kopcovitého vnútrozemia musíte vyraziť autobusmi a často i niekoľkokrát prestúpiť, aby ste sa dostali do cieľa.

 

Kalábria nie je v porovnaní s Cinque Terre či Toskánskom taká „zamorená“ turistami. Všetko tam plynie pomalšie a tradičnejšie. V mnohých lokalitách ešte majú siestu a platia skôr hotovosťou. Výnimočnejšie sú i luxusné reštaurácie. 

 

Najmä v malých dedinách sa najete v tratóriách, ktoré nemajú ani menu. Naservírujú vám to, čo pripravili či ulovili v ten deň. Je to super, hlavne ak vám na tanieri pristane čerstvá lokálna špecialita. V regióne sú to ryby – tuniak a mečiar. Výborne chutia i čerešňové papriky v oleji, ktoré plnia kaparami a tuniakom alebo ančovičkami. Určite ochutnajte pizzu s tuniakom a červeným zlatom – červenou cibuľou z mesta Tropea

 


Tip: Okrem tratórií nájdete v Kalábrii aj michelinské reštaurácie. Je to napríklad Abbruzzino v meste Catanzaro alebo Baylik v Reggio Calabria. 


 

Čo sa týka dovolenkových aktivít, región láka predovšetkým na kúpanie. Pláže pri Tyrhénskom aj Iónskom mori patria k najkrajším miestam Talianska. Hlavne tie s dramatickými útesmi a zátokami. Kalábria a jej národné parky sú tiež úžasné na turistiku hustými lesmi, v ktorých sa ukrývajú kaňony a vodopády. 

 

Čo vidieť a zažiť v regióne Kalábria? 

 • Vyberte sa do stredovekých dedín roztrúsených po ostrove. Gerace, Morano Calabro, Altomonte či Stilo so svojimi tradičnými oslavami patria medzi najkrajšie miesta Talianska. V regióne môžete navštíviť i mestá duchov, kde už ľudia nežijú. Napríklad sú to Amendolea alebo Pentedattilo. 
 • Nevynechajte mestečko Tropea. Karibské pláže sa tu snúbia s poriadnou dávkou histórie i v podobe svätyne Santa Maria dell'Isola, ktorá zo skaly pozerá do diaľky. 

 

 • Preturistikujte národný park Pollino, ktorý charakterizuje ohromujúca príroda a tradičné dedinky s unikátnymi tradíciami a kuchyňou. S drsnou roklinou Raganello a raftingom nadchne aj milovníkov adrenalínu.
 • Žasnite nad dokonalou mužskou krásou v Reggio Calabria. Na obdiv je vystavená v podobe do najmenšieho detailu upravených bronzových sôch v Národnom archeologickom múzeu v Reggio Calabria. 
 • Choďte lyžovať. Uprostred národného parku Aspromonte, vo výške asi 1 400 metrov nad morom, leží stredisko Gambarie d'Aspromonte. Okrem snehu si tu užijete aj neskutočnú krajinu. Ak si na lyžovačku vyberiete jasný deň, možno sa vám počas nej ukážu aj Liparské ostrovy a Etna