Najkrajšie miesta na Slovensku

Najkrajších miest má Slovensko naozaj veľa

Za úžasnou prírodou či bohato zdobenými jaskyňami nemusíte cestovať do zahraničia. Aj naša krajina má desiatky miest, ktoré vám vyrazia dych.

 

Najkrajšie miesta na Slovensku: 5 tipov na výlet našou krajinou

Slovensko je poriadne rozmanitá krajina. Od východu na západ či od severu na juh ponúka plné priehrštie miest, ktoré by bola veľká škoda obísť. Nielen severu kraľujú (veľ)hory, kam v lete vyrazíte na turistiku, za parádnymi výhľadmi či do magických jaskýň, a v zime na lyže. 

Pod pohoriami, v dolinách i nížinách, a vlastne po celej krajine, vyrástli väčšie aj menšie mestá, ktoré vyrazia dych svojou architektúrou i atmosférou. Nad či v nejednom z nich sa stále hrdo týči (opevnený) hrad alebo zámok, ktorý si stále zachováva vzhľad ako za svojich najslávnejších čias. 

Zdroj: Unsplash/Branislav Knappek

 

Z niektorých z nich nazriete do tradičných obcí, iné vám z výšky ukážu nekonečné vodné plochy našich jazier. Či ich už vytvorila príroda alebo človek, napríklad pre potreby banskej činnosti, patria medzi najkrajšie miesta na Slovensku. Lákajú na kúpanie, prechádzku kúzelnou prírodou v ich okolí, alebo na to, aby ste ich preskúmali nejakým plavidlom. 

Pripravili sme pre vás mapu s označenými najkrajšími miestami, ktoré sa na Slovensku oplatí vidieť

 

Ktoré sú najkrajšie miesta na Slovensku? 

Banská Štiavnica

Historické banské mesto, ktoré leží uprostred Štiavnických vrchov, je medzi najkrajšími miestami na Slovensku stálicou. Nečudujeme sa, Banská Štiavnica si veľmi rýchlo získa srdce každého návštevníka svojimi kúzelnými historickými uličkami. Vašu pozornosť v nich upútajú starobylé meštianske budovy i prekrásne dominanty mesta zapísaného do Zoznamu UNESCO

Zdroj: Unsplash/Martin Katler

 

Banská Štiavnica vás však vtiahne nielen do minulosti, ale i do príbehu nenaplnenej lásky spisovateľa Andreja Sládkoviča a „jeho“ Maríny v banke lásky. Všadeprítomné vyznania, atmosféra, romantické ubytovania a útulné kaviarne robia z Banskej Štiavnice hádam najromantickejšie miesto Slovenska. 

Romantika vám nevonia? Veľmi ľahko pred ňou uniknete do Banského múzea v prírode a jeho štôlne Bartolomej alebo do čarovnej prírody. Vybrať sa môžete napríklad k tajchom Počúvadlianske jazero či Klinger, ktoré majú neskutočnú farbu. 

Pripravili sme pre vás mapu, na ktorej sú vyznačené spomenuté miesta v Banskej Štiavnici: 

 

Slovenský raj

Vybrať z našich úžasných pohorí to najkrajšie miesto na Slovensku nie je ľahká úloha. Často sa medzi nimi o titul a našu pozornosť uchádzajú Vysoké Tatry so svojimi priezračnými plesami a majestátnymi štítmi. Zabúdať by sme však nemali ani na národný park s príznačným názvom – Slovenský raj

Rozprestiera sa na pomedzí našich odľahlejších regiónov Spiš a Gemer. Poznáme ho ako miesto, ktoré dokáže poriadne zvýšiť adrenalín v krvi. Po ceste parkom a jeho hlbokými roklinami a úzkymi kaňonmi totiž musíte zdolávať rebríky a lávky. 

Zdroj: Unsplash/Mikolas Voborsky 

 

Kúzelná lokalita, ktorú zdobia krasové planiny, tiesňavy, vodopády, jaskyne i historické pamiatky, však nie je len pre zdatnejších turistov. Aj deti či rekreační turisti si užijú túru do tiesňavy Malý Kyseľ a jej vodopády. Malé prevýšenie, no veľkolepý výhľad na Prielom Hornádu, zase sľubuje skalný výbežok Tomášovský výhľad, ktorý patrí medzi najkrajšie miesta na Slovensku.

Vynechať by ste pri návšteve Slovenského raja nemali ani Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne v Európe a je zapísaná i do Zoznamu UNESCO. 

 

Oravský hrad

Slovensko je krajinou hradov a zámkov. Na území krajiny ich stále stojí viac ako 100. Niektoré sú už rozpadajúcimi sa ruinami, iné sa ešte týčia v plnej kráse. Dnes už nechránia mestá pred nepriateľmi, ale berú návštevníkov do histórie a ukazujú im najrôznejšie poklady, ktoré sa po ich majiteľoch zachovali. 

Zdroj: Bigstock 

 

Skrývajú sa aj v Oravskom hrade, ktorý patrí medzi najkrajšie miesta Slovenska. Nájdete ho pri obci Oravský Podzámok, kde sa majestátne týči na skale vysoko nad riekou Orava. Hrad, ktorý dnes nesie znaky románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov, je i vďaka tomu extrémne fotogenický.

Zážitkom je aj prehliadka opevneného sídla, ktoré pozostáva z dolného, stredného a horného hradu, palácov a veží. Hrad sa tiahne nielen do výšky, ale aj pod zem. Tri vstupné brány spája tunel, pod ktorým sú vyhĺbené podzemné chodby. Návštevníkov nadchnú spolu s niekoľkými expozíciami. Vďaka nim sa dozviete napríklad i to, ako bol hrad kedysi zariadený. 

 

Demänovská jaskyňa slobody

Myslíte si, že na Slovensku je veľa hradov? A čo potom jaskýň? Tých máme na našom území viac ako 7 000. Väčšinu z nich však ani nepoznáme, alebo vôbec nemôžeme navštíviť. Len niekoľko desiatok jaskýň sprístupňuje návštevníkom kratšie úseky svojich tajomných chodieb. Nejedna z nich patrí medzi krásne, hádam až najkrajšie, miesta na Slovensku. 

Takým miestom je isto aj Demänovská jaskyňa slobody, ktorú zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jej domovom sú Nízke Tatry, konkrétne kúzelná Demänovská dolina, ktorú vyhľadávajú aj lyžiari. 

Zdroj: Unsplash/Jakub Mičuch

 

Jaskyňa je výnimočná svojou výzdobou. Medzi jej najväčšie klenoty patrí sintrová výplň najrôznejších farieb, priezračné jazierka, podzemná rieka Demänovka či nevysychajúci vodopád, ktorý volajú Večný dážď. Unikátom je aj Veľký dóm, najrozmernejší podzemný priestor sprístupnený na Slovensku. 

V súčasnosti však, rovnako ako jaskyňa, prístupný nie je, prebieha totiž rekonštrukcia osvetlenia. Ak Demänovskú jaskyňu slobody chcete navštíviť, sledujte časy vstupov, kde budú informovať, keď sa opäť otvorí.

 

Šútovské jazero

Štiavnické banské tajchy, magické tatranské plesá či nekonečné priehrady, ktoré sú takými slovenskými moriami. Výnimočných vodných plôch máme u nás naozaj veľa. Isto medzi ne patrí aj Šútovské jazero, ktoré právom radíme medzi najkrajšie miesta na Slovensku. Zatopený kameňolom leží na strednom Slovensku, blízko Martina. 
 

Zdroj: Flickr/Robert.BlueSky 

 

Najkrajšie je jazero z výšky, keď sa vynorí medzi stromami lesov Malej Fatry. Pohľad na tyrkysovú vodu, orámovanú terasovitými svahmi, vyrazí dych. Menej príjemným šokom je aj teplota vody, ktorá nebýva najvyššia. Áno, v Šútovskom jazere sa na vlastné riziko aj okúpete. Tiež si môžete len tak posedieť na niektorej z pláží a kochať sa scenériou. 

Jazero a jeho okolie je ideálne na výlet aj pre aktívnych dovolenkárov, ktorí radi vyrážajú na turistiku. Prejsť sa môžete napríklad k najväčšiemu vodopádu Malej Fatry. Volá sa Šútovský vodopád a má 38 metrov. Od jazera k nemu vedie turistický chodník krásnou prírodou, ktorý tí rýchlejší prejdú za asi hodinu.