Tipy a triky ako prežiť dlhý let

Tipy a triky ako prežiť dlhý let

Či už máte za sebou niekoľko nekonečných letov, a len ste stále neprišli na ten správny „postup“, alebo sa na dlhý, niekoľkohodinový, let chystáte prvý krát, prinášame Vám niekoľko tipov a trikov, ako dlhé hodiny v lietadle môžete prežiť v najlepšom možnom rozpoložení.

Tipy a triky ako čo najlepšie prežiť dlhý let

Či už máte za sebou niekoľko nekonečných letov, a len ste stále neprišli na ten správny „postup“, alebo sa na dlhý, niekoľkohodinový, let chystáte prvý krát, prinášame Vám niekoľko tipov a trikov, ako dlhé hodiny v lietadle môžete prežiť v najlepšom možnom rozpoložení.

letisko

Zo skúseností môžeme povedať, že dlhé lety prinášajú so sebou úskalia, ktorým sa jednoducho nevyhnete. Či sedíte na sedadle v triede economy, alebo ste sa rozhodli pre väčšie pohodlie v business alebo first triede, nič to nemení na tom, že od momentu, ako si na svoje miesto sadnete, až dokým lietadlo neopustíte, strávite dlhé hodiny v malom priestore v pretlakovanej kabíne s klimatizáciou, s ostatnými pasažiermi rôznych národností, preletíte niekoľko časových pásiem a nakoniec sa ocitnete v úplne odlišných klimatických podmienkach, čo prináša určitú dávku stresu pre každého.  Ale my vieme ako si tieto dlhé hodiny uľahčiť!

Všetko začína samotnou rezerváciou

Lacnejšie neznamená vždy lepšie. Mnoho ľudí sa pozerá na cenu: nájdu lacné letenky, nadchnú sa a rezervujú let cez pol zemegule za pár Eur. Super! Avšak, pozreli sa aký let si rezervovali, či májú batožinu a občerstvenie v cene letenky? Skontrolovali si koľkokrát a kde prestupujú, či v prípade meškania jedného letu bude o nich postarané? Ako dlho budú čakať na letisku/-ách? Každý by sa asi rád vyhol niekoľkohodinovému nočnému čakaniu na ďalší let na letiskových lavičkách, však?

My v TUI ReiseCenter sme tu preto, aby sme Vám ponúkli rôzne alternatívy, aj tie drahšie, a už je na Vás, ktorú si zvolíte. Nakoľko Vás - našich klientov už poznáme pri vypracovaní ponúk zohľadňujeme Vaše referencie a hlavne Vaše pohodlie a v neposlednom rade aj vlastné cestovateľské skúsenosti. Nechajte si poradiť!

 

NAŠE TIPY:

Rezervovať si miesto/sedadlo v lietadle vopred. Letecké spoločnosti možnosť rezervácie sedadla vopred väčšinou umožňujú za poplatok.  Ak preferujete ľahký prístup (či už k veciam, alebo jednoduchšie presuny po lietadle) zvoľte si miesto v uličke. Miesto pri okne je vhodné pre tých, čo si chcú vychutnať výhľad alebo sa o niečo oprieť. Taktiež si viete skontrolovať, či nesedíte hneď pri toaletách, ktoré sú počas dlhých letov takmer neustále obsadené.

Zbaľte si to najdôležitejšie do príručnej batožiny. Osobné doklady, letenky a ostatné potrebné dokumenty patria samozrejme do príručnej batožiny. A čo ďalej? Každý človek má iné potreby, ale pár vecí sa na palube naozaj zíde:

Vlastné slúchadlá: väčšina leteckých spoločností Vám poskytne slúchadlá k zábavnému systému na palube, avšak Vaše vlastné sú väčšinou kvalitnejšie a budú lepšie filtrovať hluk;

Malé balenia kozmetiky: hydratačný krém a balzam na pery sú dôležitou súčasťou príručnej batožiny nielen pre dámy, nakoľko po niekoľkých hodinách je klimatizovaný vzduch veľmi suchý a Vaša pleť sa Vám za túto prevenciu poďakuje. Zísť sa Vám môže aj antibakteriálny gél či vlhčené obrúsky (pamätajte, že v prípade tekutín môže mať 1 balenie max.100ml);

Lekárnička pasažiera: zvlhčujúce kvapky do nosa oceníte pri dlhom lete nielen, ak máte práve nádchu, kvapky do očí pomôžu cestujúcim s citlivými očami, cukríky na cmúľanie ocenia nielen deti, ale asi každý, pokiaľ má vedľa seba otravného spolucestujúceho

Pohodlie nadovšetko: verte nám, že dlhý let nechcete stráviť v topánkach, pár huňatých ponožiek pomôže nielen s pohodlím, chladom, ale pokojne sa v nich môžete poprechádzať aj v uličke. Maska na oči a štuple do uší Vám jednoznačne uľahčia spánok;

Vlastná zábava: v prípade, že zábavný systém na palube má poruchu, alebo neponúka výber filmov či článkov, ktoré by Vás oslovili, odporúčame pribaliť si vlastnú alternatívu. Či to už bude knižka, hudba alebo tablet, je to na Vás;

Záložný zdroj alebo nabíjačku, aj napriek tomu, že doba pokročila, nie každé lietadlo musí mať USB port na každom sedadle pre Vašu elektroniku;

Snack a voda: Pre prípad, že jedlo, ktoré dostanete nebude podľa Vašej chuti, alebo bude porcia primalá, zoberte si so sebou niečo malé na zahryznutie. Zídu sa aj žuvačky, najmä pri vzlete a pristátí na vyrovnanie tlaku v ušiach. Takisto odporúčame si zakúpiť pred odletom (už po bezpečnostnej kontrole) vodu. Palubný personál sa samozrejme stará aj o nápoje, avšak aby ste mali dostatok tekutín pri sebe kedykoľvek v prípade potreby je dobré mať aj zálohu;

deti

Nájdite si pohodlné oblečenie. Myslite na to, že strávite niekoľko hodín v rovnakom oblečení, módnymi vychytávkami ohurujte v destinácii, do lietadla zvoľte ležérnejšiu variantu. Odporúčame, aj pri letoch v najhorúcejšom lete dať na seba niekoľko vrstiev, ktoré viete ľahko obliecť aj dať dolu – niektoré lietadlá sú klimatizované až príliš, v iných je zas teplejšie. Naším tipom je veľký šál alebo šatka, ktorá poslúži aj ako dodatočná deka v prípade potreby.

Na letisku

Ak máte dostatočnú časovú rezervu a strávite pár hodín nielen v lietadle, ale aj na letisku, skontrolujte si letiskovú mapu. Tá Vám napovie, koľko času Vám zaberie presun medzi jednotlivými Gate-mi, ale aj, kde sa nachádzajú reštaurácie a čo je ešte príjemnejšie – lounges. Po niekoľkých hodinách v lietadle väčšina ľudí zamieri priamo ku Gate, ktorý je ten „ich“, a čaká, na veľakrát nepohodlných, plastových lavičkách, aj niekoľko hodín. Nie je nič nepríjemnejšie, ako dostať sa k miestu, odkiaľ vám to „poletí“ a zistiť, že si tam nemáte kde sadnúť. Stačí však, ak po výstupe z lietadla sa rozhliadnete po mapke, skontrolujete si, či po ceste máte kaviarničku alebo reštauráciu, kde môžete stráviť nejakú tú chvíľu, alebo či nemáte možnosť presunúť sa do lounge. Niektoré lounge sú samozrejme vyhradené len pre cestujúcich s business/first class letenkou, avšak mnoho letísk ponúka za poplatok vstup do lounge aj pre cestujúcich v economy class. Spýtajte sa na túto možnosť Vášho travel agenta, rád Vám poradí. V príjemnom tichšom prostredí, s občerstvením a samostatnými (a čistejšími a prázdnejšími) toaletami sa čaká na prípoj oveľa lepšie ako v odletovej hale.

letisko 2

V lietadle

Poprechádzajte sa: dlhé sedenie na mieste nie je zdravé ani prospešné. Urobte si prestávku od filmového maratónu, alebo čítania a ponaťahujte sa, prejdite sa uličkou, pohýbte prstami na nohách. Usedené svalstvo potrebuje trochu pohybu, vyhnete sa tak nepríjemnej bolesti po pristátí.

Snažte sa pospať si: aj keď cestujete cez deň, monotónnosť (ne)činnosti v lietadle mnohokrát uspáva – nebráňte sa tomu! Veľa ľudí si so sebou berie cestovný vankúš a využíva let na oddych. Nájdite si polohu, v ktorej Vás nič netlačí, zatvorte oči, odfiltrujte okolie a pospite si. Keď otvoríte oči a zistíte, že z dlhých hodín nejak podozrivo ubudlo, môžete si gratulovať!

Relaxujte a dajte si aj pohár šampanského – vychutnajte si to, že NIEKAM LETÍTE! Čas v lietadle nie je len o tom „prežiť to“, máte sa predsa na čo tešiť! Keď letíte na dovolenku, tešte sa na nové zážitky, oddych a zábavu, ktorú zažijete! Pri návrate sa zas nalaďte na vlnu domova, tešte sa na svojich blízkych, ako im porozprávate čo ste zažili, alebo si predstavte vlastnú posteľ, do ktorej sa už o pár hodín uložíte!

lietadlo

Po prílete:

Ešte pred opustením svojho miesta skontrolujte, či ste si naspäť do príručnej batožiny zabalili všetky svoje veci a či máte poruke pas a ostatné dokumenty pre kontrolu. Stres zo zabudnutých vecí na palube, naozaj nie je potrebný, nakoľko Vás čaká mnoho iných vecí, ktorým sa musíte po prílete venovať.

A na záver:

Čaro lietania bolo donedávna v tom, že okrem ostatných cestujúcich Vás nik nemohol zastihnúť. Dnes už máte možnosť sa pripojiť na Wifi aj počas letu, ale je skutočne na Vás, či potrebujete byť online aj počas času na palube. Môžete čas "zabíjať" aj prácou alebo jednoducho len vypnúť a venovať sa svojim myšlienkam.

Tak do toho cestujte s úsmevom!

Travel Expert Zuzana