Ako sa zbaliť do príručnej batožiny

Tipy, ako sa zbaliť aj do malej príručnej batožiny

Poradíme vám, ako sa zbaliť do príručnej batožiny, aby ste cestovali bez problémov a na výlete vám nič nechýbalo. 

Tipy, ako sa zbaliť aj do malej príručnej batožiny

Klasické i nízkonákladové letecké spoločnosti majú v cene letenky aj príručnú batožinu. Dnes je síce spojená s viacerými obmedzeniami, ktoré sa týkajú váhy, rozmerov i toho, čo môže obsahovať, no ak vám bude na dovolenku stačiť, ušetríte nemalé peniaze. My vám poradíme, ako sa zbaliť do príručnej batožiny, aby ste cestovali bez problémov a na výlete vám nič nechýbalo. 

Aký je rozdiel medzi príručnou a podpalubnou batožinou?

Už názov naznačí, že podpalubná batožina, ktorej sa hovorí aj podaná, je umiestnená v podpalubí lietadla. Odovzdáva sa pred odletom pri pulte počas check-inu a po prílete si ju vyzdvihnete z príslušného batožinového pásu. 

Príručnú batožinu máte so sebou po celý čas – na letisku aj v lietadle, kde ju umiestnite pod sedadlo pred vami alebo do batožinového priestoru nad hlavami cestujúcich. Medzi príručnú batožinu patrí:

 • batoh, ale aj kabelka,
 • igelitka, 
 • taška na notebook 
 • a nákup v duty free obchode. 

Povolené rozmery príručnej batožiny 

Letecké spoločnosti vo svojich prepravných podmienkach určujú povolené rozmery, váhu a počet kusov príručnej batožiny, ktoré prepravia zadarmo alebo za nejaký poplatok. Pravidlá sa rôznia, preto si ich vždy preverte u konkrétnej spoločnosti. 

Príručná batožina, ktorá nezodpovedá podmienkami, vám totiž môže dovolenku poriadne predražiť. Platí to hlavne v prípade, ak letíte nízkonákladovými spoločnosťami. Niektoré z nich zaviedli tzv. malú príručnú batožinu. 

Za príručnú batožinu klasických rozmerov (okolo 55 x 40 x 20 cm) už u nich zaplatíte. 

Niekoľko centimetrov navyše nemusí byť problém, dôležité je, aby príručná batožina nebola zjavne väčšia než má byť. Mala by sa tiež nejakým spôsobom zmestiť do „klietky“ na meranie batožiny. 

Príručná batožina u niektorých leteckých spoločností

Ryanair – V cene letenky je jedna malá príručná batožina s rozmermi 40 x 20 x 25 cm. Váhou nie je obmedzená, no musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami.

WizzAir – Bez poplatkov navyše si môžete zobrať malú príručnú batožinu s rozmermi 40 x 30 x 20 a váhou do 10 kg. Takisto sa musí zmestiť pod sedadlo pred vami.

prirucna-batozina

Zdroj: Bigstock

EasyJet – Má v tarife tiež len malú príručnú batožinu, ktorá sa ukladá pod sedadlo. Jej povolené rozmery sú 45 x 36 x 20 cm (vrátane všetkých rukovätí a koliesok). Vážiť môže až do 15 kg.

Austrian Airlines – Klasická letecká spoločnosť povoľuje väčšiu príručnú batožinu s rozmermi 55 x 40 x 23 cm a váhou do 8 kg. Na palubu si k nej môžete zobrať ešte jednu ďalšiu osobnú tašku s maximálnymi rozmermi 40 x 30 x 10 cm, napríklad kabelku či tašku na notebook.

Smartwings – Charterová spoločnosť má v cene letenky príručnú batožinu do 8 kg s rozmermi do 55 x 45 x 25 cm. Osobné tašky nie sú v najlacnejšej tarife povolené. 

Emirates – V najnižšej ekonomickej triede môžete mať so sebou príručnú batožinu s rozmermi do 55 x 38 x 20 cm a maximálnou váhou 7 kg.

 

Čo si nemôžete zabaliť do príručnej batožiny 

Nebezpečné predmety 

Na palubu si v prvom rade nemôžete zobrať žiadne zbrane (ani ich napodobeniny), výbušniny, horľaviny, omamné látky a ostré predmety. V príručnej batožine vám neprejdú napríklad: 

 • Manikúrové nožničky (dlhšie ako 6 cm), 
 • britva, žiletka (okrem jednorazových a s odnímateľnými hlavicami), 
 • dáždnik s ostrým hrotom,
 • viac ako jeden zapaľovač (povolené nie sú Zippo zapaľovače),
 • nože,
 • golfové či lyžiarske palice, 
 • hokejka,
 • vidlička s ostrými hrotmi,
 • vývrtka na víno,
 • spreje, laky (napríklad na vlasy),
 • lopty.

 

Tekutiny 

V tomto prípade sa obmedzenie týka množstva tekutín, čo si môžete zbaliť do príručnej batožiny. 

Za tekutiny sa považujú: 

 • Všetky nápoje vrátane vody,
 • tekuté alebo polotekuté potraviny (polievka, džem, med, sirup, nátierka, jogurt, bryndza, mäkký syr),
 • kozmetika a toaletné potreby (krém, pleťová voda, olej, parfum, maskara, lesk na pery),
 • spreje (pena na holenie, lak na vlasy a sprejové dezodoranty),
 • pasty (zubná pasta),
 • gély (gél na vlasy, sprchový gél),
 • roztok na kontaktné šošovky,
 • akékoľvek iné položky podobnej konzistencie.

V príručnej batožine môžete mať tekutiny v maximálnom objeme 1 liter. Musia byť umiestnené v jedinom priehľadnom a uzatvárateľnom plastovom vrecku povoleného objemu. Obsah sa musí zmestiť do vrecka tak, aby ho bolo možné uzavrieť.

Nádoby, v ktorých budete tekutiny prepravovať, nesmú mať viac ako 100 ml. Nádoby väčšie ako 100 ml nie sú povolené, ani ak sú plné len čiastočne. 

Výnimkou sú: 

 • veci nevyhnutné zo zdravotných dôvodov (nutný lekársky predpis), 
 • kojenecká strava, mlieko pre dieťa (len ak cestuje aj dieťa), 
 • dietologické prípravky (nutný lekársky predpis), 
 • tekutiny zakúpené na letisku alebo v lietadle (zapečatené v priehľadných igelitových taškách s pokladničným dokladom). 

 

Čo a ako si zbaliť do príručnej batožiny

Predtým, než začnete uvažovať, čo si zabaliť do príručnej batožiny, by ste si mali zaobstarať vhodnú tašku či kufor. V prvom rade musí spĺňať predpísané rozmery, a to aj potom, čo ju naplníte vecami. 

Najideálnejší je hranatý batoh (nosí sa na chrbte, a teda oveľa lepšie než cestovná taška), z tenkého a ľahkého materiálu, aby vám veľa neukrojil z povoleného váhového limitu a rozmerov.

Pokiaľ sa balíte do príručnej batožiny, je lepšie, ak má okrem jednej veľkej priehradky aj niekoľko menších – na notebook, drobnosti, ktoré chcete mať poruke, či sieťové vrecká napríklad na fľašu. 

 

Oblečenie 

Čo si zbaliť do príručnej batožiny z kategórie „oblečenie“? Stavte na pravidlo, že menej je viac. Na ekonomické cestovanie sú ideálne všestranné a ľahko kombinovateľné veci. Vyberajte farebné palety a vzory, ktoré sa k sebe hodia. Vďaka tomu i z mála kúskov vytvoríte viacero outfitov. 

Nad topom, ktorý sa hodí len ku konkrétnym nohaviciam alebo naopak, ani neuvažujte. 

Zdroj: Unsplash

Menej možností máte v prípade zimného oblečenia, ktoré zaberá oveľa viac miesta ako letné. V chladnejšej destinácii zase toľko outfitov nepotrebujete, veď vaše oblečenie bude aj tak stále pod kabátom.


TIP: V každom prípade si najobjemnejšie a najťažšie kúsky oblečte do lietadla. Počas cesty v zime to budú topánky, kabát či sveter. Pokojne si oblečte aj dva, na palube si ich môžete vyzliecť. Ak cestujete v lete, vezmite si do lietadla najväčšie tenisky, džínsy alebo iné dlhé nohavice i sveter na chladnejšie večery. Do letných vecí sa prezlečiete po prílete do destinácie. 


Kozmetika 

Množstvo tekutín, čo si môžete zbaliť do príručnej batožiny, je obmedzené. Obmedzenia sa týkajú aj kozmetiky. Riešením sú mini balenia alebo fľaštičky, kam si kozmetické prípravky prelejete. 

Ak sa nezmestíte do litrového limitu, stavte na tuhé varianty – mydlo, tuhý šampón či tuhý prípravok na holenie. Vydržia dlhšie než ich tekuté varianty a zároveň zaberajú menej miesta. 

V prípade, že nemáte alergie a nepoužívate špeciálne značky kozmetiky, zistite, aké kozmetické a hygienické potreby vám poskytne ubytovacie zariadenie. 

Rátajte aj s možnosťou kúpy kozmetiky v destinácii. Napríklad ak cestujete na niekoľko dní k moru, 100 ml opaľovacieho krému vám zrejme aj tak stačiť nebude. 

 

Elektronika 

Elektronika patrí k položkám, čo si nie že môžete, ale musíte zabaliť do príručnej batožiny. V podpalubnej batožine sa ľahšie zničí a je aj bezpečnostným rizikom. Ani s elektronikou by ste to nemali preháňať, ak sa chcete do limitov príručnej batožiny zmestiť. 

Napríklad si neberte fén, ak ho budete mať v hoteli. Nechajte doma ťažký fotoaparát a extra nabíjačku, a to najmä v prípade, že spravíte kvalitné fotky aj mobilom.

Malé klasické slúchadlá sú skladnejšie ako obrovské bezdrôtové, navyše ich netreba nabíjať. 

Zdroj: Unsplash

Elektronická čítačka pohodlne nahradí niekoľko kníh, ak však máte naplánovaný nabitý program plný poznávania, zrejme nebudete stíhať čítať. Podobné je to s notebookom, ktorý si ľudia berú v ilúzii, že budú pracovať alebo si večer pozrú film, a nakoniec ho ani neotvoria. 

 

Lieky 

V príručnej batožine môžete mať i bežne dostupné lieky. Tekuté lieky v obale do 100 ml sa rátajú do limitu tekutín, a treba ich umiestniť do litrového vrecka s ostatnými tekutinami. 

Ak je balenie väčšie ako 100 ml, alebo ide o špeciálne zdravotné pomôcky (inzulínové perá, injekčne striekačky), je nutné k nim mať aj lekársky predpis. Zaobstarajte si ho i v prípade, ak si potrebujete zobrať väčšie množstvo liekov. 


TIP: Pri hľadaní tipov, čo si zbaliť do príručnej batožiny narazíte aj na blogy, kde radia nebrať si celé krabičky, ale iba blistre z liekov. Prípadne spomínajú možnosť si vystrihnúť niekoľko tabletiek a nasypať ich do nejakej nádoby. Tento spôsob vám síce ušetrí miesto v batohu, no môže viesť k nepríjemnostiam najmä za hranicami Európskej únie. Hlavne v exotickejších krajinách viac ocenia lieky v originálnych baleniach s príbalovým letákom, nie krabičku zmiešaných farebných tabletiek.


Jedlo a nápoje 

Obmedzenia súvisiace s jedlom a nápojmi, čo si môžete zbaliť do príručnej batožiny, sa v prvom rade týkajú skupenstva. Pre nápoje (aj vodu) platia rovnaké pravidlá ako pre tekutú kozmetiku. Môžu byť v objeme maximálne 100 ml a musia byť súčasťou priehľadného vrecka. 

Výnimkou sú nápoje, ktoré si kúpite duty free zóne. Platí to pre alkoholické nápoje, aj tie bez alkoholu. Ak sa chcete vyhnúť nákupu predražených nápojov, vezmite si so sebou prázdnu fľašu, najlepšie skladateľnú. 

V prípade potraviny si okrem konzistencie musíte dávať pozor aj na dovozné obmedzenia, ktoré platia najmä mimo Európskej únie. Napríklad sa nemôžu prevážať mliečne či živočíšne výroby alebo čerstvé potraviny (ovocie). 


TIP: Aby ste sa vyhli problémom, vždy si skontrolujte colné predpisy danej krajiny.


Zdroj: Unsplash

Na cestu si zabaľte jedlo, ktoré je hermeticky zabalené v pôvodnom obale. Vhodné sú napríklad proteínové tyčinky, orechy, sušené ovocie alebo keksy. Ak chcete brať jogurt, bryndzu či tresku, musí byť v obale do 100 ml a v uzatvárateľnom plastovom vrecku s ostatnými tekutinami. 

Oveľa menej obmedzení súvisí so stravou pre bábätká. Mlieko či inú tekutú stravu môžete zbaliť v množstve, aké bude dieťa potrebovať (počas letu, nie na 2-týždňový pobyt). 

 

7 praktických tipov čo a ako si zbaliť do príručnej batožiny 

 1. Univerzálny zoznam toho, čo si zbaliť do príručnej batožiny neexistuje. Najmä v prípade, že cestujete s nízkonákladovými spoločnosťami, kde sú bezplatné batohy ešte menšie, sa aj trikrát uistite, či budete vec naozaj potrebovať. 
 2. Kľúčom k úspechu je plánovanie. Veľmi dobre si rozmyslite, čo si zbaliť do príručnej batožiny vzhľadom na počasie, váš program i to, čo je v destinácii a ubytovaní k dispozícii. 
 3. Neberte si veci z kategórie „pre každý prípad“. Ak sa nechystáte do vyslovene odľahlej lokality, s najväčšou pravdepodobnosťou si vec môžete kúpiť v prípade potreby aj v destinácii. 
 4. Kľúčové pri balení sa do príručnej batožiny je tiež ukladanie vecí do batoha. Oblečenie môžete zrolovať samostatne a dokonca uchytiť gumičkou. Iní cestovatelia preferujú rolovať viacero kúskov spolu, ďalší skladajú klasicky – obdĺžnikovo. Bez ohľadu na to, akú techniku zvolíte, nehádžte veci do batoha hlava-nehlava. Uložte ich a snažte sa vyplniť každý voľný priestor. 
 5. Úložným priestorom môže byť napríklad aj kabelka či topánky, ktoré vložte do vrecka, aby vám nezašpinili oblečenie, a dajte na spodok. 
 6. Pri balení myslite na to, že pri bezpečnostnej kontrole budete musieť ukázať tekutiny a elektroniku. Uložte ich na vrch, aby ste ich ľahko vybrali a vrátili naspäť bez rozhádzania celého batohu. Poruke si nechajte aj cestovné doklady a peňaženku. 
 7. Do príručnej batožiny si zabaľte ľahkú látkovú tašku. Zíde sa nielen na špinavé veci. Pri nástupe do lietadla sa môže stať, že batožinový priestor nad hlavami pasažierov je už plný, a posádka vás požiada, aby ste príručnú batožinu odovzdali na odbavenie medzi podpalubnú (bezplatne). Do tašky si v tomto prípade môžete preložiť telefón, elektroniku, peniaze, občerstvenie, cennosti a ďalšie veci, bez ktorých sa počas letu nezaobídete.