Víno z Francúzska nemusí byť iba Bordeaux

Víno z Francúzska nemusí byť iba Bordeaux

Miesto zrodu francúzskej vinárskej kultúry neleží v žiadnej masovo známej oblasti ako Bordeaux, Champagne alebo Burgundsko. Vinohradnícka kultúra sa začala budovať v regióne pod Pyrenejami a v blízkosti Stredozemného mora.

Únia vinárov a vinohradníkov La Vicomte

V oblasti Languedoc združuje 27 vinárskych obcí a ročne dorába približne 50 miliónov litrov vína na ploche približne 8 tisíc hektárov. Pričom v tejto oblasti je jedným z viacerých vinárskych družstiev. Táto únia sa sústreďuje hlavne v povodí rieky Hérault. Z vín dorábajú hlavne červené odrody, ktorých je približne 60%, potom biele a asi 15% ružových odrôd. Čo sa odrôd týka prevládajú pôvodné odrody ako Carignan, Syrah, Grenache a Cinsault, čo sú viac stredomorské odrody. Avšak aj tu nájdeme typické francúzske odrody ako Cabernet Sauvignon a Merlot.

Terroir tvorí charakter vína

A práve vďaka unikátnemu terroiru sú vína z tejto oblasti také rozmanité. Oblasť La Vicomte sa nachádza približne 50 kilometrov od Pyrenejí a súčasne aj 50 kilometrov od pobrežia Stredozemného mora. Čo sa pôdy týka, nájsť tu môžeme najrozmanitejšie druhy. Od bridlicových podloží cez žulu až po ílovo-vápencové. Vďaka prírodným podmienkam tu dozrieva víno mimoriadneho charakteru a chute. Vinič je počas roka ťažko skúšaný suchom a horúčavami, ktoré sa zmierňujú v auguste príchodom búrok a pri dozrievaní už prevládajú chladnejšie, avšak stále slnečné dní. Toto všetko skvele vplýva na kvalitu hrozna a teda aj budúceho vína.Osobitosť vín z Languedocu

Najväčšou silou tejto oblasti je určite množstvo asambláži, teda spojenie základných vín do nových a zaujímavých odrôd. Známe francúzske oblasti majú svoje typické odrody a tie sú už skoro nemenné. Naproti tomu sa v tejto oblasti vyrábajú vína podľa chuti zákazníkov a každý vinár ponúka hlavne v kategórii Vin de Pays d'Oc vína, ktoré ukazujú kreativitu a tvorivosť. Pokiaľ sa chcete zoznámiť s touto oblasťou, ktorá je u nás menej známa, tak najjednoduchšie je otvoriť si fľašu vína práve z povodia rieky Hérault.