Rozlúčky so slobodou Záhreb

Rozlúčky so slobodou Záhreb

Záhreb je hlavné mesto Chorvátska. Mesto leží na rieke Sáve, južne od pohoria Medvednica. Prvé zmienky o meste sú z roku 1093. Toto mesto je priam neodolateľné, pretože spája to najlepšie zo západnej a východnej Európy.

Obľúbené miesto nie len pre dovolenky

Záhreb je hlavné mesto Chorvátska. Mesto leží na rieke Sáve, južne od pohoria Medvednica. Prvé zmienky o meste sú z roku 1093. Toto mesto je priam neodolateľné, pretože spája to najlepšie zo západnej a východnej Európy. Záhreb ponúka okrem krásnej starobylej architektúry aj mnohé iné atrakcie. Je to obľúbené miesto viacerých dovolenkárov z celého sveta. Je niekoľko leteckých spoločností, ktoré ponúkajú lety do hlavného mesta Chorvátska za výborné ceny. Zo Záhrebu sú dobré železničné spojenia aj s ostatnými chorvátskymi mestami, napríklad Rijeka, Osijek či Split. Môžete tiež navštíviť metropoly Ľubľana, Benátky, Budapešť, Mníchov, Viedeň či Belehrad.


Múzeá a pamiatky

Centrum mesta je rozdelené na dve časti – Gonji Grad – kde je pešia prechádzka skutočným skvostom; historické budovy a kostoly, reštaurácie, butiky a sochy... Druhá časť – Donji Grad zas ponúka múzeá, parky, krásnu historickú architektúru a obchody s rôznym sortimentom. Jedna z najkrajších je katedrála Nanebovstúpenia blahoslavenej Panny Márie. Táto katedrála bola postavená v románskom štýle, zničená a následne zrekonštruovaná podľa vzoru kostola Svätého Urbana vo Francúzsku. Námestie Markov Trg je starobylé námestie z 19. storočia. Sídli tam parlament a kostol Svätého Marka, ktorý sa preslávil výstrednou strechou červeno-bielej a modrej farby.

Múzeum umenia a remesla ponúka chorvátsku históriu dizajnu, nábytku, keramiky, krásny pohľad je tiež na historické šperky, textil a hodiny. Toto múzeum bolo založené v roku 1880 a nájdete tam výstavné kúsky z obdobia baroka až po priemyselný vek. Ak ste milovníkom umenia, nemali by ste vynechať ani návštevu múzea s názvom Meštrović Ateliér, ktoré bolo postavené na počesť slávneho sochára 20. storočia – Ivana Meštrovića. Nájdete tam jeho skvostné portréty a sochy. Ďalšie zaujímavé múzeá – Múzeum mesta Záhreb, Chorvátske múzeum Naivného umenia, Záhrebské archeologické múzeum. Mesto Záhreb je tiež obľúbenou destináciou na víkendové výlety a rozlúčku so slobodou. Nočný život je tam pestrý a nočné bary sú otvorené do skorých ranných hodín. Nočný život je tam zameraný hlavne na študentov a mladých ľudí. „Stag do“ v Záhrebe si môžete rezervovať aj vy na stránke zagrebstag.com.