Púštne dobrodružstvo Dakar 2014

Púštne dobrodružstvo Dakar 2014

Po presťahovaní legendárnych púštnych pretekov Dakar do Južnej Ameriky sa veľa jazdcov a fanúšikov sťažovalo, že Dakar už nie je to čo býval. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sa organizátori rozhodli vrátiť Dakaru starú tvár. Dakar 2014 bude opäť najnáročnejším púštnym pretekom na svete, ktorý dokonale preverí nie len techniku ale aj odhodlanie a vytrvalosť pretekárov a všetkých zúčastnených.

Po presťahovaní legendárnych púštnych pretekov Dakar do Južnej Ameriky sa veľa jazdcov a fanúšikov sťažovalo, že Dakar už nie je to čo býval. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sa organizátori rozhodli vrátiť Dakaru starú tvár. Dakar 2014 bude opäť najnáročnejším púštnym pretekom na svete, ktorý dokonale preverí nie len techniku ale aj odhodlanie a vytrvalosť pretekárov a všetkých zúčastnených. 

 

 

 

Návrat k tradíciám

Jazdi na tohtoročnom púštnom dobrodružstve absolvujú približne 9 tisíc kilometrov v Argentíne a Chile. Iba motocyklisti počas pretekov zavítajú na dve etapy aj do Bolívie. Práve tu dosiahnu historicky najvyššiu nadmorskú výšku, takmer 3600 metrov nad morom. Z celkovej dĺžky trasy bude tvoriť 5 tisíc kilometrov meraných úsekov a rýchlostných skúšok. To znamená obrovskú záťaž na techniku, psychiku jazdcov a hlavne techniku. Nejedná sa tu iba o samotné motocykle a automobily, ale aj o moto oblečenie, stravu a zásobovanie jazdcov a posádok počas dlhých presunov. Slovenské zastúpenie dvoch skúsených jazdcov. Na Dakar po Vianočných sviatkoch odchádzajú dvaja motocykloví jazdci z pod Tatier. Štefan Svitko s podporou SLOVNAFT Teamu a náš historicky najúspešnejší pretekár na Dakare Ivan Jakeš s podporou NAD RESS Adventure Teamu. Obaja jazdci už svoje stroje a väčšinu techniky už odoslali loďou do Južnej Ameriky. Sami odlietajú na púštne dobrodružstvo po Vianočných sviatkoch.

 

 

 

 

 

Test nie len motocyklov, ale aj jazdcov a moto oblečenia

Pri návrate Dakaru k tradícii diaľkového maratónu sa znova zvyšuje potreba kvalitného moto oblečenia pre každého jazdca. Obaja slovenskí jazdci sa v tomto ohľade spoliehajú na značku Fox, s ktorou už majú niekoľko ročné skúsenosti. Veľkou výhodou je dlhodobé testovanie tohto moto oblečenia výrobcom aj na takto náročných diaľkových maratónoch v nehostinných púštnych podmienkach. Ako vyzerá bunda po absolvovaní Dakaru sa môžu fanúšikovia presvedčiť aj v predajni Fox v Hornej Strede pri Piešťanoch, kde je bunda Ivana Jakeša vystavená.

 

Držíme teda našim dvom jediným pretekárom palce, prajeme úspešný dojazd až do cieľa a čo

najlepšie umiestnenie aj na Dakare 2014.